banner476

Bingöl'de Türkçe öğrenen Suriyeliler sertifika aldı

Vali Köşger: - "Halep'teki mağdur ve mazlum insanların acıları ve sıkıntılarının bir an önce bitmesi için Türkiye elinden gelen gayreti gösteriyor"

Eğitim 13.12.2016, 20:12
Bingöl'de Türkçe öğrenen Suriyeliler sertifika aldı

Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, "Halep'teki mağdur ve mazlum insanların acıları ve sıkıntılarının bir an önce bitmesi için Türkiye elinden gelen gayreti gösteriyor." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme ile Göç İdaresi genel müdürlükleri iş birliğiyle yabancı uyruklulara yönelik düzenlenen Türkçe kursuna katılan 108 Suriyeli için sertifika töreni düzenlendi.

Vali Köşger, Halk Eğitim Merkezi Salonu'ndaki törende, Suriyeli vatandaşların Türkçeyi öğrenmelerinin çok faydalı olacağını söyledi.

Halep'te yaşanan drama değinen Köşger, "Sizlerin acılarını paylaşıyoruz. Halep'teki mağdur ve mazlum insanların acıları ve sıkıntılarının bir an önce bitmesi için Türkiye elinden gelen gayreti gösteriyor. Bizi 100-200 yıl önce birbirimize düşürdüler, böyle bir manzara ortaya çıktı ve şimdi de onun farklı bir versiyonunu deniyorlar." ifadelerini kullandı.

Bingöl Göç İdaresi Müdürü Murat Attila ise kentte 800 Suriyelinin ikamet ettiğini, 300 de Kuzey Iraklı öğrencinin Bingöl Üniversitesinde eğitim gördüğünü söyledi.

Iraklı üniversite öğrencisi Bijar Muhammed, Türk milletinin merhametli ve yardımsever olduğunu belirterek, kendilerine destek verenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Vali Köşger, Türkçe kursuna katılan Suriyelilere sertifikalarını verdi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@