Cep Telefonu, Bilgisayar, Tablet Alacaklar Hızlı Davranın!

Dolar kurunun yükselmesi önümüzdeki günlerde teknolojik cihazları da uçuracak.

Eğitim 06.05.2020, 20:03
Cep Telefonu, Bilgisayar, Tablet Alacaklar Hızlı Davranın!

 Ülkemizde kullanılan ve akıllı cep telefonu, bilgisayar, tablet ve çeşitli teknolojik ürünlerin çok büyük bir kısmı bilindiği üzere yurt dışından geliyor.

 Dışarıdan ithal edilen teknolojik ürünler dolar veya avro para birimi üzerinden alınıyor. TL, ilgili para birimine çevrilerek ödeme yapılıyor.

 Hal böyle olunca dolar ve avronun artıp azalması, teknolojik ürünlerin fiyatlarında neredeyse haftalık dalgalanma yapabiliyor.

 Son günlerde doların artması ve 7.17 TL bandını görmesiyle birlikte avroda da 7.76 bandı aşılmış oldu. Hal böyle olunca teknolojik ürünlerde fiyatlarına göre değişse de 30-40 TL ile 2.000 TL arasında zam olacak.

 Örneğin dolar 6.50 TL iken 2.000 TL olan bir cep telefonu, 2.207 TL’ye yükselecek. Dolayısıyla ihraç edilen teknolojik ürünlere %10-11 oranında kur farkından dolayı zam yansımış olacak.

 Akıllı cep telefonu, televizyon, bilgisayar, tablet vb. teknolojik ürünleri ve özellikle yurt dışından getirilen markaları tercih eden vatandaşların kur farklarının fiyatlara yansımadan bir an evvel alışverişlerini tamamlamaları ve alacaklarını hemen almaları tavsiye edilmektedir.

 Kur değişimlerinin teknolojik ürünlere 5-7 iş günü içerisinde yansıtıldığı bilinmektedir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@