banner476

Bu okulda öğrenci başına bir öğretmen düşüyor

Sanayiciden gelen ara eleman talebini karşılamak için kurulan GAÜN Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu Seramik ve Cam Bölümü'nde 2 öğrenci eğitim görüyor. Öğretim Görevlisi Neşe Ağkurt, "Şu anda 2 öğrencimiz iş adamlarından aylık 200 lira burs alıyor ancak buna rağmen tercih edilmemek bizi üzüyor" dedi.

Eğitim 13.07.2014, 15:43 13.07.2014, 15:43
Bu okulda öğrenci başına bir öğretmen düşüyor
 Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu Seramik ve Cam Bölümü eğitim hayatını 2 öğrenciyle sürdürüyor. Yüksekokul bünyesinde 2011'de açılan ancak tercih edilmediği için eğitime bir yıl sonra başlanan bölümde ayrıca 2 öğretim görevlisi ders veriyor. Öğretim Görevlisi Neşe Ağkurt, cam ve seramik tasarımı üzerine eğitim verilen bölümde öğrencilerin tam donanımlı atölyede kendilerini geliştirme imkanı bulduğunu söyledi. Öğrencilerin mezun olduktan sonra kendi atölyelerini kurabildiklerini veya kurslarda usta öğretici olarak çalışabildiklerini anlatan Ağkurt, şunları kaydetti: "Bunun yanında özel okulların cam dekor, serigrafi, alçı kalıp model atölyelerinde usta öğretici olarak çalışabilirler. Eğitimine devam etmek isteyenler üniversitelerin mevcut programlarına geçiş yapabiliyor. Seramik cam programını bitirenler mezuniyet sonrası kesinlikle işsiz kalmaz. Tasarımı bilip de boş kalacak öğrenci olacağını sanmıyorum. Çünkü iş imkanı çok fazla."
YETERLİ SAYIDA ÖĞRENCİ GELMEZSE BÖLÜM KAPANACAK

Ağkurt, bu yıl eğitime başlayan bölümün 20 kişilik kontenjanı bulunduğuna dikkati çekti. Sahip oldukları imkana rağmen öğrenci sıkıntıları olduğunu dile getiren Ağkurt, "Yeni bir bölüm olduğumuz için çok tanınmıyoruz. Dolayısıyla öğrenciler tercih etmiyor. Hatta şu anda 2 öğrencimizle eğitim hayatımızı sürdürmeye çalışıyoruz. İnşallah bu yıl yeterli sayıda öğrenci gelirse bölümümüzün kapanmasının önüne geçilecek" diye konuştu. Bölümü teşvik edebilmek için bazı girişimlerde bulunduklarını anlatan Ağkurt, bu kapsamda broşürler bastırıp öğrencilere ulaştırdıklarını söyledi. Organize sanayi bölgesindeki iş adamlarıyla sık sık görüştüklerini dile getiren Ağkurt, şöyle devam etti: "Bu bölümü sanayiciden gelen talep üzerine kurduk. Bu yüzden iş adamlarımız okulumuzla ilgili herhangi bir konuda kapılarını çaldığımızda bizleri geri çevirmiyorlar. Bölüm olarak bu fırsatı öğrencilerimiz için kullanıyoruz. Şu anda 2 öğrencimiz iş adamlarından aylık 200 lira burs alıyor ancak buna rağmen tercih edilmemek bizi üzüyor."
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@