Başarı rastlantısal değildir

Başarı rastlantısal değildir

İnsanlar hayat boyu başarı konusunda istekli ve doyumsuzdur. Ancak başarılı olmanın gereklerini yerine getirme konusunda ise aynı azim ve tutkunun her insanda aynı olmadığı da bir gerçektir.

Öğrencilerin “başarısının” göstergesi olan sınav sonuçları ise ölçme değerlendirme kriterlerine ve bunların yerine getirilme oranlarına göre belirlenmektedir.
Sıcak gündem YGS sınavı…

Sınavın birincisi olan öğrencinin söylediği söz, tam puan alma başarısı gösteren bir öğrencinin sözü olmamalıydı!

“Kendime hiç zaman ayıramadım ve çok çalıştım.” yerine ergen söylemi: “Sınava hayvan gibi çalıştım.”

Belli ki yavrucak normal şartların dışında bile efor harcamış ve bunu farkında olarak, isteyerek yapmış.

Tercih ettiği amaca ulaştığı için kutlarım.

Sınav sistemlerinin çıkmazı, sıralama sınavlarının “handikapları” gibi birçok yönden ele alınabilecek olan gerçeklerimizi kabul ederek nasıl başarılı olunur kısmına bakalım.

Özellikle sınav zamanlarında konuyla ilgili açıklama yapan, reçete hazırlayan, yol gösteren, ipuçları veren birçok uzman ve kurum temsilcisini görüyor ve biliyoruz. Popülariteleri de muhteşem! Ancak başarılı olmak için henüz bir hap icat edilmediği gibi “söylemesi kolay, yapması zor” durumları...

Lise için her sınıf düzeyinde öğrenmenin tam gerçekleşmesi, özellikle birbirine bağlı konularda ve dikey bütünleşmelerde eksik konu bırakılmaması, sınavlar için büyük önem taşımaktadır.

Kısacası günlük tekrarlar, genel tekrarlar ve yüzlerce soru çözerek geçirilecek tam zamanlar.

Bol kahve, az sohbet, hiç televizyon, “no” sevgili, “yes” vitamin…

Uykusuz geceler, sivilceler, depresyonlar, aile içi tartışmalar, anlaşılamama durumları, kapı çarpmalar, gizli gizli ağlamalar…

Sevsen de sevmesen de çalışmak zorunda kalınan dersler, sonra hiç beklenmedik yerden gelen “kazık” sorular…

Maalesef öğrenmenin de tadı kaçırıldı! Öğrencilerin severek ders çalışma şansı neredeyse kalmadı. Ya hep ya hiç! Hâl böyle olunca “insan” gibi çalışmak da rafa kalktı tabii ki.

Oysa öğrenme zevkli, heyecan verici ve sürdürülebilir olmalı. Yaşam boyu öğrenmenin tek yolu bu. Ancak sadece sınav başarısı için kendine yüklenen bir insanın bunu sürdürmesi zor göründüğü gibi mutluluk ve ideal bir son da olmayacaktır.

Evet, başarı rastlantısal değildir. Belirli disiplinlerle, düzenli ve planlı bir çalışma hayatı başarıyı da beraberinde getirir. Ancak sınavların birer araç olduğu asla unutulmamalıdır, neyse ki o kadar çok aracımız var ki “unutmaya hiç hacet yok”!

Sırada Lisans Yerleştirme Sınavları var… İşte bu, “insan” gibi çalışarak YGS’de umduğunu bulamayan öğrenciler için henüz fırsat bitmedi demek.

Ne istediğini bilen, bilmiyorsa önce bunu öğrenen, tutkulu, zamanı yönetebilen ve öğrenmeyi sevenlerin şansı devam ediyor.

Başarılar…
 
Ömer Orhan

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.