banner476

Bakan Yılmaz: Üniversite sayısını 76´dan 184´e yükselttik

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "2002´de her 100 öğrencimizden 14´ü üniversiteye gidebilirken şimdi 41´i üniversiteye gidiyor. Üniversite sayısını 76´dan 184´e yükselttik. Öğrenci sayısını artırdık. Her üniversitenin bir alanda ihtisaslaşmasını istiyoruz." dedi.

Eğitim 28.06.2017, 13:16
Bakan Yılmaz: Üniversite sayısını 76´dan 184´e yükselttik

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas´ın İmranlı ilçesinde Cumhuriyet Üniversitesi bünyesinde hizmet verecek meslek yüksek okulunun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye´de en fazla önemin eğitime verildiğini söyledi. 

Bütçede en fazla payın eğitime ayrıldığını, hükümetin önceliğinin de eğitim olduğunu dile getiren Bakan Yılmaz, eğitimin amacının insanı zengin kılmak ve ülkeyi kalkındırmak olduğunu vurguladı.

Bakan Yılmaz, Türkiye´nin dünyanın en fazla büyüyen ülkeler sıralamasında üçüncü sırada yer aldığına işaret ederek, şunları kaydetti: "Türkiye iyi bir yolda yürüyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Türkiye´nin büyüme tahminlerini veriyor. Fitch, ´2017´de Türkiye 2,7 büyür´ dedi. Geçen hafta değiştirdi, yani ne yaptı, tükürdüğünü yaladı. Senin dükkanı kapatman lazım çünkü yaptığın hiçbir öngörü doğru değil. Niye böyle yapıyor, öngörüyle yaklaşıyor da ondan. Temel değerlerden yaklaşmıyor. Bu milletin birikimini, potansiyelini, eğitim durumunu hiç dikkate almıyor, 2,7´den 4,5´a yükseltiyor. Biz inşallah onların tahminlerinden çok daha fazla büyüyeceğiz. Bunu nasıl başaracağız, birliğimizle beraberliğimizle kardeşliğimizle çalışmamızla devlet millet işbirliğiyle."

2019 yılında ikili eğitime son verilecek

İkili eğitimin 2019 yılı sonuna kadar kalkacağını belirten Yılmaz, okul öncesi eğitimin yaygınlaşacağını ifade etti. Daha kaliteli bir eğitim verebilmek için okul öncesi eğitimin önemli olduğunu vurgulayan Bakan Yılmaz, üniversite sayısını 76´dan 184´e yükselttiklerini, öğrenci sayısının 7 milyonun üzerinde olduğunu da aktararak, şöyle devam etti: "Avrupa ve Rusya´dan sonra üniversiteye en fazla öğrenci gönderen ülke biziz. 2002´de her 100 öğrencimizden 14´ü üniversiteye gidebilirken şimdi 41´i üniversiteye gidiyor. Üniversiteleri yaygınlaştırdık, öğrenci sayısını artırdık. Üniversitelerde kaliteyi artırmak lazım, her üniversitenin bir alanda ihtisaslaşmasını istiyoruz. Onun için de üretimi destek yasasında üniversitelerin ihtisaslaşmasına ilişkin yasayı geçirdik. Üniversitelere kalite kurulu getirdik, o yasa da kabul edildi, Cumhurbaşkanımızın önünde. Bir de Yüksek Öğretim Danışma Kurulunu kurduk. Bir üniversite diğer üniversiteyi taklit etmeyecek, herkes aynı üniversitede aynı branşlar, fakülteler açmayacak. Dilediği gibi kontenjan belirlemeyecek, nerede hangi bölüm açılacağına, hangi kontenjanın verilmesi gerektiğine bu Danışma Kurulu karar verecek. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde yüksek öğretimde de kaliteyi hayata geçireceğiz. Avrupa ile yarışacağız. Allah nasip ederse 2030´da Avrupa´nın birçok ülkesinin önüne geçeceğiz." 

Konuşmaların ardından okulun temeli atıldı.

Haberin27-06-2017 Açıklamalı Görseli
Haberin27-06-2017 Açıklamalı Görseli
Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (3)
duman 3 yıl önce
yükseltiniz de istihdam yaratabildiniz mi
öğretmen 3 yıl önce
demek ki işsiz sayısı iki katına çıktı
öğretmen 3 yıl önce
üniversite sayısının artması bir anlam ifade etmez. üniversite kaliteli eğitim veremiyorsa ne işe yarar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@