banner476

CUMHURBAŞKANI ENDERUNLAR TARZI OKULLAR KURDURARAK DEVLETE ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER YETİŞTİRTMELİDİR

CUMHURBAŞKANI ENDERUNLAR TARZI OKULLAR KURDURARAK DEVLETE ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER YETİŞTİRTMELİDİR.

Eğitim 02.10.2017, 11:25
CUMHURBAŞKANI ENDERUNLAR TARZI OKULLAR KURDURARAK DEVLETE ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER YETİŞTİRTMELİDİR

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in Konuşmalarını Sentezlediğinizde Bu Okullar Ortaya Çıkıyor Aslında.

Tekin, Eğitimin Geneli Kadar, Ülkeye Liderlik Edecek Sıra Dışı Gençlerin Keşfedilip Yetiştirilmesini de Önemsemektedir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun yüzyıllarca dünyaya hükmetmesinin en önemli nedenlerinden biri II. Murat’ın kurdurduğu ve Fatih Sultan Mehmet’in bir kurum haline getirmiş olduğu Enderun mektepleri ve buralarda yetişmiş olan üst düzey nitelikli devlet yöneticileridir. Enderunlarda belirli bir sistem içerisinde yetiştirilmiş çocuklar, devletin üst kademelerinde çok başarılı görevler yapmışlardır. Cumhurbaşkanının eğitime bu kadar yoğunlaştığı bir dönemde, Cumhurbaşkanı MEB’e Enderunlar tarzı okullar kurdurarak devletimizin üst kademelerine liyakate, akla ve bilime dayalı çok yönlü yöneticiler yetiştirilmesini sağlamalıdır. Devletimizin daha iyi yönetilmesi nitelikli yöneticilerle mümkündür. İşte bu yöneticiler ise ancak Cumhurbaşkanının bu kadar önem verdiği eğitim kurumları aracılığıyla yetiştirilebilir. Devletimiz bu eğitim kurumlarının yetiştireceği üst düzey yöneticilerle daha güçlü olacak, hedefleri doğrultusunda yürüyecek ve varlığını sürdürecektir.

Devlet Yöneticisi Olabilecekler Küçükken Tespit Edilmelidir

Üstün yetenekli diyebileceğimiz çocuklar erken yaşlarda keşfedilmeli, yeteneklerini en üst düzeyde açığa çıkarabilmeleri sağlanmalı, onlar için gerekli eğitim öğretim ortamları oluşturulmalıdır. Bu anlamda, 1993 yılından beri, Bilim ve Sanat Merkezleri okul sonrası üstün yetenekli öğrencilerimize destek hizmeti sunmaktadırlar. Benim hayalimdeki Enderun tarzı okul da üstün yetenekli, geleceğin üst düzey yöneticisi olabilecek çocuklar tam gün eğitimin tamamını bu okullardan alabilmelidirler. Benim Cumhurbaşkanımızın kurulması için talimat verilmesini istediğim okullar; Enderun Mektebi, Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Güzel Sanatlar Liseleri ve Bilim ve Sanat Merkezlerinin sentezlendiği eklektik ve tüm dünyaya örnek olabilecek türden RÜYAMDAKİ OKULLAR. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in konuşmalarını sentezlediğinizde bu okullar açığa çıkıyor aslında. Yusuf Tekin, bütün konuşmalarında ısrarla yeteneğin önemini, çocukların küçük yaşlardan itibaren yönlendirilmesi gerektiğine, öğrencilerin çok yönlü, yerel ve evrensel değerleri sentezleyerek yetiştirilmesi gerektiğini vurguluyor. Tekin, eğitimin geneli kadar, ülkeye liderlik edecek sıra dışı gençlerin keşfedilip yetiştirilmesini de önemsemektedir.

