banner476

Eğitimci Yazar Sedat Değer Kanal 34'de Eğitim Gündemini Değerlendirdi

Eğitim gündemine dair kaleme aldığı yazılarla tanınan Eğitimci Yazar Sedat Değer, katıldığı televizyon programında eğitim gündemini değerlendirdi.

Eğitim 06.06.2017, 12:53 06.06.2017, 13:49
Eğitimci Yazar Sedat Değer Kanal 34'de Eğitim Gündemini Değerlendirdi

Eğitim camiasının tanındık simalarından olan Sedat Değer, Kanal 34 televizyonunda yayınlanan 'İşin Rengi' programının konuğu oldu. Değer, program boyunca eğitim gündemini değerlendirirken önemli açıklamalarda bulundu.

Programın başlangıç kısmında kendisinden, sendikacılık ve yazdığı kitap ile ilgili bilgiler aktaran Sedat Değer, programın devamında eğitim sorunlarına değindi.

1) Atama Bekleyen Öğretmenler

Eğitimci-Yazar Sedat Değer, atama bekleyen öğretmen sayısının bir hayli yüksek olduğunu ifade etti. Değer, 450 bin öğretmen adayının atama beklediğini ve bu sayının eritilebileceğini ifade etti.

Değer, genç ve dinamik öğretmenlere ihtiyaç olduğunu ifade etti. Değer, sınıf mevcutlarının düşürülmesi ile birlikte atama bekleyen öğretmenlerin atama işlemlerinin yapılmasının mümkün olduğunu ifade etti.

2) Sözleşmeli Öğretmenlik

Eğitimci Yazar Sedat Değer sözleşmeli öğretmenlik konusuna da değindi. Değer, sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili olarak 'Öğretmenliğin önüne hiç bir sıfat getirilemez' açıklamasını yaptı.

Sözleşmeli öğretmenliğin dezavantajlarından bahseden Değer, öğretmenlerin bu şekilde performanslarında düşüş olduğunu ifade etti.

Değer, sözleşmeli öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerinin 4 yıl boyunca yapılamaması nedeniyle öğretmenlerin aile birliğinin sağlanamadığını ifade etti.

Sözleşmeli öğretmenlerin adeta Osmanlı Devleti zamanında evlenemeyen askerler haline getirildiğini ifade eden Değer, bu durumun bir an önce düzeltilmesi gerektiğini ifade etti.

3) Ücretli Öğretmenlik

Ataması yapılmayan öğretmenlerin başvurduğu ücretli öğretmenlik ile ilgili de açıklamalarda bulunan Sedat Değer, devlet okullarında görev yaptıkları, öğretmenlik yaptıkları halde 'ücretli öğretmen' olarak çalıştırılmalarına anlam veremediğini ifade etti.

4) Mülakat

Öğretmen atamalarında uygulanan mülakat sistemini değerlendiren Değer, öğretmenlerin gördükleri eğitimin niteliğinin, öğretmenlik vasıflarının mülakat ile ölçülemeyeceğini ifade etti.

5 dakika içerisinde bir adayın öğretmen olup olamayacağına karar verilemeyeceğini ifade eden Değer, bu sistemin çok acımasız olduğunu ifade etti.

Değer öğretmenlerin % 99'unun bu sistemden çok rahatsız olduklarını ifade etti. Değer sadece öğretmenlerin değil toplumun, ailelerin, mülakat komisyonunda görevlilerinde bu durumdan rahatsız olduklarını ifade etti.

5) Öğretmene Şiddet ve MOBBING

Öğretmenin şiddet ve mobbing sorununa değinen Sedat Değer, konunun hassasiyetine değindi.

Öğretmene uygulanan şiddetin boyutunun büyüklüğüne değinen Değer, toplumda bu konunun göz ardı edildiğini ifade etti.

Mobbig konusunda da açıklamalarda bulunan Değer, her kurumda bu sorunun yaşandığını ifade etti.

Değer, eğitimcilerin mobbing sorununa sessiz kalmalarından yakındı. Değer, mobbing sorunun çözülmesinin aciliyetine değindi.

Sedat Değer, öğretmene şiddet ve mobbing konusunda Milli Eğitim Bakanlığından gerekli adımların atılması gerektiğine değindi.

6) Alan Değişikliği

Sedat Değer, öğretmenlerin alan değişikliği taleplerini de dile getirdi. Değer, mevzuat da bulunan bu konunun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çözülmesi gerektiğini ifade etti.

7) Medya Okur Yazarlığı

Medya Okur-Yazarlığı dersinin okullarda zorunlu olarak okutulması gerektiğini ifade eden Değer, iletişim fakültesi mezunu ve formasyon alan öğretmenlerin bu dersi vermeleri gerektiğini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Olsaydınız Ne Yapardınız?

Program moderatörünün sorduğu bu soru üzerine Değer, Milli Eğitim Bakanlığının gereksiz harcamalarını keserek bütçeyi arttırıp atama bekleyen öğretmen sorununu çözmek istediğini dile getirdi.

Değer, öğretmene sahip çıkacağını ve nerede bir mağdur bir öğretmen varsa orada olacağını ve öğretmenlerin sorunlarına çözüm olacağını ifade ederek sözlerini noktaladı.

MEBPERSONEL.COM/ÖZEL HABER

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@