banner476

Bir Durun ALLAH AŞKINA!

Ülkemizin ve tüm dünyamızın içinde olduğu bu zorlu günlerde herkes bir şeyler için endişe ederken, herkes binlerce cevapsız sorunun içerisinde boğulurken; benim beynimi kurcalayan bir başka konu beni bu yazıyı yazmaya itti.

Eğitim 01.04.2020, 22:02
Bir Durun ALLAH AŞKINA!

Belki kimse duymayacak kimsenin umurunda olmayacak ama ben yine de içimi dökmek aklımdan geçeni dile getirmek istiyorum.
Bir eğitimci olarak yakından takip ettiğimiz "Uzaktan Eğitim Süreci" bize neler kazandırıyor ve neler kaybettiriyor?
Yıllardır bütün çabamızı evlatlarımızı bağımlılık illetinden uzak tutmaya sarf ettik. Şahsım adına ben hala ediyorum. Bu süreçte bakanlığımızın ürettiği çözümü etkili ve yerinde bulmakla beraber Bakanlığımızdan gelen bu güzel uygulamayı "Kraldan çok Kralcı Olmak" anlayışıyla bir çileye dönüştürmeye çalışan taşra teşkilatlarının Sayın Bakanımız kadar başarılı olduğunu düşünmüyorum.
Televizyondan ve internet aracılığıyla takip ettiğimiz eba yazılımının yanında her gün farklı bir uygulama ile çocuklarımızı cep telefonlarına tabletlere bilgisayarlara maruz bırakma eğilimlerinden bir an önce vazgeçilmeli.
Ana Sınıfından Liseye kadar gelişim sürecinde olan değerli çocuklarımızın bu iki haftalık süreçte teknoloji kullanım süreleri dört beş kat arttı.
Her gün gelen yeni bir uyaranla ya bir video çekilmesi ya da sosyal medya paylaşımı yapılması isteniyor. 5-15 yaş arası çocuklarımızın hepsi son günlerini okumak aileleri ile vakit geçirmek yerine sosyal beğeni arayışında geçirmek zorunda kalıyorlar. Çünkü taşra teşkilatlarımız her gün "Proje adını verdikleri" yeni bir uygulama ile çocuklarımızı bu duruma itiyor.
Evet sosyal medyanın gücünü küçümsemiyorum ama bu durumun bir reklam anlayışı ile çocukların o güzelim zihinlerini sadece oraya kanalize ederek ilerlemesi durumu tamamen içinden çıkılmaz bir hale getiriyor.
Bu gün bir öğrencimden aldığım bir mesaj durumun vahametini tam olarak ortaya koydu.
“Müdürüm ……….. Öğretmenimiz bu gün bizi aradı soru çözerken video çekmemizi istedi ama müdürüm biz köyde yaşıyoruz ya evimiz çok iyi durumda değil ben videoyu çekerken nerede çeksem daha güzel olur? Ne giymeliyim?”
Sen video çekme yavrum demekten başka bir şey gelmedi elimden. Ama O güzel gözlü kuzumun aklından geçeni; bu süreçte arkadaşları arasında kendini kabul ettirmek için ne kadar zorluk çektiğini düşünmek bile beni isyan ettirmeye yetti.

Şimdi soruyorum size bu durumda olana kaç öğrencimiz var hepimizin?
Kaç öğrencimiz sadece sosyal beğeni için kullanıyor o direttiğiniz proje metinlerini?
Kaç öğrencimizin aile mahremiyetini dökeceğiz gözler önüne?
Kaç öğrencimizi üzeceğiz gereksiz reklam takıntımızla?
Sayısal veriden mi ibaret başarı dediğimiz şey?
Video çekmek için annesinden yeni kıyafet isteyen evladına “Yavrum son paramızla un şeker sabun aldık” diyen annenin çaresizliğini kaç beğeni, kaç paylaşım, kaç retweet giderebilir?
Her koşulda öğrencisinin iyiliğini düşünen kaç öğretmenimizi küstüreceğiz bu anlamsız, işe yaramaz projelerimizle?
İnsanlar yavrularının ne sağlığını düşünmesi gereken bu zorlu dönemde onlara ne kadar daha fazladan sorun çıkaracağız?
Umarım en kısa zamanda aklımız başımıza gelir. Hatalarımızı görür; eğitimin sadece sayısal verilerden, sosyal medya beğenilerinden, saçma sapan projelerden ibaret olmadığını anlar eğitimin en önemli en değerli parçası olan öğrencilerimizi gerçekten önemseriz.

Umarım ben yanılıyorumdur. Umarım siz haklısınızdır ama lütfen çocukları kendi sıkıntılı dünyaları içinde daha fazla sıkıntıya sokmayalım.
Sağlıkla huzurla kalın.

Faruk AKKURT

Yorumlar (1)
My 6 ay önce
Çok haklısın hocam

Gelişmelerden Haberdar Olun

@