banner476

Cizre’de okuyan liseliden uluslararası başarı

Miryem Bayram henüz 16 yaşında, 10 kardeşi var. İlkokul 3’üncü sınıftayken çevresindekilerden geri dönüşüm kutularını duydu. Araştırmaya başlamasıyla birlikte bilime olan ilgisi arttı. Miryem Bayram, yıllar sonra lisede katıldığı uluslararası proje yarışmasında gümüş madalya kazandı.

Eğitim 05.08.2014, 13:27 05.08.2014, 13:27
Cizre’de okuyan liseliden uluslararası başarı
 Şırnak’ta Cizre Fen Lisesi 10’uncu sınıf öğrencisi Miryem Bayram, kimya alanında geliştirdiği projeyle Gürcistan’da düzenlenen Uluslararası Genç Mucitler Proje Olimpiyatı’nda dünya ikinciliği elde etti. Kimya Öğretmeni Şerif Balcan’ın danışmanlığını yaptığı liseli, hazırladığı “Polimerlerin Doğada Çözünme Süresini Düşürmek için Alternatif Bir Yöntem” Projesi ile gümüş madalya kazandı.
Küçük yaşlardan itibaren doğaya ve bilime ilgi duymaya başladığını anlatan Bayram’ın 7’si öz, 4’ü üvey olmak üzere 10 kardeşi var. İlkokul, ortaokul ve lisede okuyan kardeşlerinin yanında üniversiteye giden bir ablası, askerde olan bir ağabeyi bulunuyor. Öz ve üvey annesinin ev hanımı olduğu Bayram’ın babası ise kamuda işçi olarak çalışıyor. Kardeşleriyle aynı evde kalan, odasını onlarla paylaşan, gelecekte tıp eğitimi almak isteyen Miryem Bayram, başarı serüveninin ilkokula dayandığını söyleyerek hikayesini şöyle anlatıyor: “İlkokul 3’üncü sınıftayken okulda geri dönüşüm çalışmaları olduğunu duymuştum. Merak ettim, araştırdım, öğretmenlerime sordum, öğrendim. Ardından mahallemize geri dönüşüm kutularını getirmeye çalıştık. Oturduğum bölgede arkadaşlarımla evleri tek tek dolaşarak imza topladım. Onları okul müdürüne verdik. Bilim alanına ilk böyle ilgi duymaya başladım. Ortaokula geldiğimde ise, ilgim yine devam etti. Cizre Fen Lisesi’ni kazandığımda sayısal bölümü tercih ettim. Okulda kurulan kimya proje ekibine katıldım ve çalışmalara başladım. Plastiklerin doğada uzun yıllar çözülemediğini biliyordum. Bunların içine bentonit maddesini katarsam naylonların doğada daha çabuk çözülebileceğini düşündüm. Arkadaşlarım da aynı fikirdeydi. Geçen yıl eylül ayında deneylere başladık. 3 ay okulda yaptığımız çalışmalar sonucunda Konya Selçuk Üniversitesi laboratuvarlarına numuneleri gönderdik. Aynı sonuçları elde ettik. Süreç 6 ayı buldu. Ardından Şubat ayında bu yarışmaya başvurduk. İngilizce olarak sunum yaptım.”

Çocuk doktoru olmak istiyor
22 proje arasında başarı elde elden Bayram, yarışmada ilk gün stant açtıklarını söyledi. Çalışması hakkında bilgi almak isteyen ilk katılımcıyla konuşması ardından heyecanın sona erdiğini belirterek, jürinin karşısında soğukkanlı davrandığını dile getirdi. Çocuk doktoru olmayı hayal eden Miryem Bayram, arkadaşlarına da öneride bulunarak şöyle dedi: “Bu benim için büyük bir başarı. Bekliyordum. Jürinin karşısında hiç heyecanlanmadım, sorulara duraksamadan yanıt verdim. Kendime güvendim. Gelecekte daha güzel projeler üreterek dünya birinciliğini elde etme hedeflerim arasında. Bu çalışmayı günlük hayatta uygulanabilir hale getirmek istiyoruz. Aldığım ödül nedeniyle, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı aradı tebrik etti. Tıp eğitimi alarak çocuk doktoru olmak istiyorum. Boş zamanlarımda İngilizce filmler izliyor kendimi geliştirmeye de çalışıyorum. Voleybol oynuyorum. Bence gençler projelere katılmalı, kendi fikirlerini ön plana çıkarmalı. Bunları uygulanabilir bir hale getirmeli. Deneyler yapmalı. Öğretmenlerinin arkasında oldukları bilmeliler.”

Projenin içeriği ne?
Kimya alanında geliştirilen “An Alternative Method To Reduce The Duration Of The Dissolution In The Nature Of Polymers” (Polimerlerin Doğada Çözünme Süresini Düşürmek için Alternatif Bir Yöntem) Projesi polimerlerin doğada çözünme zamanını düşürüyor. Deneylerde bentonint madeninin kullanılmasına dayanan ve alternatif olarak geliştirilen yöntemle polimerlerin geri dönüşümünü hızlandırılması ve maliyetlerin azaltılması amaçlanıyor. 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@