KYK borçları için flaş teklif geldi

KYK borçları silinecek mi? KYK borcu bulunanların sayısı 5 milyona yaklaştı. KYK borcunu ödeyemeyenler hükümetten bu soruna çözüm bulmasını istiyor. KYK borçları için flaş teklif geldi.

Eğitim 25.02.2020, 22:27
KYK borçları için flaş teklif geldi

Araştırmacı Yazar Hüseyin Demir, öğrenim kredisi borcu bulunan üniversite mezunlarının mevcut borçlarından muaf sayılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Demir ,Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 327 bin kişi artarak 4 milyon 308 bin kişiye ulaşmasının yanında ,15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,9 puan artışla, yüzde 24,5 olduğu bir ortamda iş bulma konusunda hayli zorluk çeken  sayıları 5 milyona ulaşan öğrenim kredisi borçlusunun  çektiği sıkıntılar dikkate alınarak yeni bir düzenlemenin şart olduğunu vurguladı.

“Öğrencilerimizi mezuniyet hediyesi 30 bin TL borçtan kurtarmalıyız”

 Demir, “öğrencilerimiz, borçlarını mezuniyet tarihinden iki yıl sonrasında ödemeye başlamaları gerekiyor. Borç kredilerinin verildiği tarihten normal öğrenim sürelerinin bitimine kadar geçen miktarlara, enflasyon artışının ilave edilmesiyle tespit ediliyor. İki yıl sonra ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanıyor. Bu yüzden geciken borç, alınan kredinin 3 katına çıkabiliyor. Yalnızca, 2019'da öğrenim kredisi alan kişi sayısı 1 milyon 156 bin oldu. 2020 Ocak itibarıyla öğrencilere verilen öğrenim kredisi miktarı lisansta aylık 550 TL, yüksek lisansta bin 100 TL, doktorada ise  bin 650 TL. Bir lisans öğrencisinin aylık 550 TL öğrenim kredisi aldığını ve eğitim süresinin 4 yıl olduğunu varsayarsak, 4 yılın sonunda 26.400 TL'lik bir geri ödeme çıkıyor. Anaparanın üzerine eklenen faizi de katarsak öğrencinin ödemesi gereken borç miktarı ortalama 30 bin TL'nin üzerine çıkmaktadır” diye konuştu. 

Hüseyin Demir, “Öğrenciler ‘Burs/Kredi Taahhütnamesinde' borçlarını tebligat beklemeksizin normal öğrenim sürelerinin bitiminden itibaren iki yıl sonraki aydan başlayarak ödeyeceklerini kabul ediyor. Ödemeler aylık ya da 3 aylık olarak planlanıyor. 4 yıl üniversite okuyan bir öğrencinin mezun olduktan 2 yıl sonra 48 taksit şeklinde öğrenim kredisini ödemesi gerekiyor. Aynı öğrenci borcunu 3 ayda bir 16 taksit şeklinde de ödeyebiliyor” şeklinde konuştu.

“Öğrenim kredisi borcundan faizler silinmeli ve haciz işlemleri kaldırılmalı”

Demir şu önerilerde bulundu: “Sunulacak ödeme seçeneklerinde ilk işin faizlerin silmesi ve haciz işlemlerinin kaldırılması, mezuniyetten iki yıl sonra yerine iş bulduğunda ödeme seçeneği, ödemede sunulan 48 taksit yerine 120 ay taksit imkanı, belirlenecek yıllar arası ödeme durumuna sahip olamayan kişilerin borçlarının tamamen silinmesi,Devlet memurluğuna atanan kişilerin borçlarının maaşlarından faizsiz olarak uzun yıllara bölünerek kesilmesi, Özel sektörde asgari ücret ile çalışmaya başlamış kişilerin borçlarının faizleri silinerek ve belli oranlarda azaltılarak SGK primi gibi kesinti yapılarak tahsili, iş bulamadığı her yıl için borçlarına indirimin yapılması gibi gençliğimizi koruyan hayata tutulmalarını ,emin adımlarla ilerlemelerini sağlayacak adımlar atılması.”

Yorumlar (10)
sadık 3 ay önce
abi direk sgk'dan kesilsin süper on numara... emekli olduğumda zaten bin tl emekli maaşım olacak. o olmasın sgk'dan kessinler. Allah aşkına bu kadar zalim olmayın ödeyemiyoruz. keyfimizden mi aldık :(
Ayşe 3 ay önce
Silmeyecekseniz silmeyeyecegiz deyin ya. Bıktık sürekli dalga geçer gibi iş yapiyorsunuz.
Sedat 3 ay önce
Devletten ricamız Suryelil1er harvayacağınıza biz gençlere harcayın Suryelil1er sizi kurtarmayacak gençler sizi kurtaracak bunu devletin başından tut devletin en küçük bir ine kadar bilmeli. Hala suryyee yatırım yapanlar besle kargayı oysun gözünü besle evladını birgün besteler evladın seni. Bu ülke hiçbirm ize gelecek vaat etmiyor
Reşit Harun 3 ay önce
Telefon operatörleri,Devlete ödemmek üzere abonelerden aldıkları paraları (5000000000 lirayı)ödemeyip Devlete af ettirmelerini ne dersiniz ayrıca sanayi ve iş adamların tiriliyonluk borçları siniyor da gariban öğrencilerin üç kuruşluk borçları neden silinmiyor
Kyk mağduru 3 ay önce
8000tllik arabaya haciz koydular.ne arabayı kurtarabiliyoruz ne borcu ödüyuruz.bide işten çıkardılar.oyun verdiğimiz parti mhpli nin gündeminde yokmuş.ne işe yararsınız siz.
Kırgın 3 ay önce
Sonunda kendimi asmaya karar vericem gerçekten canıma tak etti
Atanamamışöğretmen 3 ay önce
Yeter ya milyonlarca issiz kyk borcunu bile ödeyemeyen üniversiteli genç sizin ağzınıza bakıyo belki bi faizleri silerler de belki öderiz borç harç diye rezillik içinde yaşıyoz çoğumuz bide kredi yükümüz var emin olun o kredi yükünden sonra da bi sürü derdimiz olucak ama en azından bi sıkıntıdan kurtulucaz. Sonra gençler neden oy kullanmıyo oluyo. Neden kullansın sağcısından solcusuna hangi milletvekili bizim derdimiz için ugrasmış ki
Yorgun Şükrü 3 ay önce
Valla bende bıktım ne ödeyerek bitiyor ne de ödemeden. Mezun olduk iş bulamadık. İş bulduk asgari ücret dediler özel sektör. Evlendik borçla devam ettik. Cocuklar oldu borca devam. En son odeyemedim bütün banka hesaplarım bloke oldu. Herhalde ölene kadar ben bu kyk borcunu ödeyemeyecegim. Bu borç beni öldürecek !!!!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@