banner476

Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Ozan Balcı'dan Eğitime 50 Milyon TL'lik Yatırım

Diyarbakır'ın Kayapınar merkez ilçesinde belediye başkanlığı ve kaymakamlık görevini yürüten Dr. Ozan Balcı, eğitime 50 milyon TL'lik yatırım gerçekleştirdi.

Eğitim 04.06.2018, 14:38 04.06.2018, 19:12
Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Ozan Balcı'dan Eğitime 50 Milyon TL'lik Yatırım

 Diyarbakır'ın merkez ilçelerinden Kayapınarda Belediye Başkanlığı ve Kaymakamlık görevini yürüten Dr. Ozan Balcı,  göreve geldiğinden bu yana eğitim için yaklaşık 50 milyon Türk Liralık kaynak ayırdı. 12 Eylül 2017 tarihinde iş başına gelen Balcı, çok kısa bir süre zarfında eğitime, eğitimciye, bilime, kültüre ve sanata ne denli önem verdiğini yaptığı çalışmalarla gün yüzüne çıkarmış oldu. 

 Bilindiği gibi daha önceki yıllarda belediyenin kaynaklarının nerelere kullanıldığı, kimin kimlerle kapalı kapılar ardında neler yaptığı, kaynakların halk yerine hangi illegal örgütlere aktarıldığı çok iyi bilinmektedir. Kaymakam ve Belediye Başkanı Dr. Ozan Balcı, adeta ''Hızır Gibi'' yetişerek Kayapınar'a umut oldu. Kayapınar'a 5 anaokulu, 16 derslikli özel eğitim okulu, 52 Z kütüphane ve onlarcası yapıldı.


 Peki 50 milyon Türk Lirası eğitim alanında nerelere harcandı? Kaymakam ve Belediye Başkanı Sn. Dr. Ozan Balcı, bu kaynağı nasıl harcadı? Eğitimde neler yapıldı? İşte madde madde Kayapınar'da yapılanlar:

1. Kayapınar'da 5 anaokulu açılarak hizmete girmiştir. Proje için 986 bin TL'lik kaynak ayrılmıştır. Kayapınar'a ayrıca yeni bir halk kütüphanesi de yapılmaktadır. Belediye, çocuk kütüphanesi yapımı için de kolları sıvamıştır. Oyuncak kütüphaneleri için de çalışmalara başlanmıştır. 4 bin öğrenciye satranç takımı ve kitabı hediye edilmiştir. 

2. Kayapınar Belediyesi 52 adet Z(Zenginleştirilmiş) kütüphane kurdu.  Böylece Türkiye'nin en çok Z kütüphanesine sahip olan ilçe Kayapınar oldu. Kitap sayısı ve çeşitliliği bakımından da Kayapınar, Türkiyedeki ilçeleri geride bırakmış oldu. Ayrıca okul kütüphanelerinin zenginleştirilmesi için de onlarca çalışma yapıldı, binlerce kitap dağıtıldı. Kayapınar'da 8 ana okulunun tamamına, 20 ilkokula, 15 ortaokula ve 9 liseye  Z kütüphane dolayısıyla 500 bin kitap temini sağlandı. Bu hizmet çok kısa bir sürede gerçekleşti.

3. Kayapınar Belediyesi, Kayapınarlı çocukları bilgi ile buluşturmak, okuma alışkanlığı kazandırmak ve hayal dünyalarına katkı sağlamak amacıyla 500 bin kitabın kütüphanelere temin edilmesinden fazlasını gerçekleştirdi. Belediye, 84 bin kitabı ilçede resmi ve özel okullarda öğrenim gören 84 bin öğrenciye hediye etti. 

4. Öğrencilere özel tasarlanmış 73 bin defter hediye edildi. Kayapınarlı çocuklara yabancı dil eğitimlerini desteklemek amacıyla 50 bin adet kitap sağlandı. Okullarda kitap okuma etkinlikleri düzenlendi. Ayrıca, öğrencilerin okuma ve yazma kültürünün gelişimi için aylık ödül törenleri düzenlendi. Öğrencilere çeşitli hediyeler dağıtıldı.

