banner476

İyi-kötü okul kavramı tarih olacak

Milli Eğitim Bakanlığı, tecrübeli öğretmenleri okullar arasındaki eşitsizliğin giderilmesi maksadıyla başka okullara atayacak.

Eğitim 31.05.2015, 13:48 31.05.2015, 13:51
İyi-kötü okul kavramı tarih olacak

 Yıllardır kullanılan “iyi okul-kötü okul” kavramları artık tarih oluyor.  Milli Eğitim Bakanlığı, Eylül ayında başlıyacağı öğretmen rotasyonu (yer değiştirme) ile 12 yıl ve daha fazla aynı okulda görev yapan on binlerce öğretmenin okulunu değiştirecek. Söz konusu öğretmenlerin sayıları ve kimler olduğunu belirleme çalışmalarına başlayan Bakanlık, uygulamayla öğretmenlik mesleğine yeni bir heyecan getirmenin yanında okullar arası eşitsizliğin de önüne geçecek.

Uygulamayla iyi okul olarak nitelendirilen okullardaki tecrübeli ve nitelikli öğretmenlerin, genç ve deneyimsiz öğretmenlerin yer aldığı imkânların kısıtlı olduğu okullara gönderilmesinin önü açılacak. Böylelikle öğrencilerin iyi bir okul için girdikleri sınav heyecanının azaltılması sağlanacak. Uygulamadan ilk etapta 50-60 bin öğretmenin etkileneceği tahmin edilirken, bu yer değiştirme yönteminin her yıl yapılacağı kaydedildi. Bu kapsamda bu yıl 12 yıl ve daha fazla bir yerde görev yapan, ardından gelecek yıl 11 yıl aynı okulda görev yapan öğretmenler yer değiştirmeye tabi tutulacak. 
Kaynak : Gökhan Kaya - Türkiye
Yorumlar (10)
Ahmet Ersan 5 yıl önce
Saçma bir bakış açısı. Okul iyi yapan o okuldaki öğrencinin iyi olmasıdır. Yüksek puanla giren öğrencilerin okuluna hangi öğretmeni gönderirsen gönder o okul iyi okuldur.
Fırat 5 yıl önce
Bunlar halen sorunun başarısızlığın öğretmenden kaynaklandığını sanıyorlar(kendilerince). Bi temele inin isterseniz. Eğitim sistemi gibi öğrenci gibi okul gibi.
mehmet 5 yıl önce
rotasyonda adalet yok...

özel eğitim kurumunda görevli matematik, rehberlik, türkçe gibi branşlarda rotasyon neden olmaz. özel eğitim öğretmenleri anlaşılır ancak diğerlerinin olmaması saçma ve hukuksuz.

ram'lar ve kaynaştırma öğrencisi olan okullardada görev yapanlara rotasyon olmamalı ozaman. oradaki çocukların ihtiyacı yokmu takibe ve ilgiye.

bakanlıkta kimin nesi özel eğitim okulunda çalışıyor açıklansın.

özel eğitim okullarında çalışanlar dalga geçiyor bizimle. biz kurtulduk, emekli oluncaya kadar burdayız siz gezin diye...

üstelik burada çalışanlar daha az öğrenciyle uğraşıp daha fazla para alıyorlar. adalet yok rotasyonda...
ogretmen 5 yıl önce
okulu ıyı veya kotu yapan velılerın ılgısı ve maddı destegıdır.bu sadece ıyı ogretmen kotu ogretmen karamını engeller ogretmenı ıyı yapan öğrencinin ilgisi ve velinin ilgisidir.ıyı ogretmenı ucra bır okula verırsen buyu bozulur.sonucta kımsenın elınde sıhırlı degnek yok.
YANLIŞI YANLIŞLA ÇÖZMEK... 5 yıl önce
iyi öğrenci-iyi öğretmen-iyi veli iiyi yönetim vs. vs...
Peki he he 5 yıl önce
bütün okullar kötü olacak göreceğiz hep birlikte....
dertli. 5 yıl önce
emeklilik maaşını mı artıracaksınız katsayılarını mı artıracaksınız her ne halt yiyecekseniz bir an önce yiyin ve bu milletin çocuklarının heba edilmesinin önüne geçin artık lütfennn Allah rızası için.
iyi bakan 5 yıl önce
iyi meb iyi okul iyi öğretmen iyi öğrenci o zman
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@