banner476

MAHALLİ YERLEŞTİRME SİSTEMİNİN (MYS) UYGULANMASI ÖZEL OKULLARA BAĞLI!

Günlerdir merakla beklenen ve Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ’ın açıklamasıyla yeni tartışmaları beraberinde getiren TEOG Sınavı ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Demokratik Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Eğitim Sekreteri Bekir ÖNSEL, TEOG yerine getirilen Mahalli Yerleştirme Sistemi (MYS) ile ilgili, DES olarak biz de benzeri bir sistemi önermiştik. Sistemin genel olarak uygulanabilir olduğunu ancak bazı belirsizliklerin bulunduğunu ve giderilmediği takdirde büyük sıkıntılar yaşanabileceğini belirtti.

Eğitim 06.11.2017, 18:40
MAHALLİ YERLEŞTİRME SİSTEMİNİN (MYS) UYGULANMASI ÖZEL OKULLARA BAĞLI!

Bekir ÖNSEL, “Sayın Bakanın herkesin istediği okula gidebileceği, zorlama olmayacağını belirtmesi, velilerin tedirginliğinin bir nebze giderilmekle beraber soru sayısının az olması ölçmede sorunlar meydana getirebilir. Tam yapan ya da aynı sayıda soru yapan öğrencilerin sayısı çok fazla olacaktır. Hem nitelikli okullara hem de mahalledeki okullara yerleştirmede diploma notunun belirleyici olacaktır. Kamuoyunda özel okullarda notların şişirildiği, ortalamaların devlet okullarına göre çok yüksek olduğu söylentileri velileri diploma notlarını artırmak amacıyla özel okullara yönlendirecektir. Devlet okullarında ise özellikle resim, müzik, iş tekniği dersleri başta olmak üzere öğretmene not konusunda velinin baskı yapmasına neden olacaktır. Bakanlık başta özel okullar olmak üzere okulların not ortalamalarını dikkatle takip etmeli, şaibeye yer vermemelidir. ÖNSEL, yapılan değişikliklerin kalıcı çözüm getirmediğini, sorunun geçici olarak çözüldüğünü ya da ertelendiğini belirtti. Bakanlığımızın sorunu kökten çözmesi ve sınavsız geçişlerin sağlanması için ivedilikle okullar arasındaki farkın azaltılması ve 5. Sınıftan itibaren yönlendirme çalışmaları ivedilikle adımlar atılmalıdır.

Yorumlar (1)
İdareci 3 yıl önce
Kesinlikle yönlendirme olmalı.Nitelikli okullara öğretmenler kurulu ile ögrenci aday gösterip bunlar sınavla alınmalı.Diger öğrencilerin %70 meslek okullarına %30 u akademik okullara yönlendirmeli liseyi bitiren hatta fakülteyi bitirip niteliksiz elaman olan gencleri ara elaman olarak yetiştirmis olur sanayi gelistirmis oluruz.mahalle liselerine okul puanına göre yerlestirme yaparsanız düsuk ortalamali öğrc gittiği lisenin durumunu hayal edemiyorum.Bunun yerine yereldeki yetkililere bırakılıp yerleşim yerindeki liselere ögrenciler ikametgah yerine göre homejen sekilde dağıtmalı her okulda 85_90 ortalamalı öğrencide 50_60 ortalamalı ögrenci olmalı.Puana göre dağıtılırsa vAllahi düşük puanlı öğrencilerin gittigi lisede öğretmen sayısı kadar güvenlik olmalı.Bu sistemin en sorunlu yanı bu yanlış düşünüyorsam özür dilrim.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@