En iyi CEO'lar bu üniversitede yetişiyor

Yapılan araştırmaya göre, Türkiye'deki üst düzey yöneticilerin yüzde 14'ünün ODTÜ mezunu olduğunu gösteriyor.

Eğitim 17.07.2014, 13:27 17.07.2014, 13:28
En iyi CEO'lar bu üniversitede yetişiyor
 Üniversite sınavına giren öğrencilerin tercihlerini yaptığı bugünlerde gözler en iyi eğitim veren kurumlara çevrildi.
TÜRKİYE'NİN EN İYİ CEO'LARI NEREDEN MEZUN

Üniversite tercihi, gençlerin iş dünyasındaki kariyerlerini de belirliyor. İnsan kaynakları danışmanlık firması Data Expert, 3 bin 850 üst düzey yönetici üzerinde yaptığı araştırma sonucunda Türkiye’nin en iyi firmalarındaki tepe yöneticilerinin hangi okullardan mezun olduğunu buldu.
ODTÜ BİRİNCİ SIRADA

Araştırmanın sonuçlarına göre; Türkiye’deki üst düzey yöneticilerin yüzde 14’ünün Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezunu olduğu ortaya çıktı. Listede ODTÜ’yü yüzde 12 oranla Boğaziçi Üniversitesi ve yüzde 10’la İstanbul Teknik Üniversitesi takip ediyor.
MARMARA VE İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ 4 VE 5'İNCİ SIRADA

ODTÜ ve İTÜ, özellikle mühendislik alanında verdikleri mezunlarla Türk İş dünyasına katkıda bulunurken, Boğaziçi Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarının başarısıyla dikkat çekiyor. Bu üç üniversiteden mezun yöneticilere her sektörün tepesinde rastlanıyor. Listede 4. ve 5. sırayı Marmara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi paylaşıyor. Başarıları köklü eğitim geleneğine ve her yıl çok sayıda mezun vermelerine bağlanıyor. Marmara Üniversitesi özellikle İletişim ve Ekonomi, İktisat alanında verdiği mezunlarla dikkat çekiyor.
BİLKENT ÜNİVERSİTESİ 7'NCİ SIRADA YER ALDI

Araştırmaya göre, vakıf üniversiteleri arasında ilk sırada bulunan Bilkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi’nin ardından 7. sırada yer alıyor. İlk 10’da yer alan diğer üniversiteler ise sırasıyla Yıldız Teknik Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi.
EN ÇOK YÖNETİCİNİN YETİŞTİĞİ BÖLÜM İŞLETME

Araştırma, listedeki bu üniversitelerin özellikle İşletme, Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İktisat, Uluslararası İlişkiler gibi bölümlerinin mezunlarının iş dünyasındaki yönetici pozisyonlarına daha hızlı ulaşabildiğini gözler önüne seriyor. Üst düzey yöneticilerin yaklaşık yüzde 50’sinin Mühendislik bölümlerinden mezun olması da araştırmanın diğer çarpıcı verileri arasında. Listede en çok yöneticinin yetiştiği bölüm İşletme görünüyor. Ancak bu durum daha çok bu bölümden mezun kişi sayısının yüksek olmasına bağlanıyor.
ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİN YÜZDE 50'Sİ MÜHENDİS

Data Expert tarafından hazırlanan araştırma, mühendislik fakültesi mezunlarının şirketlerin yönetiminde her alanda yer alabildiğini de gösterdi. Yönetimden pazarlama, satış koltuklarına ve hatta insan kaynakları koltuklarına kadar her alanda mühendislerin bulunduğu göze çarpıyor. Üst düzey koltuklarda oturan yöneticilerin yüzde 46’sı mühendis
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@