banner476

Edirne'de bir okulda 'küfürsüz hava sahası'

Cumhuriyet Ortaokulu'nda öğrencilerin argo konuşmasını engellemek amacıyla ''küfürsüz hava sahası'' adıyla proje başlatıldı. Okul Müdürü İncik: "Öğrencilerimize argo kelimeleri yasakladık, proje kapsamında basit bir ceza sistemi uyguladık." dedi.

Eğitim 28.02.2017, 22:47
Edirne'de bir okulda 'küfürsüz hava sahası'

Edirne'nin Süloğlu ilçesindeki Cumhuriyet Ortaokulu'nda öğrencilerin argo veya küfürlü konuşmasını engellemek amacıyla ''küfürsüz hava sahası'' adıyla proje başlatıldı.

Proje kapsamında öğrencilere broşür dağıtıldı, okulun her katına ''Burada küfür edilmesi yasaktır'' yazıları bulunan uyarı afişleri asıldı.

Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Nilgün İncik, gazetecilere yaptığı açıklamada, öğrencilerin kendi aralarında argo konuşmasını engellemek için, "küfürsüz hava sahası" adıyla proje başlatıldığını ve projenin çok olumlu geri dönüşleri olduğunu anlattı.

Öğrencilerin kendi aralarındaki iletişimleri sırasında argo kelimelerden uzak durmalarını sağlamayı amaçladıklarını ifade eden İncik, şunları söyledi:

''Öğrencilerimizin kelime dağarcıklarını zenginleştirerek, Türkçemizdeki güzel kelimeleri kullanarak, birbirleriyle sevgi ve saygı çerçevesinde konuşmalarını amaçladık. Başarılı da olduk. İlçede bununla ilgili çalışmalar yaptık. Yürüyüş düzenledik, ayrıca öğrencilerimiz broşürler dağıttı. Halkın da katkısıyla projenin ilerlemesini, gelişmesini sağladık. Projede küfürlü konuşan öğrenciler için birinci defasında uyarı, ikinci seferinde güzel konuşma yapma ya da bununla ilgili pano hazırlama cezası verdik. Üçüncü sefer ve sonraki her küfür için okula sıvı sabun almalarını istedik. İlk başladığımızda bu cezaları uyguladık ama kısa bir süre sonra küfür ve argo okuldan atılmış oldu.''

Okulun Fen Bilgisi öğretmeni Tuğba Akman da proje sayesinde öğrencilerin hem argo hem de küfürlü konuşmayı bıraktığını belirtti.

Öğrencilerden Sıla Bozkurt da daha önce özellikle erkek öğrencilerin argo konuştuklarını, projenin hayata geçmesiyle küfürlü veya argo konuşmanın ortadan kalktığını söyledi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@