banner476

Enerjimizi Bilime Harcayalım, Kavgaya Değil

TARİH İÇİNDE, HER İDEOLOJİK, İNANÇSAL VE DİNSEL VS... KESİM İÇİN DÜŞMANLAŞTIRILAN ALANLAR VAR. BİR TÜRLÜ BU ALANLARDAN ÇIKILAMIYOR. ZİRA, HERKES DÜŞMANLAŞTIRDIĞI ALAN İÇİNDE, POLİTİK ALANINI ÇERÇEVELİYOR. KUTSAL BİR ÇERÇEVE GİBİ. TORTULAŞMIŞ KİNLER VE ÖFKELER DE, BU ŞEKİLDE, KIVILCIMLANIYOR, DEPRENİYOR, CANLANIYOR, DİRİLİYOR, ADETA YENİDEN SU YÜZÜNDE GÖRÜNÜYOR, ADETA KİN-NEFRET AŞILAMASI YAPILIYOR VE BU DUYGULAR YÜZÜNDEN TOPLUMDAKİ KAVGA HALİ, BİR TÜRLÜ BİTMEK BİLMİYOR. HATTA, ÖFKE-KİN DİLİ, BAZEN BİLİMSEL VE EĞİTİMSEL ALANLARA MUSALLAT OLARAK VE UZANARAK GENİŞLEYEBİLİYOR.

Eğitim 17.06.2017, 21:51 20.06.2017, 07:49
Enerjimizi Bilime Harcayalım, Kavgaya Değil

BAZEN DE, BU ÖFKE VE KİN,  BİRBİRİMİZİN ÖZGÜRLÜKLERİNE VE HAKLARINA GÖZÜNÜ DİKEBİLİYOR, BU BAĞLAMDA, DİYEBİLİRİZ Kİ,  BİR DÖNEM GELİYOR,  A KESİMİN ÖZGÜRLÜKLERİ AÇILARAK GENİŞLEMİŞ İKEN, B KESİMİN ÖZGÜRLÜKLERİ KAPATILARAK DARALTILMIŞ. BİR DÖNEM İSE TAM TERSİ BİR DURUMLA KARŞILAŞABİLİYORUZ.

NE YAZIK Kİ,  HİÇBİR ALANDA, ZİHİNSEL OLARAK  KENDİMİZİ KURTARAMADIĞIMIZ  VE SIYIRAMADIĞIMIZ BU TARİHSEL DÜŞMANLAŞTIRMA  ALANLARI  İÇİNDE ÖZGÜRLEŞTİKÇE VE GÜÇLENDİKÇE  TUTSAKLAŞARAK YA DA SIKIŞARAK  BİR DENGEYİ VE AYARI TUTTURAMIYORUZ. VE HER DÖNEM, BU DENGEYİ SAĞLAYAMAMA HALİMİZİN ZARARINI, BİZİM YANİ KENDİ  ÇOCUKLARIMIZ GÖRÜYOR. HER YAZIMDA SÖYLEDİĞİM GİBİ BU ÜLKEDE NE ZAMAN KENDİ UZMANLIK ALANLARIMIZDA,  ÜLKEMİZE KATKI VE FAYDA SAĞLAYACAĞIZ? HALA GÖRÜLMÜYOR MU DÜŞMANLAŞTIRMA ALANLARINDA BU ÜLKEYE ZARAR VERİLDİĞİ?

Bakınız, Nobel ödüllü Bilim İnsanı Aziz SANCAR,  dönüp durduğumuz düşmanlaştırma alanlarındaki kayıkçı kavgası halimizle ilgili ne diyor:

"Ben Müslümanım ve Müslüman olduğumu her yerde söylüyorum. Müslümanlığımla övünüyorum. Türkiye'deki evrim tartışmaları beni çok üzdü. Türkiye'nin çok sorunu var. Ben Allah'a inanıyorum. İsteyen evrime inanır, isteyen inanmaz fakat bunu kalkıp büyük devlet, millet sorunu yapıp kavga ederek bütün enerjimizi boşa harcıyoruz"

(Prof. Dr. Aziz Sancar)

Sayın SANCAR’ın ülkemize yönelik bu sözleri çok yerinde ve doğrudur. Bu sözlerini, ayrıca,  Atatürk’ün aşağıdaki sözleriyle desteklemek isterim:

“Kılıç ve saban, bu iki fatihten birincisi ikincisine daima mağlup olmuştur. Çünkü, kılıç tutan el zamanla güçsüzleşir, saban tutan el ise güçlenir. Buna da, örnek olarak Kanada’yı gösterir. Kanada’ya İngilizler ve Fransızlar aynı zamanda gittiler, İngilizler sabana yapıştı; Fransızlar ise kılıca, fütuhata önem verdiler. Sonuçta kazanan, sabanın değerini iyi kavrayan, üretken İngilizler oldu ve Kanada’yı ele geçirdiler. ’’

