banner476

"MEB'in uğraştığı öğrencilerin sayısı kadar Finlandiya'nın nüfusu yok"

Saraç, her ülkenin eğitim sisteminin kendine has olduğunu belirtti.

Eğitim 22.12.2016, 13:27
"MEB'in uğraştığı öğrencilerin sayısı kadar Finlandiya'nın nüfusu yok"

AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Saraç, her ülkenin eğitim sistemin kendine has olduğunu belirterek, Türkiye'deki eğitim sisteminin Finlandiya ile kıyaslandığını söyledi. Saraç, "Finlandiya ile Türkiye'deki eğitim öğretim mukayese edilerek, Milli Eğitim Bakanlığı bence biraz haksız olarak eleştirilere konu oluyor." değerlendirmesinde bulundu.

Programlar üzerinde, nüfus başta olmak üzere farklı etkenlerin söz konusu olabildiğini ifade eden Saraç, şunları kaydetti:

"Milli Eğitim Bakanlığının uğraştığı, ilgilendiği, alakadar olduğu ve sorumluluğunu üstlendiği öğrencilerin sayısı kadar bile Finlandiya'nın nüfusu yok. Bir ilimizin ilçesi kadar nüfusu var. Dolayısıyla, öğretmenlikle ilgili çok farklı uygulamalar var. Biz burada Türkiye için en iyi modelin yine Türkiye'nin kendi ihtiyaçları ve yapısından neşet edilerek hazırlanabileceğini düşünüyoruz. Bu da öyle bir şey.

Yorumlar (1)
fatih mehmet varlı 4 yıl önce
Sayın yök başkanı öğrenci sayısından bahsetmiş. Ama öğretmen başına düşen öğrenci sayısı daha sağlıklı yorum yaptırır zannedersem

Gelişmelerden Haberdar Olun

@