banner476

Erdoğan'ın talimatı üzerine müzik üniversitesi kurulacak

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç: -"(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müzik üniversitesi kurulmasına ilişkin sözleri) Biz de sanat dünyamız açısından bu güzel ve anlamlı öneriyi, talimatı ilgili kurullarımızla çalışarak hemen gerçekleştirmeye çalışacağımızı bir taahhüt olarak ifade etmek isteriz"

Eğitim 28.12.2016, 18:34
Erdoğan'ın talimatı üzerine müzik üniversitesi kurulacak
 YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Yükseköğretim sistemimizdeki son 10 yılda yaşanan büyüme sürecinin bundan sonraki aşaması keyfiyet itibarıyla nitelik ve kalite bakımından da büyümedir." dedi.
Saraç, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile üniversitelerin tarih, edebiyat, sanat, kültür ve turizm alanındaki akademik birim yöneticilerinin katıldığı toplantının açılışındaki konuşmasında, akademisyenlerin Bakan Avcı'nın görüşlerinizi dinlemesinin önemine işaret etti.

Dünyada yükseköğretim sistemlerinin özellikle son yıllarda yönetim, finansman, kurumsal yapılanma biçimi ve mezunlardan beklenen yetkinlikler gibi önemli başlıklarda ciddi değişiklikler yaşadığını anlatan Saraç, yükseköğretimdeki bu hızlı büyümenin, kitleselleşme, sistemin toplumun bütün kesimlerine açılması, yükseköğretime erişimin kolaylaşması ve çeşitlenmesinin, bütün bu değişimleri hızlandırdığını ve kendilerini de hızlı ve dinamik kıldığını söyledi.

Global dünyanın güçlü unsurları olan yüksek teknoloji, inovasyon, sibernetik, dijital dünya gibi kavramların döneminin yaşandığını ancak YÖK olarak başarılarının temelinde önce insan faktörünün olması gerektiğinin bilinci ile hareket ettiklerini dile getiren Saraç, "Sadece, sosyal bilimlerde ve sanatta okuyan öğrencilerimize değil, tüm öğrencilerimizin eğitim süreci boyunca edindikleri akademik bilginin yanında ruh dünyalarına hitap edecek, fikir dünyalarını geliştirecek, konularla da yaşamlarının zenginleştirilmesine gayret gösteriyoruz." diye konuştu.

Bu kapsamda, son 1,5 yılda üniversite öğrencilere yönelik, alanında seçkin isimlerin konuşmacı olarak katıldığı "Kültür ve Sanat Söyleşileri" programlarını başlattıklarını ifade eden Saraç, bu programlarda öğrencileri, değerli kavramlarla tanıştıran toplantılar düzenlediklerini anlattı.

-Türkiye, öğrenci sayısında Avrupa ikincisi

Türkiye'de 111'i devlet, 65'i vakıf yükseköğretim kurulu, 6 vakıf meslek yüksekokulu olmak üzere toplam 182 yükseköğretim kurumunun bulunduğunu bildiren Saraç, 7,5 milyona ulaşan öğrenci sayısı ile Türkiye'nin Avrupa yükseköğretim alanında ikinci en büyük öğrenci sayısı olan ülke konumuna ulaştığını aktardı.

Saraç, "Yükseköğretim sistemimizdeki son 10 yılda yaşanan büyüme sürecinin bundan sonraki aşaması keyfiyet itibarıyla nitelik ve kalite bakımından da büyümedir." değerlendirmesini yaptı.

Bu kapsamda, son 12 ay içerisinde yaptıkları yenilikçi girişimlere değinen Saraç, bu düzenlemelerin daha çok YÖK'ün asli görevi olan girdi süreçlerindeki kalitenin artırılması odaklı olduğunu söyledi.

Saraç, çıktı süreçli en önemli girişimleri arasında, Kalite Kurulu'nun oluşturulması ve misyon farklılaşması odaklı ihtisaslaşma çalışmaları olduğunu anımsattı.

- Müzik Üniversitesini çalışacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nde kendilerinin de yoğunlaşması gereken tematik bir alan olan müzik üniversitesinin kurulmasını işaret ettiğini hatırlatan Saraç, "Biz de sanat dünyamız açısından bu güzel ve anlamlı öneriyi, talimatı ilgili kurullarımızla çalışarak hemen gerçekleştirmeye çalışacağımızı huzurunuzda bir taahhüt olarak ifade etmek isteriz." diye konuştu.

Bütün bu projeleri hayata geçirebilmek için nitelikli insan kaynağına, ihtiyacın karşılanması için doktora derecesine sahip insan kaynaklarının nicelik ve nitelik olarak artırılmasına yönelik olarak belli alanlarda ihtisaslaşacak bin yönlendirilmiş araştırma görevlisi alımı için ilana çıktıklarını dile getiren Saraç, ayrıca 100 tematik alanda 2 bin doktora projesi burs programını hayata geçirdiklerini anımsattı.

Saraç, "Kültür ve turizm alanlarının, yetiştirmekte olduğumuz gençler için öne koyduğumuz hedefler kapsamında önemli olduğunu düşünüyor ve bugünkü toplantımıza bu bağlamda çok önemsiyoruz." değerlendirmesini yaptı.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@