banner476

Lise öğrencilerinin geliştirdiği 'atel' için sponsor arıyorlar

Yalova'nın Çınarcık ilçesindeki bir lisenin öğrencileri tarafından, burkulma ve kırılma gibi travmalarda düzgün şekilde sabitleme için kullanılmasının yanı sıra soğuk ve sıcak uygulamalara da olanak sağlayacak şekilde geliştirilen "Termojelli şişme atel"in seri üretimi amaçlanıyor

Eğitim 07.12.2016, 11:40
Lise öğrencilerinin geliştirdiği 'atel' için sponsor arıyorlar

YUNUS OZAN SÖYLER

- Yalova'nın Çınarcık ilçesindeki bir lisenin öğrencileri tarafından, burkulma ve kırılma gibi travmalarda düzgün şekilde sabitleme için kullanılmasının yanı sıra soğuk ve sıcak uygulamalara da olanak sağlayacak şekilde geliştirilen "Termojelli şişme atel"in seri üretimi amaçlanıyor

- TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda, sergilenmeye değer görülen, TPE'den Faydalı Model Belgesi verilen atel, soğuk ve sıcak uygulamada mevcut ısıyı 2 saate kadar koruyabiliyor

- Proje Koordinatörü öğretmen Babadağlı:

- "Şişme ateller sadece sabitleme işlemini yaptığından, hastaya doğru ve kaliteli bir yaklaşım için soğuk uygulamanın da önemli olduğunu biliyoruz. Bu amaçla biz termojelli şişme atelimizi tasarladık"

Yalova'nın Çınarcık ilçesindeki bir lisenin öğrencileri, burkulma ve kırılma gibi travmalarda düzgün şekilde sabitleme için kullanılmasının yanı sıra soğuk ve sıcak uygulamalara da olanak sağlayacak şekilde geliştirdikleri "Termo jelli şişme atel"in seri üretimi için sponsor arıyorlar.

Gazi Mustafa Kemal Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi 10'uncu sınıf öğrencisi Oğuzhan Altıngöz ve Ayşenur Peçe tarafında geliştirilen, TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda, sergilenmeye değer görülen, Türk Patent Enstitüsünden (TPE) Faydalı Model Belgesi verilen "Termo jelli şişme atel", soğuk ve sıcak uygulamada mevcut ısıyı 2 saate kadar koruyabiliyor.

Proje Koordinatörü öğretmen Fetiye Babadağlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Termo jelli şişme atel"in, 2014 yılında gerçekleştirilen Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda, 2 bin 500 eser arasında ilk 9'a girerek sergilenmeye değer projeler arasında yer aldığını hatırlattı.

- "Tedaviye yardımcı unsur"

Şişme atellerin, son yıllarda ekstremite zedelenmelerinde, yaralanmalarda ve kanamalarında kullanıldığını belirten Babadağlı, şöyle konuştu:

"Özellikle 112 Acil Servis ambulanslarında ve hastanelerde şişme ateller kullanılmaktadır. Ancak şişme ateller sadece sabitleme işlemini yaptığından, hastaya doğru ve kaliteli bir yaklaşım için soğuk uygulamanın da önemli olduğunu biliyoruz. Bu amaçla biz termojelli şişme atelimizi tasarladık. Termojelli şişme atelin iç yüzeyinde kullanıcının cildiyle temas eden kısımlarda bulunan özel termojel hazneleri sayesinde oluşturulan soğuk veya sıcak yapı uzun süre muahafaza edilebilmekte ve kullanıcının tedavisine yardımcı unsur olarak kullanılmaktadır."

- "Faydalı model patentini aldık"

Babadağlı, "Termojelli şişme atel"in avantajlarına da değinerek, şöyle devam etti:

"Öncelikle sabitleme işleminin yanında soğutma işlemini de yapmaktadır. Ancak bunun yanında sıcak uygulama için de kullanılabilmektedir. Biliyoruz ki soğuk, doğal bir ağrı kesicidir. Kanamayı durdurur, hastanın ağrısını giderir, ödemi veya şişliği azaltır. Bu amaçla termojelli şişme atelin 112 Acil Servis birimlerinde kullanılmasını öneriyoruz. Yalova 112 Acil Servis birimlerinde denemelerini yaptık, yararlı olduğunu gördük ancak üretime geçemedik. Faydalı model patentini aldık. Biz buradan sponsor olmak isteyenlere, üreticilere duyurmak istiyoruz. Çünkü bunun faydalı olacağına inanıyoruz."

Söz konusu atelin, spor karşılaşmalarında yaşanan kırıklarda, zedelenmelerde, burkulmalarda veya kanaması olan hastalarda faydalı bir uygulama olduğunu vurgulayan Babadağlı, "Çünkü ısısını 2 saate kadar koruyabilir. Bunun yanında fizik tedavi birimlerinde sıcak uygulama için de kullanılabilir." ifadelerini kullandı.

- "Sponsor desteğiyle üretimini yapmak istiyoruz"

Okul Müdürü Veysel Gündağ da ürünün yaygınlaşması için çalışmalar yapıldığını belirtti. Gündağ, ürünün için sponsor desteğine gerek olduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti:

"2014 yılında TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda 2 bin 500 projeden fizik dalında ilk 9'a giren 'Termo jelli şişme atel' projemize 2015 yılında Türk Patent Enstitüsünden (TPE) Faydalı Model Belgesi aldık. Bu projemizin ilimiz, ülkemiz ve dünyadaki hastalara fayda sağlayacağına inanıyoruz. Çeşitli yaralanma, burkulma, ezilme ve böcek ısırması gibi nedenlerle travma geçirebilecek olan hastalarda ciddi fayda sağlayacak olan projemize destek çıkılması ve hayata geçirilmesi için sponsor desteğiyle üretimini yapmak istiyoruz. Okulda üretimini yapacak teknik altyapıya sahip olmadığımız için üretimini de sponsor olan firma gerçekleştirecektir."

AA

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@