Kodlama dersi ile öğrenciler teknoloji hakimiyetinde bir adım önde!

Kodlama sertifikalarını alan ERA’lı öğrenciler, Kodlama dersi ile teknoloji hakimiyeti konusunda bir adım öne geçildiğini kanıtladı.

Eğitim 14.01.2016, 13:32
Kodlama dersi ile öğrenciler teknoloji hakimiyetinde bir adım önde!

 Kodlama derslerinin ilk ve ortaokullarda seçmeli, liselerde zorunlu olarak okutulması gündemde… Dersin zorunlu hale gelmesini beklemeyen ERA Kolejleri, Kodlama öğretmeye çoktan başladı. ERA Kolejleri öğrencileri, bir oyun programı kodlamayı öğrendikten sonra eğitmenlerinden sertifikalarını aldı.

ERAINTRANET”

Bilgisayarların yanı sıra hayatımıza konfor katan pek çok cihaz, yüksek teknolojiye sahip… Parmağınızı şıklatınca yanan ampuller ya da televizyon ekranından internete bağlanabilmek artık kimseyi şaşırtmıyor. Günümüz gençliği teknoloji kullanımına yatkın olsa da geleceğe yön verenler, teknolojinin dilini çözenler olacak.

Son dönemde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın çalışmalarıyla Kodlama dersi gündemde. Kodlama becerilerinin gelişmesi için Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinin yanında Kodlama dersinin de öğrencilere verilmesi öneriliyor. İlk ve ortaokullarda seçmeli, liselerde ise zorunlu olması teklif edilen Kodlama eğitimi için Milli Eğitim Bakanlığı ilgili çalışmaları başlatmış durumda.

Kodlama eğitimi, çocuklarda analitik, stratejik ve matematiksel düşünme becerilerinin gelişimini olumlu yönde etkiliyor. ERA Kolejleri, dersin zorunlu hale gelmesini beklemeden öğrencilere kodlama öğretmeye başladı. ERA Kolejleri öğrencileri, oyun kodlaması yaparak sertifikalarını öğretmenlerinden aldılar.

BİR ÖĞRENCİ PROJESİ OLAN “ERAINTRANET” KULLANIMA GEÇTİ

ERA’lı öğrenciler Kodlama dersleri ile teknoloji hâkimiyeti konusunda bir adım öne geçerken, Teknoloji ve Tasarım Laboratuarı’nda gerçekleştirilen İnovasyon Atölyeleri sayesinde farklı ürünler ortaya çıkartıyorlar. İş dünyasında farklılık yaratmanın ve karlı projeler hayata geçirmenin ilk koşulu olan AR-GE ve İnovasyon kavramlarıyla henüz öğrencilik yıllarında tanışan öğrenciler, kazandıkları vizyon sayesinde geleceğin iş dünyasını şekillendirebilecek yetenekler kazanıyor. Kolejin Teknoloji ve Tasarım Laboratuarı’nda doğan projelerden biri de eğitim kurumunun binlerce öğrenci ve velisinin kullanmakta olduğu “ERAINTRANET” bilgi ve iletişim sistemi. Bir ERA Kolejleri öğrencisinin geliştirdiği bu proje, profesyonel bir yazılım firmasıyla birlikte hayata geçirildi.


Kaynak: Sözcü/Eğitim

Yorumlar (5)
Bilişimc 4 yıl önce
Kodlama insana analitik düşünmeyi hızlı düşünmeyi ve pratik olmayı öğretir.
Bote 4 yıl önce
helal olsun ve tebrik ediyorum.özel okulların bilgisayar ve ayzılım dersinin önemini kavraması ve zorunlu hale getirmesi sonucunda bakın o çocuklar nasıl fark atacaklar hem ders bazında hem özgüven bazında.inşAllah meb de bu konuda geç kalmadan gerekli adımları atar.
Ne alaka 4 yıl önce
Kodlama ile ders başarısı arasında nasıl bir ilişki olabilir ki? Saçma bence..
mehmet öğrt. 4 yıl önce
önce kodlama ve önemi̇ni̇ anlamak gereki̇r i̇nsani doğru düşünmesi̇ ve karar vermesi̇ni̇ sağlar. ayrica bi̇li̇şi̇m cehaleti̇ni̇ artik yenmemi̇z lazim...ne i̇şe yariyo di̇yen arkadaşa..
bote3 4 yıl önce
hocam kodlamayı biraz inceleyin alakayı anlarsınız

Gelişmelerden Haberdar Olun

@