Sonuç olarak demeliyim ki, bilim ve  tarım alanlarında üreterek güçlenebiliriz. Teknolojiyi ve tahıl ürünlerini ithal ederek değil. Bilim ve tarım alanlarında devamlı üreterek yani... TÜRKİYE,  ancak enerjisini bu alanlara harcarsa,  GÜÇLENEBİLİR. Birbiri ile kavgaya  enerjisini harcarsa, hiçbir zaman güçlü duruma  gelemez. Ve birçok vatan evladı, bu düşmanlaştıran alanlarda heba ve kurban olup yitip gidebilir.

KAVGAYI  BIRAKALIM, ÜLKE EVLATLARINA DEĞER VERELİM, SAHİP ÇIKALIM...  YOKSA BİRBİRİMİZİ DÜŞMANLAŞTIRARAK, DIŞ  DÜŞMANLARIMIZA İSTİSMAR ALANLARI OLUŞTURURUZ Kİ,  O ZAMAN,  HİÇBİR ALANDA ÜRETKENLİĞİMİZ OLAMAZ. VE  DIŞ DÜŞMANLAR,  O İSTİSMAR ALANLARINA NİFAK EKERLER,  EKİLEN NİFAK FIRTINA OLARAK BİZE DÖNER. HALBUKİ, BİZE FIRTINA OLARAK  DÖNENLER, BİZİM ÇOCUKLARIMIZDIR, AMA ONLARI BİLİM-TARIM ALANLARINDA DEĞERLENDİREMEMİŞİZDİR.

UNUTULMAMALIDIR Kİ,  ÜLKE EVLATLARINA DEĞER VEREN, DÜŞMANLAŞTIRMA ALANLARINI ORTADAN KALDIRAN,  TANRI’NIN İNSANI DÜNYA’YA GÖNDEREREK VE ONA CÜZ-İ İRADE VEREREK ÖZGÜRLEŞTİRDİĞİ BİR ORTAMDA İNSANLARIN ÖZGÜRLÜK ALANLARINI SINIRLANDIRMAYANLAR, ÜRETİM ALANLANLARINI AÇANLAR,  ÇOCUKLARINI HER ALANDA ÜLKELERİ İÇİN ÜRETEN, ÜLKELERİNE KATKI SAĞLAYAN  BİREYLER VE BEYİNLER  HALİNE GETİREBİLİRLER VE DÖNÜŞTÜREBİLİRLER. UNUTMAYINIZ, HER ALANDA ÜRETEN TOPLUMUN ÖZGÜVENİ YÜKSEK  VE ÖNÜ AÇIK  OLUR...

NOT: İNSANLARIMIZI, ADALETE, ÖZGÜRLÜĞE, EŞİTLİĞE, KARDEŞLİĞE, HAKKA, HUKUKA VE SEVGİYE AÇ BIRAKAMAYIZ, KARIN AÇLIĞINA DA BIRAKAMAYIZ, BIRAKIRSAK EĞER,  BİR DE DÜŞMANLAŞTIRAN ALANLAR ÜZERİNDE  ÖFKEYLE ONLARLA KAVGA EDERSEK, DIŞ DÜŞMANLARIMIZ İÇİN BU HAL,  İSTİSMARA AÇIK HALE DÖNÜŞÜR.  ALLAH’A İNANAN İNSANLAR OLARAK BİLİYORUZ Kİ,  HER ŞEY,  BİZİM İRADEMİZDE. EEE, NEYİ BEKLİYORUZ? İRADE KOYUP KENDİ İNSANIMIZI SEVECEĞİZ, ONLARA DEĞER VERECEĞİZ VE ONLARI ASLA MUHTAÇ ETMEYECEĞİZ... ZOR MU? BENCE, DEĞİL... HELE HELE YÜZLERCE  İBRETLİK TARİHSEL OLAYLAR VAR İKEN TARİH SAYFALARINDA...

YAZIMI,  BU BAĞLAMDA, HAŞR SURESİ 2.AYET İLE BİTİRMEK İSTİYORUM:

‘’... Artık ibret alın, ey gözleri olanlar!’’

Saygılar...

Yusuf SEVİNGEN

Yorumlar (1)
bakıryan 3 yıl önce
bence de...şimdiye kadar okuduklarımın anladıklarımın ve vardığım kanının özeti gibi...bu anlamlı yazı için teşekkürler sayın yazar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@