banner476

Eğitimin Eğitimsizlerinden Misiniz?

DİKKAT! EĞİTİMDEN ANLAMAYANLARIN, EĞİTİMDEN ANLAMADIĞINI ANLAMADIĞI; EĞİTİMDEN ANLAYANLARIN, EĞİTİMDEN ANLAMADIĞINI ANLADIĞI KİŞİ OLABİLİRSİNİZ...

Eğitim 19.04.2018, 16:18
Eğitimin Eğitimsizlerinden Misiniz?

Eğitim, Birbirini Suçlamakla Değil, Birlikte Sorumluluk Almakla Daha İyi Olur

Francis Bacon, 1600’lü yıllarda “Bilgi güçtür” diyerek, bilginin önemli bir güç olduğunu ortaya koymuştur bir filozof olarak. Oysaki biz, bilginin önemini ta 1069’da Yusuf Has Hacip tarafından ortaya koymuş bir kültürden geliyoruz. Ama buna rağmen, yaptığımız işleri, maalesef, pek de bilgiye dayalı yapmadığımız gibi, bu işin bilgisine sahip insanlara da gereken önem ve özeni göstermiyoruz. Sık sık “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamalıyız” sözünü tekrarlayıp duruyoruz ama kendimiz buna pek uymuyoruz.

Basketbol Sahası Büyüklüğünde Derin Bilgi mi, Futbol Sahası Büyüklüğünde Yüzeysel Bilgi mi?

Sonuç olarak da ortaya sloganlarla konuşan, bilgiye dayalı konuşmayan bir yapı ortaya çıkıyor. Bu durumda eğitim alanında da böyle çok bilgili, bu işi hakkıyla yapanlar olmasının yanında; eğitimle ilgili bu üzücü tabloya da sıkça rastlarız. Mesleği, makamı ne olursa olsun; şöyle bir bakın bakalım, eğitime dair konuşanlara. Buradaki soru şu; eğitime dair bilgilerimiz, basketbol sahası büyüklüğünde ama derin mi; yoksa futbol sahası büyüklüğünde ama yüzeysel mi olmalı? Burada eğitimle ilgilenenlerin, eğitimle ilgili konuşanların eğitimle ilgili yeterli okumalar yapmadığını ve alana uzak olduklarını görürsünüz. İyi niyetle ve istemeden “Eğitimden anlamayanların, eğitimden anlamadığını anlamadığı; eğitimden anlayanların, eğitimden anlamadığını anladığı kişi” olabilirsiniz. Yani farkına varmadan eğitimin eğitimsizleri durumuna düşebilirsiniz.

Eğitimi Bilmek

Aha da şuraya yazıyorum; belki ileride iyi deyim ya da atasözü olur: “Eğitimi Bilmek”… İleride iyi deyim ya da atasözü olur mu bilmem ama bence çok güzel bir söz “Eğitimi Bilmek”. Eğitim konuşan, hele hele profesyonel anlamda eğitimi bir iş olarak yapan herkes kesinlikle “kendini bil” gibi çok iyi “eğitimi bil” melidir. Yoksa düşünsenize; bir yerde eğitimle ilgili konuşuyorsunuz ve herkes sizi dinliyor. Bu bir basın açıklaması, televizyon programı ya da sınıf olabilir. Konuşma içinde aynı konuyla ilgili üç ayrı çelişkili, farklı şey söylüyorsanız, iç tutarlılık yoksa bu, eğitimi bilmemektir. Ayrıca çok üzücü bir tablo olduğu kadar, komik de bir tablo. Bu, bir Türkçe öğretmeninin harfleri, bir matematik öğretmeninin rakamları bilmemesi gibi bir şey. Düşünsenize; biri size 3 litre araba, 4 tane benzin aldım dediğinde şaşırırsınız. Çünkü birimler karışmıştır. 3 tane araba, 4 litre benzin aldımdır, doğrusu. İşte, eğitim bilmeden konuşulduğunda; insanlar bu duruma düşüyorlar.

Özellikle Eğitimle İlgilenenlerin Eğitim Bilimleri Kütüphaneleri Olmalıdır

Eğitim konuşan herkesin olması gerektiği gibi, özellikle eğitimle ilgilenenlerin eğitim bilimleri kütüphaneleri olmalıdır, bol bol eğitim bilimlerinin alanlarına, yani eğitimin bilimine, sosyolojisine, yönetimine, psikolojisine, felsefesine, tarihine dair kitaplar okumalıdırlar. Doktor olmayan bir kişi hiç tıp okumadığı halde kulaktan dolma bilgilerle doktorluk yaparsa en fazla bir kişiyi öldürür. Ama bunu eğitime uyarlarsak bir toplumu, bir nesli, geleceği öldürürsünüz. 

Günlük Eğitim Sorunlarını Sloganlarla Konuşunca, Eğitim Konuştuğumuzu Sanmamalıyız

Günlük eğitim sorunlarını elbette konuşmalıyız ve elbette herkes bu konuyla ilgili fikirlerini ifade etmelidir. Ama eğitimin yapısal sorunlarına sistem düşüncesi açısından yaklaşmazsak popülizmden kurtulamayız ve olduğumuz yerde sayar dururuz. 

Eğitim, Birbirini Suçlamakla Değil, Birlikte Sorumluluk Almakla Daha İyi Olur

Popülizmden kurtulamayınca da eğitimden anlamayanların hazırladıkları metinleri, eğitimden anlamayanlar alır, okur ve karşı tarafı eğitimci olmamakla, eğitimden anlamamakla suçlar. Oysaki eğitim, birbirini suçlamakla değil, birlikte sorumluluk almakla daha iyi olur. Aman dikkat! Siz, siz olun da “eğitimden anlamayanların, eğitimden anlamadığını anlamadığı; eğitimden anlayanların, eğitimden anlamadığını anladığı kişi” olmayın. Türkiye Hepimizin, Eğitim Hepimizin…


Şahin Aybek
Eğitim Ajansı

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@