banner476

Bilim kurulu üyesi:'Okulların açılması yeniden değerlendirilir'

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz , okulların açılma durumunun tekrardan değerlendirmeye alınması gerektiğini açıkladı.

Eğitim 05.08.2020, 08:47
Bilim kurulu üyesi:'Okulların açılması yeniden değerlendirilir'

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz , okulların açılma durumunun tekrardan değerlendirmeye alınması gerektiğini açıkladı.

Hürriyet'ten Abdulkadir Selvi'nin haberine göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Birinci dalga sahile indi” dedi. Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz ise “Kritik eşiğe takıldık” diye uyardı.

* Sahillerdeki durum endişe verici boyutta mı?

“Görüntüler kesinlikle endişe verici boyutta. Kurban Bayramı kritik bir eşik demiştik. Ne yazık ki bu eşiğe takıldık. Ortaya çıkan manzara, sosyal hayatımızda ne kadar kontrolsüz olduğumuzu gözler önüne serdi.”

EK ÖNLEM GELECEK Mİ?

* Bilim Kurulu olarak ek bir önlem düşünüyor musunuz?

“Kurulumuzun ilk toplantısında tatil sürecinde karşımıza çıkan sosyal mesafe, maske, temizlik ve kalabalıklardan kaçınma konusundaki eksiklikler ve alınması gereken önlemler masaya yatırılacaktır diye düşünüyorum.”

* Koronavirüsün yok sayıldığı manzaralar yaşanıyor. Bunun sonuçları ne olur?

“Üzülerek ifade etmeliyim ki ülke genelinde salgın öncesindeki serbest yaşantımıza dönmüş durumdayız. Toplumumuzda 65 yaş ve üstü bireyler başta olmak üzere kurallara harfiyen riayet eden bir kesim de var. Tedbirsiz davranan kitleler, hastalığa yakalanmama konusunda son derece özen gösteren kişileri de riske atıyor.”

* Bayramla ilgili verileri ne zaman alırız?

“Bayramda ortaya çıkan rehavet tablosunun sayılara ne şekilde yansıyacağını 7-10 gün içerisinde görmek mümkün olacaktır.”

HASTANELERE BAŞVURULAR ÜÇLÜ RAKAMLARDA

Afşin Hoca aynı zamanda Ankara Şehir Hastanesi acil servisinde koronavirüsle mücadele ekibinde yer alıyor. “Hastanelere başvuranların sayısında artış var mı?” diye sordum.

“Ankara Şehir Hastanemizin Acil Tıp Kliniğine başvuran ‘olası vaka’ sayımız haziran ayının başında iki rakamlı sayılara kadar inmişti. Şu anda ‘olası vaka’ tanımına uyan başvuru sayısının üç rakamlı sayılara yükseldiğini söyleyebilirim.”

OKULLARIN AÇILMASI DEĞERLENDİRİLİR

* Peki bu tablo artarak devam ederse, okulların açılması yeniden değerlendirilir mi?

“Değerlendirmeye alınması gerekir. Ağustos ayı içerisinde yeni vaka sayımızı ne kadar düşürürsek, diğer solunum yolu enfeksiyonlarının da artış göstereceği sonbahar aylarına o kadar hazırlıklı girerdik. Tedbirsizlik, okulların uzaktan eğitimle mi, örgün eğitimle mi, yoksa karma modelle mi açılacağına dair Milli Eğitim Bakanlığımızın alacağı kararları etkileyecektir.”

BU REHAVET SAĞLIKÇILARIMIZI YARALIYOR

* Koronavirüsle canla başla mücadele eden sağlıkçılarımız sahillerden hastanelere taşan manzaralar karşısında ne düşünüyor acaba?

“Sağlık personellerimiz başta acil servisler olmak üzere filyasyonda ve teşhis-tedavi aşamalarında mart ayından bu yana tüm gücüyle çalışmaya devam ediyor. Hâlâ ailesini hasta etmemek adına evi dışındaki yerlerde kalan meslektaşlarımız var. Toplumun genelinde gözlenen rehavet en çok da onları yaralıyor. Tabii sonbahar, kış aylarına dair bulaş kaygılarını da arttırıyor.”

TÜNELİN UCUNDA NE GÖRÜNÜYOR?

Afşin Hoca’ya “Tünelin ucunda ne görüyorsunuz” diye sordum. “Tünelin ucunda ışık göründü” diyemedi.

“Rehavetin tedbirlerin önüne geçtiğini görüyoruz. Virüs gücünü temastan alıyor. Biz de toplum olarak onu güçlendirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Dünyanın hiçbir ülkesinin sağlık kapasitesi sınırsız değildir. Rehavetin sonucu, dünya genelinde yatak kapasitelerinde tam doluluk ve acil servislerde tetkik, tedavi ve yatış için bekleyen uzun hasta listeleri şeklinde kendini gösterecektir.”

Hürriyet

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@