banner476

Anaokulu ve uygulama sınıflarında ikili eğitim yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul öncesi eğitime ilişkin uygulamaları açıklamak üzere illere yazı gönderdi.

Eğitim 09.08.2014, 15:47 09.08.2014, 15:48
Anaokulu ve uygulama sınıflarında ikili eğitim yapılacak
 MEB, Resmi Gazetede Yayınlanan Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği sonrası okul öncesi eğitimle ilgili olarak yapılan değişiklikler konusunda açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.
      
Yazıya göre, ana sınıflarında olduğu gibi anaokulu ve uygulama sınıflarında da 2014-2015 eğitim ve öğretim yılından itibaren, günde 50'şer dakikalık aralıksız 6 etkinlik saati süreyle ikili eğilim yapılacak.
      
Konuya ilişkin daha önce valiliklere gönderilen yazıda da çağ nüfusundaki tüm çocukların bu eğitimden faydalanabilmesi için okulun bulunduğu yerleşim yerindeki çağ nüfusu da dikkate alınarak ana sınıflarında olduğu gibi anaokulları ve uygulama sınıflarında da öncelikli olarak ikili eğitim yapılması istendi.
      
Yönetmelikteki "Ana sınıflarında kayıt alanındaki tüm çocukların kayıtlarının yapılmasına rağmen, ikili eğitim için grup oluşturacak sayıda çocuk bulunamadığı takdirde okulun öğretim şekline uygun olarak normal eğitim de yapılabilir" hükmü, çağ nüfusundaki tüm çocukların okul öncesi eğitime kazandırıldığı köy ve küçük yerleşim yerleri ile taşıma merkezi okullar bünyesindeki ana sınıfları için uygulanabilecek. Anaokullarında normal eğitim yapılamayacak.
 
Normal eğitim yapan eğitim kurumları bünyesindeki ana sınıflarının kayıt alanında olup, okul öncesi eğitime kaydı yapılmayan ve bir sonraki eğitim öğretim yılında zorunlu eğitime başlayacak en az 10 çocuk bulunması halinde, bu ana sınıflarında normal eğitim yapılamayacak.
      
Eğitim etkinlikleri, sabah ve öğleden sonra grupların açılmasına imkan verecek biçimde sadece yarım gün süreyle yapılabilecek, aynı çocuk hem sabah hem öğlen grubuna kaydedilemeyecek. Çocukların sabah veya öğleden sonraki gruplara kaydedilmesi konusunda velilerin talepleri dikkate alınacak. Bir gruba fazla talep olması durumunda, birinci dönem sabahçı olan grup ikinci dönem öğleden sonra, öğleden sonraki gruplar ise sabahçı olarak eğitimlerine devam edecek.
      
Tüm çocukların en az bir yıl okul öncesi eğitim almış olarak ilkokul 1’inci sınıfa başlamalarını sağlamaya yönelik; okulun kayıt bölgesinde bulunan ve bir sonraki eğitim ve öğretim yılında zorunlu eğitime başlayacak çocukların eğitim talebi karşılandıktan sonra daha küçük yaş grupları için grup açılabilecek.
      
Okul öncesi eğitim kurumuna kayıt olmayan çocuklar tespit edilecek
      
Okul öncesi çağ nüfusundaki çocukların, yerleşim yeri bazında yaş grubuna göre listeleri e-okul sistemindeki Okul Öncesi Kaydı Olmayan Çocuk İşlemleri raporlarından takip edilebilecek. İl ve ilçe milli eğitim müdürlükleri, bu raporlardan ilgili yerleşim yerindeki çocuk sayısı ile okul öncesi eğitim kurumuna kayıtlı olmayan çocukları tespit edebilecek, tüm çocukların bu eğitim hizmetlerinden faydalandırılmasından ve okulların tam kapasite ile eğitim yapmalarını sağlamaya yönelik tedbirlerin alınmasından sorumlu olacak. İl veya ilçe milli eğitim müdürlükleri özellikle normal eğitim yapmak isteyen ana sınıfları, çocuk kulübü açmak isteyen okullar ve tam kapasiteyle hizmet vermeyen okul öncesi eğitim kurumları ile ilgili işlemlerde bu raporları aktif olarak kullanacak.
      
Tam gün ücretleri dikkate alınmayacak
      
Okul öncesi eğitim kurumlarında, ücret tespit komisyonları çocukların beslenme, temizlik hizmetleri ve eğitim programının uygulanmasına yönelik eğitim materyalleri için alınacak ücrette sadece tavan ücreti belirleyecek. Okul müdürlükleri tarafından okulun bulunduğu çevrenin sosyo ekonomik durumuna göre sıfır ücret de belirlenebilecek. İl veya ilçe milli eğitim müdürlükleri ücretin, çevrenin şartlarına uygun olup olmadığını denetleyecek.
      
