banner476

İsmail Koncuk'tan Yeni Sistem Değerlendirmesi

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'tan Yeni Sistem Değerlendirmesi

Eğitim 05.11.2017, 20:20
İsmail Koncuk'tan Yeni Sistem Değerlendirmesi

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Twitter hesabı üzerinden yeni liselere kayıt sistemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İşte Koncuk'un o açıklamaları:

Bu sözler Sn İsmet Yılmaz'a ait, "Bu ekranda 5 tercihte bulunacak. Hiçbir öğrencimizi istemediği okul türüne yerleştirmeyeceğiz." büyük iddia.

Sn Bakan TEOG alternatifi sistemi açıkladı,kısaca"sınavsız geçiş sistemi, ya da en iyi okul evine en yakın okuldur" tartışılacak bir sistem.

Bu sisteme göre her öğrenciye elektronik ortamda 5 okul açılacak, öğrenci tercihini yapacak ve bunlardan birisine yerleştirilecek.

Açılacak bu 5 okul hangi tür okullar olacak?Bakanın dediği gibi öğrenci istemediği okula nasıl gitmeyecek, 5'ten başka tercih hakkı yokki.

Şu sorular da henüz açıklanmadı, anadolu liselerinin sınıf mevcudu kaç olacak?Yeni sistem kalabalık sınıflara dönüş kaygısı oluşturmuyor mu?

İsteyen her öğrenci tabi ki 5 tercihinden birine zorunlu kayıt yaptırmayacak mı?Bu durumda, istemediği okula yerleşmeyecek sözü sıkıntılı.

Bu yeni sistem şuanda ilk ve ortaokul kayıtlarında yoğun şekilde yaşadığımız sahte adres beyanı sıkıntısını lise kayıtlarına da taşıyacak.

Fen, sosyal bilimler liseleri ile proje okullarına girmek için sınav şartı devam ediyor.Sınav isteğe bağlı olacak?Size göre kaç kişi ister?

Nitelikli okullar olarak tanımlanan, sınavlı okullar olduğu sürece sınavı kaldırmak iddiasının tam bir hayal olduğu da artık anlaşılmıştır.

Özel ders, kurs vb ihtiyaçlar yeni sistemde de son gaz devam edecektir.Yarışılacak nitelikli okul sayısı azalacağı için yarış hızlanacaktır.

Yeni dönemde en karlı çıkacak olanlar yine özel okullar olacaktır.Çünkü anadolu liseleri nitelikli okul kavramı dışına çıkarılmıştır.

Kayıtlarda yaşayacağımız sıkıntıların boyutlarını şimdiden görmek mümkün.Allah çocuklarımızın yar ve yardımcısı olsun.Görmeyenlere feraset!

Bir önemli problem de adrese dayalı sistem açık bir kast sistemidir.Bu milleti sınıflara göre tanzim etmektir.Amaç bu olmasa da sonuç budur.

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (2)
hatce 3 yıl önce
İsmail bey sende kuru gurultu yapiyon laf var ama icraat yok
Yegane 3 yıl önce
Bazı okullarda yığılma olurken bazı istenmeyen okullarda yığılma olmaz mı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@