banner476

Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Yönergesi Değişmeli - Kapsamı Gözden Geçirilmelidir

Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Yönergesi Değişmeli - Kapsamı Gözden Geçirilmelidir

Eğitim 07.10.2019, 07:48 07.10.2019, 07:54
Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Yönergesi Değişmeli - Kapsamı Gözden Geçirilmelidir

2019-2020 Eğitim öğretim yılı  Destekleme ve Yetiştirme Kursları geçtiğimiz hafta itibari ile bir çok okulda başladı. Öğrenciler bu senede seçmiş oldukları derslerden yıl sonuna kadar kurs alabileceklerdir.

Desteleme ve yetiştirme kurslarında Kadrolu/sözleşmeli öğretmenler, kurs merkezi tarafından belirlenen derslerden Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 9 No’lu Kararı çerçevesinde; atama branşları ile okutabilecekleri diğer derslerden Kurs verebilecektir.

Bu sene Destekleme ve Yetiştirme kursları yönergesinde  bazı değişiklikler yapılmıştır

.Bu değişiklikler ; 

  • Yıllık planlanan kursların eylül ayının son haftasında, yaz dönemi kurslarının ise temmuz ayının ilk haftasında başlatılması esastır. Yıllık açılan kurslar ders yılı sonuna kadar devam eder. Ancak ara tatillerde kurs yapılmaz. Olağanüstü durumlarda bu süreler milli eğitim müdürlüğünce değiştirilebilir.

  • Yıllık düzenlenecek kurslar; 5-11 inci sınıflarda öğrenim gören öğrenciler için eylül, 12 nci sınıflarda öğrenim görecek öğrenciler ile ortaöğretimden mezun olanlar için ise temmuz ayında başlayacak şekilde planlanır.

  • Kurslarda açılan şube sayısının 5 ve üzerinde olması durumunda kursta görevli öğretmenlerden nöbetçi öğretmen görevlendirilir.

  • Ayrıca her dönem sonunda Türkçe, matematik, fen bilimleri ve yabancı dil derslerinden Genel Müdürlükçe izleme ve değerlendirme ortak sınavı yapılır.

Ancak geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu senede meslek liselerinde meslek derslerinden öğrenciler istedikleri halde destekleme ve yetiştirme kursu alamamaktadır. Bakanlık sistem üzerinden bu derslerde kurs açılmasına izin vermemektedir

Bakanlık yayınlamış olduğu yeni yönergede madde 1.17 ‘ye

“Kurslar, ortaokul ve imam hatip ortaokulları ile ortaöğretim kurumlarının tüm sınıf seviyelerinde Bakanlıkça belirlenen derslerden açılır”    Maddesini eklemiştir.

Destekleme ve yetiştirme kurslarının bir amacının da öğrencilerin eğitim öğretim hayatında  akademik başarıyı artırmak ise meslek liselerinde okuyan öğrenciler meslek derslerinde akademik başarılarını artırabilmeleri için bu kurslara katılabilmelidir.

Dolayısıyla destekleme ve yetiştirme kurslarının yönergesi tekrar gözden geçirilerek, Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde okuyan  öğrencilerin  istedikleri tüm meslek derslerinden özellikle de okumuş oldukları bölümlerin ana meslek derslerin den  kurs almalarına olanak sağlanmalıdır.

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@