banner476

Kopya çekeni ortak yanlışlar ele verecek

Yeni bir Sınav İnceleme Komisyonu kurulacak. Geriye dönük araştırmada, adayların yaptığı yanlışlar ve doğrularla aldıkları puanlar karşılaştırılacak.

Eğitim 18.01.2015, 09:30 18.01.2015, 09:34
Kopya çekeni ortak yanlışlar ele verecek
 Beş yıl önce yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavları'nda (KPSS) kopya çekildiğine dair soruşturma yürütülüyor. ÖSYM Başkanı Ali Demir, soruşturma kapsamında 2010 öncesi ve sonrasındaki bütün sınavları inceleyeceklerini açıklamıştı. Bu açıklamadan sonra herkes incelemenin nasıl yapılacağını merak etti. Gazeteniz Türkiye, bu sorunun cevabının peşine düştü ve yol haritasına ulaştı. Ayrıntılar şöyle... Mevcut bir sınav inceleme komisyonu olan ÖSYM, geçmiş yıllardaki sınavların kopya yönünden incelenmesi için yeni bir komisyon daha kuracak. Komisyon, ÖSYM Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile ortak çalışacak. Öncelikle KPSS ve Adli Yargı Sınavları ele alınacak. Daha sonra bütün sınavlara geçilecek. Geriye dönük gerçekleşecek araştırmada, adayların sınavlarda yaptığı yanlışlar ve doğrularla aldıkları puanlar karşılaştırılacak. Ardından sonuca ulaşılacak. Aynı sınavda aynı yanlış ve doğruları olan haliyle aynı puanları alan adaylar, mercek altına alınacak. Söz konusu adaylar arasındaki akrabalık, arkadaşlık ya da aynı okuldan mezun olma gibi birçok yönden yakınlık derecesi araştırılacak. Ayrıca son yıllarda dijital ortama aktarılan adayların soru kitapçıkları da incelemeye tabi tutulacak. Şaibeli olduğu düşünülen adayların soru kitapçıklarında yaptıkları karalamalar da incelenecek. ÖSYM'nin elinde 41 yıllık sınav arşivi bulunuyor. Hukukçulara göre; en fazla 22 yıl geriye gidilebilir. Gerekli görülmesi durumunda son yıllarda uygulanmaya başlanan 'sınavda kamera uygulaması' da kullanılarak adayın sınavdaki hareketleri de gözlenecek.
MEMURİYETLER İPTAL

Bütün kopya taraması sonrası herhangi bir yolla kopya çektiği ve aldığı puanla herhangi bir kamu kurumuna ataması yapıldığı belirlenen kişilerin memuriyetlerinin son buldurulabileceği belirtiliyor. Bunun için kopya çektiği belirlenen kişinin çalıştığı kamu kurum ve kuruluşlarıyla gerekli resmi yazışmalar yapılarak sınavının geçersiz olduğu bildirilecek.

Gökhan Kaya ANKARA

Türkiye
Yorumlar (1)
mert 6 yıl önce
bu zamana kadar kopya çekildiğni bilmiyorlarmıydı. sınav sorularının zağnos dershanelerinde öğrencilere verildiğini sağır sultan bile biliyordu. bunların hepsinin bütün hesapları üç kağıtçılık üzerine. ama doğruya bunlar dini bütün insanlar.hak yemezler, öyle değil mi!!!!!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@