banner476

MEB'den YLSY ile yerleşenler için duyuru

2014 YLSY - Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Öğrencilerinden Kurum Kontenjanlarına Yerleşmeye Hak Kazananların Belge Teslimi Hakkında Duyuru

Eğitim 14.01.2015, 10:45 14.01.2015, 10:49
MEB'den YLSY ile yerleşenler için duyuru
 Yurt dışında lisansüstü öğrenim görmeye hak kazanacak öğrencilerin kurum kontenjanlarına yerleştirme işlemleri daha önce tamamlanmıştır.

Yerleşmeye hak kazanan öğrencilerin belge teslimi işlemleri 14-26 Ocak 2015 tarihleri arasında yapılacaktır. EK 1'de belirtilen belgelerin elden veya posta (iadeli taahhütlü) / kargo yolu ile en geç 26 Ocak 2015 tarihi mesai saati bitimine (18.00) kadar, "T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü, Bakanlık Merkez Bina 6.Kat C Blok 06648 Bakanlıklar/ANKARA" adresineeksiksiz olarak ulaştırılması gerekmektedir. Belgeleri belirtilen süre içerisinde ulaştırmayan öğrenciler, bu yerleştirmeden doğan tüm haklarını kaybedeceklerdir. Süre hesaplamasında Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü evrak kaydına giriş tarihi esas alınacak olup süresi geçtikten sonra ulaşan evraklar kesinlikle işleme alınmayacaktır.

REBUS'taki (Resmi Burslu Öğrenci Sistemi - http://rebus.meb.gov.tr) kişisel sayfalardan temin edilecekyüklenme ve kefalet senedi 2014 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzu Tercih Tablosundaki Adına Öğrenim Görülecek Kurumlar, Yurt Dışında Öğrenim Görülecek Alanlar veÖğrenim Görülebilecek Ülkeler sütunları ile EK 2'de belirtilen kefalet miktarları dikkate alınarak düzenlenecektir. Yerleşmeye hak kazanılan kurum, alan ve öğrenim görülebilecek ülkelere uygun olarak düzenlenmeyen senetler kesinlikleişleme alınmayacaktır. Ülkelere göre ödenen aylık burs miktarları bilgi amaçlı olarak EK 5'te belirtilmiştir.

** YURT İÇİ VE YURT DIŞI DİL KURSLARINA İLİŞKİN DUYURULAR, BELGE TESLİMİ VE İNCELEME İŞLEMLERİ TAMAMLANDIKTAN SONRA YAPILACAKTIR.

DİKKAT!

Ülke/Bölge Çalışmaları lisansüstü öğrenim grubundan EK 3'te belirtilen kurum kontenjanlarına yerleşmeye hak kazanan öğrenciler farklı ülkelere gönderilecektir (Bkz. 2014 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzu - Tercih Tablosu).

1) EK 3'teki Ülke/Bölge Çalışmaları kontenjanlarına yerleşmeye hak kazanan öğrencilerin ülke seçimleri, kendi tercihlerine göre belirlenecektir; ancak bir ülkenin parantez içerisinde belirtilenden daha fazla sayıda tercih edilmesi durumunda YLSY puanı daha yüksek olan öğrenciye öncelik tanınacaktır.

2) EK 3'teki Ülke/Bölge Çalışmaları kontenjanlarına yerleşmeye hak kazanan öğrencilerin, EK 4'teki formu doldurarak 16 Ocak 2015tarihi saat 23.59'a kadarfkaratas@meb.gov.tre-postaadresine göndermeleri gerekmektedir.

3) EK 3'teki Ülke/Bölge Çalışmaları kontenjanlarına yerleşmeye hak kazanan öğrencilerin öğrenim görecekleri ülkeler, Genel Müdürlüğümüzce yapılacak değerlendirmeden sonra http://yyegm.meb.gov.tr/internet adresinden ilan edilecek ve öğrencilerin e-posta adreslerine bilgilendirme yapılacaktır. Öğrenciler bu ülkeyi dikkate alarak senetlerini düzenleyeceklerdir. Genel Müdürlüğümüzce bildirilen ülkeye göre düzenlenmeyen senetler işleme alınmayacaktır.

Bakanlığımız ilgili ülke temsilcileriyle görüşerek dil eğitimi ve üniversite kabulleri konularında, Ülke/Bölge Çalışmaları kontenjanlarına yerleşmeye hak kazanan öğrencilere yardımcı olacaktır. Bu öğrencilerin öğrenim görecekleri ülke ve yapacakları çalışmalar konusundaki sorularını fkaratas@meb.gov.tr e-posta adresine ulaştırmaları durumunda gerekli değerlendirme yapılıp kendilerine bilgi verilecektir.

İlgililere duyurulur.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@