Dershaneden bozma bahçesiz okullar geliyor

Dershaneden bozma bahçesiz okullar geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nın özel okullara ilişkin yaptığı yeni düzenlemede dershaneden dönüşen okullar için bahçe şartı kaldırıldı.

 MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), özel öğretim kurumlarına yeni standartlar getirdi. Buna göre, okulun A, B, C gibi hangi sınıfta olduğunu yani "yıldızını" bu standartlar belirleyecek.

Yeni düzenlemeyle özel ilkokul, ortaokul ve liselerde müdür odası, kapalı beden eğitimi salonu, kütüphane, oyun bahçesi, yemek salonu ve ibadethane gibi birimler zorunlu olarak bulunacak.
Düzenlemede, dersaneden okula dönüşen kurumlar için bazı istisnalar getirildi. Mevcut okullar için zorunlu olan bazı birimler bu kurumlar için zorunlu olmaktan çıkarıldı. Yüzme havuzu ise isteğe bağlı yapılacak. İşte yeni standartlar:

ASANSÖR ZORUNLU

- Anaokulları ve okulların ana sınıfı dersliklerinde bir öğrenci için ayrılan kullanım alanı 1.5 metre kareden, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretimde ise 1.2 metrekareden az olamayacak.
- Engellilerin bahçeye ulaşımı için rampa, dikey engelli lifti veya güvenlik tedbirleri alınmış benzeri erişim imkanları bulunacak.
- Okullarda asansör bulunması gerekecek.
- İlkokul, ortaokul ve liselerde bir derslik alanı 20 metrekareden az olamayacak.
- Dershaneden anaokuluna dönüşenlerde uyku odası, kütüphane, çok amaçlı salon, drama odası, müzik ve görsel sanatlar dersliği bulunacak. Ama oyun bahçesi zorunlu olmayacak. Her 30 öğrenciye yaşlarına uygun bir tuvalet ve lavabo olacak.

İKİLİ ÖĞRETİM SERBEST

- Dershaneden özel okula dönüşecek kurumlarda da anaokulu hariç ibadethane zorunlu. Mevcut okullarda zorunlu olan öğrenci işleri bürosu, oyun bahçesi, okul öncesi eğitim dersliği ve yemek salonu dersaneden özel okula dönüşen kurumlarda isteğe bağlı kurulacak.
- Hem dönüşecek hem de mevcut ortaokullarda bilişim teknolojileri ve yazılım dersliği, teknoloji tasarım dersliğinin kurulması zorunlu.
- Dershanelerden "temel lise" olacaklar için mevcut özel liselerde zorunlu olan oyun bahçesi, bilişim teknolojileri dersliği ve yemek salonu bulunması isteğe bağlı. Bu liseler ikili öğretim yapabilecek.
- Yatılı liselerde kız ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı binalarda yatakhane düzenlenebilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.