banner476

Gülen okullarına darbe

Los Angeles'ta Fethullah Gülen merkezli iki okul, mali yükümlülüklerini yerine getirmediği için kapatıldı. Bolu'da ise belediye, anaokulu, dershane ve iki kolej binasını ruhsatsızlık ve projeye aykırılık gerekçesiyle mühürledi

Eğitim 12.07.2014, 14:05 12.07.2014, 14:06
Gülen okullarına darbe
 ABD'de Fethullah Gülen cemaatiyle bağlantılı olan Los Angeles merkezli iki okul hakkında mali denetim sonrası kapatma kararı alındı. LA School Report adlı yerel haber sitesine göre kamu parasıyla fonlanan özel okul olarak değerlendirilen Charter tipindeki Magnolia Bilim Akademisi 6 ve Magnolia Bilim Akademisi 7 adlı okulların kapatılması emri verildi. 450 öğrencinin eğitim aldığı okulların geçen mart ayında 4 yıl daha çalışmaya devam etmeleri için izin verilmiş, fakat nihai kararın müfettişlerin mali denetiminden sonra alınacağı belirtilmişti. Geçen ay sonuçları açıklanan mali denetim raporu sonrasında ise yasal zorunluluklara uyuşmayan okulların çalışma izinleri iptal edildi. Magnolia Charter Okulları Los Angeles Yüksek Mahkemesi'nde kapatma kararının durdurulması için başvuruda bulundu. Başvuru 24 Temmuz'da mahkemece değerlendirilecek. Okulun öğrenci kayıt oranlarında sıkıntılar yaşadığı ve yüzde 5 oranında nakit bulundurma zorunluluğunu yerine getirmediği kaydedildi. Geçtiğimiz martta okulların Gülen grubuyla bağlantısı gündeme gelmiş, Genel Müfettiş Ken Bramlett, bağlantıya ilişkin ellerinde kanıt olduğunu söylemişti. Bramlett'in açıklamaları sonrası okullar daha ciddi denetime alınmıştı. 
TÜRKİYE-BOLU

Bolu Belediyesi, Gülen grubuna ait anaokulu, dershane ve iki koleji, ruhsatsız olmaları ve projeye aykırılık gerekçesiyle mühürledi. Belediye ekipleri, Karaçayır ve Kılıçarslan mahallelerindeki anaokulu, dershane ve iki koleji ruhsatsızlık ve projeye aykırılık gerekçesiyle mühürledi. Binaların girişine mühürlenme gerekçelerinin yer aldığı tabelalar asıldı. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, belediyelerin devlet kuruluşları olduğunu belirterek, ruhsatsız yapılara göz yummaları halinde suç işlemiş sayılacaklarını söyledi. Mühürlenen dershanenin 1999'daki deprem döneminde yapıldığını kaydeden Yılmaz, "Burası prefabrik. Bolu'daki depremden sonra yapılan prefabrik binaların tamamını adım adım yıkıyoruz. Bolu'daki ölçümüz şudur. Şehir merkezindekilerin tamamını yıkıyoruz. Kenar mahalle ve köyden şehre geçen yerlerde de ruhsatsız yapılarımız var. Buralarda kimsesi olmayanların evlerine biraz daha müsamahalı davranıyoruz" şeklinde konuştu. 

'Ruhsatsızsa kapatırız' 
Yılmaz, yıkılan ve yıkılacak olan binaların 5 bin civarında olduğunu dile getirerek "Yapıların kime ait olduğuyla ilgilenmiyoruz. Ruhsatsız olarak bunların devam etmesine izin veremeyiz. Şartları uygun değilse uygun hale gelmesi lazım. İmar durumuna uygun değil ve şikayet konusuysa belediyenin yapacağı tek şey var, tetkik etmek ve gereğini yapmaktır" dedi.

Kasım ŞAHİN / SABAH


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@