banner476

BELİRLENEN 50 ÖĞRETMENE EĞİTİM VERİLECEK

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Masal Okulu projesini bakanlık olarak önemsediklerini ve bu konuda ellerinden ne gelirse yapmaya hazır olduklarını belirtti. Selçuk, öğretmenlere çocukluğundan hatırladığı bir Azeri masalını anlattı.

Eğitim 08.04.2019, 09:43 08.04.2019, 10:54
BELİRLENEN 50 ÖĞRETMENE EĞİTİM VERİLECEK

İstanbul Masal Okulu’nun ilk dersi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla yapıldı. Selçuk, etkinlikte yaptığı konuşmada, çocukların ezber yerine öğrenme hazzı duymasını amaçladıklarını ifade ederek, öncelikle bunun mekaniğini, kültürünü oluşturup sonra da zihniyet değişikliği için yol açmak istediklerini belirtti. Bunu başardıkları takdirde eğitimi bütünsel olarak görebileceklerini aktaran Selçuk, “Bu projeyi bakanlık olarak önemsiyoruz ve elimizden ne gelirse yapmaya hazırız” ifadesini kullandı. Bir öğretmenin “İlk dinleyip hatırladığınız masal hangisiydi?” sorusunu cevaplayan Bakan Selçuk, babaannesinin anlattığı ‘Ercin’le Cürcün’ adlı bir Azeri masalının ilk dinlediği masal olduğunu dile getirdi. Selçuk, daha sonra öğretmenlere yine çocukluğundan hatırladığı bir Azeri masalını anlattı. İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ise masalların çocukların dünyasında önemli bir yere sahip olduğuna işaret ederek, Kütüphanede Hayat Var Projesi kapsamında gerçekleşen etkinliğin güzel bir örnek teşkil ettiğini söyledi. Yazıcı, İstanbul Masal Okulu’nun bir amacının da kültürel mirasın ve sözlü geleneğin yeni nesillere aktarılması olduğunu kaydetti.


BELİRLENEN 50 ÖĞRETMENE EĞİTİM VERİLECEK 


Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde hayata geçirdiği ‘Kütüphanede Hayat Var Projesi’ kapsamında, okul kütüphanelerinin yenilenmesi ve masallarla hayat bulması için bir dizi çalışma yapıldı. Proje kapsamında, İstanbul’daki masal anlatıcısı öğretmenler bir araya gelip tüm okul kütüphanelerinde eş zamanlı masal anlatırken, 16 Mart’ta 800 öğretmenin katılımıyla ‘İstanbul Masal Zirvesi’ düzenlendi. Zirvenin ardından masal anlatıcılığı eğitimi almak isteyen öğretmenlerin talepleri üzerine, öğretmenlere yönelik 80 saatlik masal anlatıcılığı eğitim modülü geliştirildi. Binlerce öğretmen arasından seçilen 50 öğretmene, Üsküdar Validebağ Öğretmenevi’nde masal anlatıcısı 12 öğretmen ve 10 akademisyen tarafından eğitim verilecek.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@