banner476

Bonzaiyle mücadelede okullara "tükürük testi" önerisi

Adli tıp uzmanları, sentetik uyuşturucu bonzaiyle mücadelede, sürücülere uygulanmaya başlanan tükürük tarama testlerinin okullarda da yapılmasını önerdi.

Eğitim 15.07.2014, 00:58 15.07.2014, 00:58
Bonzaiyle mücadelede okullara
 Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Tümer, Türkiye'de uyuşturucu testlerinin, emniyet kriminal laboratuvarları, adli tıp, Çukurova Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi laboratuvarlarında yapılabildiğini belirtti.
      
Türkiye'de üniversite bünyesinde adli toksikoloji laboratuvarının bu yılın başında kurulduğunu, resmi açılışın da eylül ayında yapılacağını anlatan Tümer, bu laboratuvarlarda uyuşturucu analizlerine ilişkin bilimsel araştırmalara başladıklarını, 8 ayrı grupta 100 ayrı uyuşturucu maddenin analizlerini yapabildiklerini söyledi.
      
Son günlerde kamuoyunun gündemine gelen laboratuvarda sentetik olarak üretilen bonzai isimli uyuşturucu üzerine de araştırmalar yürüttüklerini dile getiren Tümer, ancak bonzainin çok farklı türevlerinin kısa sürede yapılarak uluslararası camiada tanılanmasının ve yasaklanmasının önüne geçilmeye çalışıldığına işaret etti.

Tümer, Emniyet Genel Müdürlüğünce sürücülerin uyuşturucu kullanıp kullanmadığını tespit için pilot uygulaması başlanan "tükürük tanı testlerinin" ülke geneline yaygınlaştırılmasının, uyuşturucunun gençler arasında kullanımında caydırıcı bir rol oynayabileceğini belirtti. Tükürük tanı testinin ön tarama testi olduğunu anlatan Tümer, erken dönemde uyuşturucuyla mücadelede önemli bir rol oynayabileceğini söyledi. Tümer, şöyle konuştu:
"Sürücülere yönelik yapılan tükürük testi, okullarda da yapılmalı. Çünkü tükürük testinin bir okulda yapılacağının bilinmesi, gençler arasında bu madde kullanımını azaltır. Caydırıcılık için böyle bir öneri getirilebilir. Bonzai gençler arasında yasaklanacak madde tespitinin zor olması ve ucuzluğu sebebiyle hızla yayılıyor. Tükürük testi okullarda yaygınlaşırsa, gençlere bu maddenin devlet tarafından denetiminin yapıldığı ve çok ciddi zararlarının bulunduğu algısı daha iyi yerleştirilebilir."
      
Saç ve tırnakta da çıkıyor
      
HÜ Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Mukaddes Gürler de HÜ adli toksikoloji laboratuvarlarında ailelerin çocuklarının uyuşturucu kullanıp kullanmadığını rızalarının olması kaydıyla öğrenebileceklerini bildirdi. Gürler, ulaşımı kolay hale gelen bonzainin gençler arasında yayılımının engellenmesi için tükürük testinin bir alternatif olarak düşünülebileceğini belirterek, "Gençlerimiz, ağrı kesici olarak gösterilip de bu maddeye alıştırılabiliyorlar. Bazen olduklarının farkına çok geç varabiliyorlar. Bu nedenle özellikle okullarda tarama amaçlı tükürük testi yapılabilir. Bazı uyuşturucu maddelerinin tespitinde kan testleri işe yarayabiliyor ancak bonzaide yıkım çok hızlı olduğundan yanıltıcı sonuçlar doğurabiliyor" dedi.
Yorumlar (1)
ertn 6 yıl önce
birayı 2 tl yapın. bakın kimse bonzai,esrar,hap,tiner,bali kullanıyor mu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@