Kur'an da okuyun matematik de

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Riyad'da bulunan Uluslararası Türk Okulu'nu ziyaret etti.

Eğitim 04.01.2016, 23:09
Kur'an da okuyun matematik de
 Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Uluslararası Türk Okulu'nu ziyaret etti.
İlk, orta ve lise düzeyinde eğitim veren okulda sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet eden Görmez, okulun spor salonunda da öğrenci ve velilere seslendi.

Bazı ebeveynlerin çocuklarına daha iyi bir gelecek hazırlamak için başka ülkelerde yaşayabildiğini, buna karşılık çocukların da görevlerinin anne babalarına, topluma ve tüm insanlığa faydalı kişilere dönüşmek olduğunu belirten Görmez, "Sevgili gençler, idealinizi her zaman yüksek tutun. Kendinizi bir mesleğe hapsetmeyin. Öyle insanlar var ki, onların bir günü bizim topyekun hayatımıza bedeldir" dedi.

Görmez, insanlığın kurtuluşuna vesile olan gelişmelere imza atan ya da bir hastalığı tedavi etmeyi keşfeden bilim adamlarını bu duruma örnek olarak gösterdi.

- "Kur'an da okuyun matematik de"

Öğrencilere "insanlığa faydalı, iyi bir insan, iyi bir arkadaş" olması çağrısında bulunan Mehmet Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bilginizi insanlığın faydasına kullanın. Bilgili olmak yeryüzünde sizin güçlü olmanızı sağlar. Ancak sadece bilgili olmak yetmez, bilginizi hayatınıza tatbik edip insanlığın faydasına kullanacaksınız. Hedeflerinizi hiçbir zaman küçük tutmayın. Hedefleriniz sadece kendinizle ilgili olmasın. Hedeflerinizi koyarken Afrika'da açlık çeken insanları düşünün, dünyada savaşları bitirmeyi düşünün, insanların birbirlerini öldürmediği bir dünyayı nasıl kuracağınızı düşünün, insanın ufkunu açan teoriler geliştirmeyi düşünün. Hayatınızı buna göre programlayın. Allah'tan hepinizin iyi bir insan olmanızı niyaz ediyorum.

Kur'an da okuyun matematik de, fizik de okuyun hadis de. Bunların hepsi bizi Allah'a götürür. Okumalarınızı yaparken bilgi ve hakikat merkezli okuyun, şahıs merkezli okumayın. Bilgi peşinde koşarken bilgiyi tasnif etmeyin. Kendi ana dilinizi çok iyi öğrenin. Dil, kültürün evidir. Ev olmazsa kültür olmaz, kültür olmazsa kimlik oluşmaz. Burada yaşıyorsunuz Arapça'yı da öğrenin. Arapça'nın da en güzelini öğrenin."

Görmez, okuma yazma bilmeyen birine okuma yazma öğretmenin, özgürlüğünü kaybetmiş birine özgürlüğünü bahşetmek kadar değerli olduğunu vurgulayarak, Kur'an-ı Kerim'e göre "cahil insanın ölü alimin ise diri" olduğunu hatırlattı.

Başkan Görmez, Uluslararası Türk Okulu'nu ziyaretinin ardından kentteki Kral Faysal Kütüphanesi'nde bulunan Yazma Eserler Müzesi'ni gezdi.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@