              

5. Belediye, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla 5 bin 500 öğretmene kitap hediye etti. Toplamda 6 bin 500 Milli Eğitim Bakanlığı personeline kitap hediye edilmiş oldu. Belediye Başkanı ve Kaymakam Dr. Ozan Balcı, eğitimciyi de asla ihmal etmedi.

6. Okuma yazmaya geçen yaklaşık 8 bin 500 öğrenciye ilk hediyesi Kayapınar Belediyesi tarafından verildi. Öğrencilere özel not kartları ile kitap hediye edildi. Belediye ayrıca, tüm ilkokul ve ortaokul bahçelerinde geleneksel oyun alanı oluşturdu.

7. Kayapınar Belediyesi, 8.000 öğrenciye spor malzemesi hediye etti. Basketbol, Futbol, Voleybol, Hentbol, Bisiklet Sporları, Wushu, Atletizm ve Badminton gibi onlarca spor dalında 18 bin 313 spor malzemesi temin ve öğrencilere teslim edildi.  Okul bahçelerine 25 adet voleybol-basketbol sahası ve 15 adet halı saha yapımı çalışmalarına da başlandı. 

    

8. Sanata dost Kayapınar Belediyesi, 25 bin öğrenciye müzik malzemesi hediye etti. Piyano, keman, gitar, bağlama, melodika, erbane,  yan flüt vb. müzik aletleri temin edilerek okullara 22 adet müzik atölyesi kazandırıldı. Belediye, 25 bin öğrenci için resmi malzemesi de temin etti ve öğrencilere dağıttı.

9. Yaklaşık 5 bin dolaylarında okul öncesi öğrencilerinin tüm ihtiyaçları karşılandı. Kayapınar Belediyesi, bu öğrencilerin A'dan Z'ye tüm ihtiyaçlarını karşıladı ve öğrencilere teslim etti. 

10. Okullara 22 adet resim atölyesi kurulması için çalışmalar başlatıldı.

 

Belediye, eğitime, sanata, kültüre, insana verdiği değer ile birçok vatandaşın gönlünde ayakta alkışlandı.

11. Kayapınar Belediyesi, 84 bin Kayapınarlı çocuğu sinema ile buluşturdu; yiyecek ve içecek ikram etti. 10 bin çocuk müze ile buluşturuldu ve Diyarbakır tarihi anlatıldı. 20 bin çocuk tiyatro ile buluşturuldu. 30 bin çocuk akrobasi gösterileri ile heyecan dolu anlar yaşadı. 62.500 öğrenci için Hacivat-Karagöz etkinlikleri düzenlendi. 2000 öğrenci için kodlama eğitimine başlandı. 

12. Orta ve ağır düzeyde engelli çocuklar için 16 derslikli özel uygulama merkezi yapımına başlandı. 27 okulda engelli öğrenciler için özel eğitim sınıfı yapılıyor. Engeli bulunan minikler için 3 adet özel eğitim anaokulu Kayapınar'a kazandırılıyor.

 13. Tüm okullarda bilim, sanat, kültür koridorları oluşturuluyor. İlçedeki 40 okulda DİKAB Sokağı(Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) oluşturuluyor.

     

14. Kayapınar'da 5 anaokulu açılarak hizmete girmiştir. Proje için 986 bin TL'lik kaynak ayrılmıştır. Kayapınar'a ayrıca yeni bir halk kütüphanesi de yapılmaktadır. Belediye, çocuk kütüphanesi yapımı için de kolları sıvamıştır. Oyuncak kütüphaneleri için de çalışmalara başlanmıştır. 4 bin öğrenciye satranç takımı ve kitabı hediye edilmiştir. 

15. ''Mektup var'' projesi ile 5.000 çocuğun hayallleri de yine Kayapınar Belediyesi tarafından gerçekleştirilmiştir. 

Kayapınar Belediyesi ve belediye başkanı, kaymakam Dr. Ozan Balcı'nın eğitime yaptığı yatırımlar, katkılar ve verdiği önem anlatılarak bitecek değil. Eğitimin yanında ve eğitimi bütünleyen kültür, sanat, spor gibi alanlara yapılan yatırımlar da ortadadır.

 Kayapınar halkı ve eğitim camiası başta olmak üzere yurttaşlar belediye başkanı ve kaymakam Dr. Ozan Balcı'ya teşekkürlerini bir borç biliyor.

    
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@