İMAM HATİP HAZIMSIZLIĞI DEVAM EDİYOR

İMAM HATİP HAZIMSIZLIĞI DEVAM EDİYOR

İMAM HATİP HAZIMSIZLIĞI DEVAM EDİYOR

TEOG tercih işlemlerin başlamasıyla birlikte İmam Hatip Okullarına saldırmayı alışkanlık haline getiren bazı medya organları ve yazarlar, olumsuz haberler ve yazılar yazarak kamuoyunu yanıltıp olumsuz bir algı oluşturmaya çalışıyorlar.

Aslında kamuoyu bu haberlere alışmış durumda.  Ancak bu kişiler bu yıl ilk defa uygulanan TEOG tercih işlemlerini fırsat bilerek sanki yeni bir olay, farklı bir durum ortaya çıkmış gibi davranarak velileri tedirgin etmeye çalışıyorlar.  Sanki  Milli  Eğitim Bakanlığı diğer okul türlerini kapatmış, İmam Hatip okullarından başka  okul kalmamış gibi yazılar yazılarak öğrencilerin mecburen İmam Hatip’e gitmek zorunda bırakıldığı gibi aslı astarı olmayan haberler yapıyorlar. Sözcü gazetesi yazarının başlatmış olduğu bu asılsız kampanyaya, hazırda bekleyen diğer medya organları da balıklama atlayarak, TEOG kılavuzunu bir kez bile incelemeden kamuoyuna yanlış bilgi veriyorlar. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı  bugün  bu iddialara cevaben yaptığı açıklamada; öğrencilerin A listesinden 15 tercih yaptığını, bu tercihlerine yerleşememeleri durumunda da B listesindeki fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, anadolu lisesi, anadolu meslek lisesi, anadolu imam hatip lisesi ve çok programlı lise gibi 6 okul türünden 4 okul türüyle birlikte 3 farklı ilçe tercihi de yapma hakkını öğrencilere tanıdıklarını söyledi. Bununla da yetinmeyerek yerleştirmeler sonunda boş kontenjanı olan okullara da kayıt hakkı tanıyacaklarını belirterek iddiaların asılsız ve yalan olduğunu ortaya koymuş oldu.

İmam Hatiplerle ilgili bu iddiayı ortaya atanlar dayanak olarak İmam Hatip Okullarının kontenjanlarının boş olduğundan, kontenjanlarının dolmadığından, öğrenciler tarafından talep edilmediğinden dem vurmaktalar. Ülkemiz eğitimini çok az bilen kişilerin bile inanmayacağı bu iddiayı nasıl yazdıklarını anlamak mümkün değil.4+4+4 eğitim sisteminin hayata geçirilmesi ile birlikte İmam Hatip okulları, kontenjanlarının bırakın boş olmasını talep fazlalığından dolayı öğrenci seçmeye bile başladılar. İmam Hatip okullarına talep o kadar fazla ki mevcut okulların yetersizliğinden dolayı Bakanlığa İllerden gelen İmama Hatip okul talebi had safhaya çıkmış durumda. Başbakan nereye gitse İmam Hatip Okulu açılması talebi ile karşılaşıyor. Bu kadar yoğun bir talep varken İmam Hatipler boş diye haber yapmak akla birçok soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

İmam Hatiplerle ilgili yapılan olumsuz haber ve yazıların temelinde mevcut siyasi iktidara duyulan düşmanlık ve din eğitiminden duyulan rahatsızlık yatmaktadır. Bu kişiler iflah olmaz bir şekilde din eğitimine karşı çıkarak, laiklik bahanesiyle ülkede din eğitiminin verilmemesini istiyorlar. Dünyada ve ülkemizdeki radikal ve zararlı dini gurupların ortaya çıkmasında, din eğitimi yetersizliğinin ve yanlış din eğitimin yattığı görmezden geliyorlar. Işid gibi örgütlerin ve şu anda ülkemizdeki en büyük sorun olan Paralel örgütün, dini kullanarak insanlara ulaştığını ve yalan yanlış dini bilgilerle insanları kandırarak din adına bu insanları nasıl kullandıklarını görmeyerek, doğru ve güvenilir eğitimin İmam Hatip Okulları ile öğrencilere verilmesini savunmak yerine Milli Eğitim ve İmam Hatipler üzerinden siyasi hesap peşindeler.

Bakanlık, TEOG tercihleri için bu yıl öğrencileri mağdur etmeyecek şekilde tüm hazırlıkları yapmış durumda. İmam Hatiplere yönelik talepleri karşılayamayan, velilerden bu yönde çok büyük tepkiler alan Milli Eğitim Bakanlığı, niçin diğer öğrencileri zorla İmam Hatip’e kayıt yoluna gitsin ki ? Mevcut iktidarla doğrudan uğraşamayan bu kişiler, ellerini eğitimden ve İmam Hatipler üzerinden çekmeliler. Şunu da bilsinler ki yapılan bu haberler İmam Hatiplere olan talebi azaltmak yerine talebi çoğaltacak; 1-2 yıl içerinde - 28 Şubat öncesi gibi- İmam Hatip önlerinde kayıt kuyruklarının oluştuğunu göreceklerdir.

MEBPERSONEL.COM / ÖZEL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum