Devlet destekli yerli video konferans programları

Koronavirüs salgını nedeniyle pek çok kurum ve firma faaliyetlerini telekonferans yöntemiyle gerçekleştiriyor. Çok sayıda kamu kurumu ve finans şirketi ise veri merkezleri Türkiye'de bulunmayan global yabancı sistemler yerine yerli imkanlarla üretilen telekonferans sistemlerine yöneliyor. İşte veri güvenliğini ön planda tutan o firmalar ve Türk mühendisleri tarafından tasarlanan telekonferans sistemleri...

Eğitim 03.05.2020, 16:23
Devlet destekli yerli video konferans programları

Veri güvenliğini ön planda tutan firmalara olan giderek artıyor. Bu yazılımlar zaten kullanılıyordu ama salgında önemleri daha da arttı.

Savunma Sanayi Başkanlığının desteklediği çok sayıda yerli firma çözüm üretiyor.

Bunlardan birisi Karel Telekonferans... Karel, 25 kişiye kadar bulutta konferans imkanı sunuyor. Kamu tarafından tercih ediliyor.
https://www.karel.com.tr/video-konferans/sikca-sorulan-sorular

Gais bir diğer yerli yazılım üreten firma. Uçurtma adlı bir marka yarattı. Gais Ceo'su Osman Doğan yaptığı açıklamada, uluslararası firmaların sunucularının tamamen yurt dışında bulunduğuna dikkat çekiyor. Doğan bir NTV'de yaptığı açıklamada "Yabancı yazılım kullanan öğrencilerin, öğretmenlerin, şirket çalışanlarının bütün kişisel bilgileri de Türkiye sınırları dışındaki veri merkezlerinde tutuluyor. Bunun ileride nasıl bir risk oluşturacağı henüz bilinmiyor." dedi.
https://gaissecurity.com/urun/guvenli-web-konferans-sistemi


Bir diğer programda İvme. May Siber Ürün Müdürü Onur Tan, İzme'nin güvenliğe çok önem verdiğine dikkat çekerek "Güvenli video konferans sistemleri talep edenlerin ihtiyaçlarını karşılıyoruz" dedi.
https://www.ivmetech.com/

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@