Kimler Ücretli Öğretmenlik Yapabilir ? Ücretli Öğretmen Maaşı Ne Kadar ?

Kimler Ücretli Öğretmenlik Yapabilir ? Ücretli Öğretmen Maaşı Ne Kadar ?

Eğitim 19.09.2019, 09:23
Kimler Ücretli Öğretmenlik Yapabilir ? Ücretli Öğretmen Maaşı Ne Kadar ?

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK NEDİR?

Ücretli öğretmenlik ile Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında geçici bir süre için öğretmen ihtiyaçları karşılanmaktadır. Okullarda eğitim-öğretim yılına göre branşlar bazında öğretmen ihtiyaçları değişmektedir. Norm, branşlar bazında okullardaki öğretmen ihtiyacını nitelendiren bir kavramdır. Bir okulun ingilizce normu 5 ise ve o okulda 4 kadrolu veya sözleşmeli öğretmen varsa okul 5. kişiyi ücretli öğretmen olarak talep edebilir.

Ücretli öğretmenlik, kadrolu olarak atanmadan İlçe Milli Müdürlüğünün o yılı kapsayan eğitim ve öğretim yılı için öğretmen ihtiyacını kapsayan atama türüdür.

Başvurular Nasıl Olmaktadır?

Son iki yılda uygulamaya konulan ücretli öğretmenlik başvuruları e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Burada Milli Eğitim Bakanlığı/Ücretli Öğretmenlik Başvurusu' başlığına adında açılan yeni sayfada, başvuru formunda yer alan bilgilerini teyit ederek başvurularını gerçekleştirmektedir. Maaş ve çalışma saatleri değişiklik gösterse de ücretli öğretmenlerin maaşı girdikleri ders saatine göre değişmektedir. Buna göre ücretli öğretmen adayları ayda ortalama 120 saat derse girmektedir.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

  • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmak.
  • Türk vatandaşı olmak.
  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48'inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak.
  • Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olmak.
  • Ücretli öğretmenlik için kpss puanı şartı yoktur.
  • Ücretli öğretmenlik için formasyon şartı yok fakat formasyonu olan kişi olmayan kişiye göre daha avantajlı olabilir.
  • Ücretli Öğretmenlik için 4 yıl lisans programı bitirme şartı yoktur

KİMLERE ÖNCELİK SAĞLANABİLİR ?

Eğitim Fakültesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Dil ve Tarih ve Coğrafya Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nun aşağıda alfabetik sıraya göre adları sayılan alanlarından mezun olanlara

.

Eğitim Fakültelerinin Okul Öncesi Öğretmenliği alanı mezunlarının ihtiyacı karşılayamaması durumunda görevlendirilmek üzere, Ev Ekonomisi Yüksek Okulu, Meslek Yüksek Okulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nun sadece Çocuk Gelişimi bölümü mezunu olanlara.

2019-2020 Maaşları Ne Kadardır?

Ücretli öğretmenlik kapsamında Baka Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamada "Ücretli öğretmenlerimizle ilgili iki aşamalı bir çalışma yürütüldüğünü, ders ücretlerindeki düzenlemelerin ekonomideki gelişmelere bağlı olarak yapılacağını belirtmiştir." Sözlerine yer verilirken 2019 yılı itibari ile ücretli öğretmenlik maaşları da en az 1.880 TL olarak hesaplanmaktadır. Fakat yeni eylem planının yürürlüğe konulması ile birlikte düzenlenen yeni uygulama sonrasında ek ders ücreti 2 kat artırılırsa yeni dönemde ücretli öğretmenler ayda 120 saat derse girmesi durumunda aylık 3000 TL'nin üzerinde maaş alabilecektir.

mebpersonel.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@