Dünyada İlk Defa Osmanlı, Devletin Askeri ve Sivil Yöneticilerini Kurumlarda Yetiştirmiştir

Osmanlı yetenek ve kabiliyeti merkeze alarak en başarılı çocukları seçmiş ve devletin hizmetinde kullanmak için yetiştirmiştir. Ve de Enderunlar bunu çok yönlü yapmışlardır. İşleyiş, kurum yapısı ve program açısından çok özel kurumlardır, Enderunlar. Enderunların programında müzik, el becerileri ve beden eğitimi gibi dersler de vardır. Enderunlar bilim ve sanat alanında nitelikli insanlar yetiştirdiği gibi idari ve askeri alanda da pek çok yönetici yetiştirmişlerdir. Enderunlar aracılığıyla devleti daha da güçlendirecek nitelikli yöneticiler yetiştirilmiştir. İşte bu uygulama çağımıza uygun olarak günümüzde de yapılabilir. Örneğin Enderun’da yetişenler devlet kademelerinde istihdam edilirken, bilim ve sanat merkezleri için böyle bir şey geçerli değildir. Bu nedenle, sözünü ettiğim üzere, tüm bu okul türlerinin birleşimi çok çok özel okullar oluşturulmalı. Ve sınırlı sayıda olması gereken bu okulların ilki pilot anlamda İstanbul’da kurulmalıdır. Türkiye’nin dört bir yanından en başarılı öğrenciler tespit edilmeli ve bu okullarda yetiştirilmelidirler. Ama, buralara öğrenci seçiminde tek kriter yetenek ve yeterlilik olmalıdır. Senin çocuğun, benim çocuğumla buraya öğrenci alınması sonuç getirmeyecektir.

En Başarılı Öğretmenler Seçilerek Buralarda Görev Yapmalıdırlar

Bu okullarda görev yapacak öğretmenler ve bu öğretmenlerin nasıl seçileceği konusu da önemlidir. MEB’den istihdam edilecek öğretmenlerin yanı sıra üniversite hocalarının ve Türkiye geneli alanlarında uzman ünlülerin de gelip buralarda görev yapabilmelerinin önü açılmalıdır. Buna benzer bir uygulamayı MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, çok önemli bir uygulama olan ve ülkemizi uluslararası alanda temsil edilecek sporcuların yetiştirileceği spor liseleri ve tematik futbol liseleri için söylemişlerdi zaten. Örneğin; bu okullarda MEB’deki öğretmenlerin yanı sıra ünlü sporcular ve sanatçılar gelip eğitim verebilmektedirler. Bakınız, Enderunlarda da dönemin bilinen, alanlarında ün yapmış hocaları da gelip eğitim vermişlerdir.

Ülkemizin Geleceği Üstün Yeteneklilerin Eğitimine Bağlıdır

Dediğim üzere, bu okulların sayısı çok az olmalıdır, az sayıda yetenekli ve nitelikli öğrenci alınmalıdır. Bu okullar Enderun Mektebi, Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Güzel Sanatlar Liseleri ve Bilim ve Sanat Merkezlerinin sentezlendiği eklektik ve tüm dünyaya örnek olabilecek şekilde,herkese işte bu benim RÜYAMDAKİ OKULDU dedirtebilecek tarzda okullar olmalıdırlar. En iyi öğretmenler, en yetenekli öğrencilere en iyi öğretim yöntem ve tekniklerini kullanarak eğitim verip; devletimize üst düzey yöneticiler yetiştirmelidirler. Ülkemizin geleceği üstün yeteneklilerin eğitimine bağlıdır. Böylelikle, köy ve kasabalarımızdaki üstün yetenekli çocuklarımızın kaybolmasının ve farklı marjinal grupların eline geçmesinin de önüne geçebiliriz. İşte, tüm bu nedenlerle Cumhurbaşkanının eğitime bu kadar önem verdiği bir dönemde, Cumhurbaşkanı MEB’e Enderunlar tarzı RÜYAMDAKİ OKULLAR kurdurarak devletimizin üst kademelerine ivedilikle liyakate, akla ve bilime dayalı, çok yönlü yöneticiler yetiştirilmesini sağlamalıdır. Türkiye Hepimizin, Eğitim Hepimizin…

Şahin Aybek
EĞİTİM AJANSI

Yorumlar (2)
ogretmen 3 yıl önce
üfff yeni türkiye bu mu?
Zylem 3 yıl önce
Siz geleceğin bilim insanlarına çok sahip çıktınız beyin göçünü engellediniz de bir bu mu kaldı şimdi?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@