banner476

Avcı'dan TEOG açıklaması

Avcı, sınavda 4 sorunun değerlendirme dışı tutularak puanların hesaplanmasıyla ilgili, en uygun olduğunu düşündükleri çözümle sonuçları açıkladıklarını söyledi

Eğitim 08.07.2014, 00:02 08.07.2014, 00:16
Avcı'dan TEOG açıklaması
 Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, idare mahkemesi kararı gereğince merkezi ortak sınavda 4 sorunun değerlendirme dışı tutularak puanların hesaplanmasıyla ilgili, sınava ve kılavuzuna uygun biçimde çocuklar için en uygun olduğunu düşündükleri çözümle sonuçları açıkladıklarını söyledi.
Yunus Emre Enstitüsünce düzenlenen iftara gelişinde Avcı, gazetecilerin, 8. sınıf öğrencileri için yapılan 1. dönem merkezi ortak sınavlarda 4 sorunun hatalı olduğu yönündeki yürütmeyi durdurma kararına yapılan itirazın Bölge İdare Mahkemesince reddedilmesi ve ardından yeni puanlamanın açıklanmasına ilişkin sorusunu yanıtladı.

Milli Eğitim Bakanlığının bundan sonraki süreçlerde itiraz hakkından vazgeçtiğini söyleyen Bakan Avcı, öğrenciler ve velilerin herhangi bir şekilde mağdur olmamaları için bütün alternatif senaryolar üzerinde çalışma yaptıklarını daha önce de açıkladığını anımsattı.

Avcı, bugün de Bölge İdare Mahkemesinin itirazlarını reddetmesi üzerine, daha önce yaptıkları hazırlıklar doğrultusunda, çocukların yaz tatilini zehir etmemek için itiraz haklarından feragat ettiklerini bildirdi.

Seviye belirleme sınavının (SBS) yürütmesinin durdurulması istemiyle daha önce açılan davada, mahkemenin 6 sonra karar verdiğini hatırlatan Avcı, "Benzer bir gecikmenin olması halinde çocuklarımızın ve velilerimizin mağdur olacağını hesaba katarak iptal edilen sorular olmaksızın kılavuzun 11. maddesinde belirtildiği gibi, diğer sorular üzerinden değerlendirmelerimizi yaptık, bugün de açıkladık. Böylece çocuklarımızın ve velilerimizin herhangi şekilde endişeye kapılmasına mahal olmadığını göstermiş olduk. Hayırlı olsun, çocuklarımıza başarılar, velilerimize iyilikler diliyorum" diye konuştu.

"BÜTÜN GİRİŞİMLERE HAZIRLIKLIYIZ"

Milli Eğitim Bakanı Avcı, özellikle bir yıldan beri ÖSYM'nin işlemleriyle ilgili birtakım girişimler olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

"Biz bütün bu girişimlere hazırlıklıyız. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da. Biliyorsunuz bu merkezi ortak sınavlar yapılmadan önce de SBS sınavı bir oturumda ve belli merkezlerde yapılıyordu. Oysa biz ilçelere varıncaya kadar bütün okullarımızda bu sınavları çocukların kendi sınıflarında yaptık. O zaman da bunların başarılamayacağı, soruların çalınacağı, kopya olaylarının yaşanacağı, sınav kağıtlarının merkezlere, sınıflara zamanında ulaştırılamayacağı, ulaşsa bile cevapların merkeze ulaşmasında sorunlar yaşanacağı gibi pek çok söylenti ve girişim atlatıldı. Bu sefer de yine yasalara, sınava, kılavuzuna uygun biçimde, çocuklarımız için en uygun olduğunu düşündüğümüz çözümle sonuçları açıkladık. Hayırlı olsun."

Bakan Avcı'nın yanı sıra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katıldığı iftar basına kapalı yapıldı.
Yorumlar (14)
Bir veli 6 yıl önce
sayın nabi avcı, bu soruları benim çocuğum doğru yapmıştı ve iptal edilen sorular içerisinde yanlış yaptığı sorular olmadığı için otomatikman eskisine göre 0.1 gibi bir yep puan kaybı var. bu sizce adil mi. sonuçta bütüm çocuklar aynı sınava girdiler aynı soruları cevapladılar.
Bir veli 6 yıl önce
aslında kaybımız o kadar az değilmiş, 1 tam yep puanı kadar. bu durumda çocuğum gireceği en iyi okullara giremez durumda ve bütün emekleri boşa çıktı.
bir veli daha 6 yıl önce
aynı şekilde benimde çocuğumun puanı düştü size katılıyorum
murat 6 yıl önce
neden kimse şu orta okuldaki başarı puanlarının puanlamaya dahil edilmesi adaletsizliğini görmüyor. özel kolejler hormonlu puanlarla devlet okullarının önüne geçirildi ve zerre tepki yok.fakir çocuklarının ne suçu var kardeşim?! özel ortaokullara, liselere onlar gider yetmedi vakıf üniversitesine gider doktor,mühendis,hukukçu olurlar.fakirde sürünmeye devam.adaletinizi sevsinler.demek adalet sadece lafta var.
veli 6 yıl önce
4 soru değil 8 soru iptal ettiniz.eksik puan hesapladınız soru iptali olmayan mazeret sınavına giren çocuklarla asıl sınava giren çocukları aynı havuza atıp hadi bakalım hanginiz daha başarılı deyip sıralama yaptınız.kimseyi mağdur etmediniz yani....bizde buna inandık.yeni açılacak davalarda yargı da buna inanacak mı acaba?????
Bir veli 6 yıl önce
meb bu kararın yanlış olduğunu söyleyip karşı çıkmıştı niye yaptıkları işin arkasında durmuyorlar eğer 8 soru iptalse çok büyük sorun var demektir. murat bey sizin söyledğiniz konuda kesinlikle haklısınız fakat eğitim farkı çok fazla ve eşitlik zaten yok ve bu okullarda çocuklar zaten bu teog sınavındaki gibi hep tam ya da tama yakın yapıyorlar.
Bir veli 6 yıl önce
sayın nabi avcı, bu hayırlı bir iş değil, bize hayırlı değil ve kimseye hayırlı değil. sonuçta herkes aynı şartlarda yarıştı sizin doğru diye arkasında durduğunuz sorular iptal edildi. karşı çıkıp durumu düzeltmeniz lazım.
AVCI 6 yıl önce
bak i̇yi̇ce bu i̇şi̇ oyuncak hali̇ne geti̇rdi̇ni̇z ne demek ya 4 soru yanliş hi̇çmi̇ kontrol etmi̇yosunuz yada edi̇yosunuz ama anlamiyosunuz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@