Yönetmeliğin yayınlanmasından önce ücret tespit komisyonlarınca belirlenen tam gün ücretleri, okul öncesi eğitimde tam gün uygulaması yapılamayacağından dikkate alınmayacak.
      
Beslenme ihtiyacı evden temin edilen ücretsiz gruplar açılacak
      
Özellikle maddi imkansızlıklar nedeniyle çocuklarını okul öncesi eğitim kurumlarına kayıt yaptıramayan velilerin çocuklarının da bu eğitimden yararlandırılması için eğitim hizmeti dışında herhangi bir ek hizmet sunulmayan okul veya gruplarda velilerden ücret talep edilmeyecek. Veliden alınan ücretle okul tarafından kahvaltı verilen yarım günlük grupların yanı sıra beslenme ihtiyacı evden temin edilen ücretsiz grupların da açılması yönünde tedbirler alınacak.
      
Okul öncesi eğitim kurumlarında personel ve fiziki imkanların yeterli olması halinde çocuk kulüpleri açılabilecek, tam gün talepleri açılan kulüplerle karşılanabilecek. Ancak bir çocuk kulübü açılabilmesi için, o okulun kayıt alanındaki tüm çocukların yarım günlük eğitim talebinin karşılanmış olması gerekecek.
      
Okulun kayıt alanında, bir sonraki eğitim ve öğretim yılında zorunlu eğitime başlayacak okul öncesi eğitime kaydı yapılmayan, grup oluşturacak sayıda çocuk bulunması halinde, söz konusu okuldaki derslikler kullanılacak şekilde çocuk kulübü açılmasına onay verilmeyecek.
      
Okulların kayıt alanındaki çocukların eğitim talebi karşılandıktan sonra boş kalan derslikler kulüp için kullanılabilecek. Ayrıca mevcut derslikler kullanılmadan, varsa okulun atölye, çok amaçlı salon ve diğer uygun fiziki mekanlarında da kayıt alanındaki kayıtsız çocuklar dikkate alınmaksızın çocuk kulübü açılabilecek.
      
Bedeli kulüp ücretinden karşılanmak üzere sadece çocuk kulübü açılan okullarda kulübe katılan çocuklar için öğle yemeği uygulaması yapılabilecek.
      
Yerleşim yerinde tek anaokulu olması ve o yerleşim yerinde kreş ve gündüz bakım evi gibi kurumların bulunmaması durumunda, çalışan annelerin talebini karşılayabilmek için okullar bünyesinde yeteri kadar çocuk kulübü açılması sağlanacak.
      
İlkokula kayıtları bir yıl ertelenen veya okul öncesi eğitime yönlendirilen çocukların okul öncesi eğitim kurumlarına kayıtlarında öncelik tanınacak.
      
Normal eğitim yapan ana sınıfları ile çocuk kulübü açılan okullar ve tam kapasite ile hizmet vermeyen okul öncesi eğitim kurumlarının kayıt alanındaki çağ nüfusunun okullaşma durumu Bakanlıkça da takip edilecek, mevzuata aykırı uygulamalar ve ihmali olanlar hakkında gerekli işlemler yapılacak.
      
Okul öncesi eğitimde 4-5 yaş grubundaki okullaşma oranının yüzde 70'e yükseltilebilmesi için il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri ile okul yöneticileri gereken hassasiyeti gösterecek.
      
Beslenme, temizlik, muhasebe ve güvenlik hizmetleri mümkün olduğu ölçüde okulun kendi imkanları ile karşılanacak. Beslenme hizmeti ile personel çalıştırma işlemlerinin hizmet satın alınması yoluyla tedarik edilmesi yöntemi ise zorunlu durumlarda tercih edilecek.
Yorumlar (6)
atalar 6 yıl önce
ne diyo bunlar yaaaaaaa......
ayse 6 yıl önce
lutfen okul oncesini zorunlu yapın
ayse 6 yıl önce
yoksa isteyen gönderir çocuğnu isteyen göndermez bu şekilde %70 zor olur gibi geliyor bana
müge 6 yıl önce
okul öncesi zorunlu olmalı hakkedilen değer verilmeli
aygül 6 yıl önce
ayni çocuk 3 yıl günde 9 saat anaokuluna gidiyor. bu normal midir?
düşüncesiz 6 yıl önce
aygül hanım aynı çocuk 3 gun pekala günde 9 saat okula gider..anne baba her ıksıde öğretmen olan yada çalışan çocukları dıkkate alın sizin gibi evhanımları bu yorumu yapar lütfen geniş düşünün

Gelişmelerden Haberdar Olun

@