Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan Haber Global'de Yüz Yüze Eğitime Dair Önemli Açıklamalar

banner483

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Haber Global Kanalında Gündeme İlişkin Soruları Yanıtladı

Eğitim 06.10.2020, 20:45 06.10.2020, 23:26
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan Haber Global'de Yüz Yüze Eğitime Dair Önemli Açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Haber Global'de Yüz Yüze Eğitime Dair Önemli Açıklamalarda Bulundu.

Bakan Selçuk'un açıklamalarından satır başları:

İşgalci gidişatın bir an önce son bulması ve Azerbaycan'ın haklı davasını zaferle kazanmasını istiyoruz.

YÜZ YÜZE EĞİTİM SÜRECİ

"AVRUPA'DA OKULLARI AÇMAYAN ÜLKE YOK"

Ülkemizdeki gidişatı iki eksen gibi görüp karşılaştırıp bilimsel kararlar almalıyız. Veriye dayalı bir yaklaşıma ihtiyacımız var. Neden Avrupa açıyor siz açmıyorsunuz? Ya da neden açıyorsunuz? diye eleştiriler geliyor. Biz kontrollü gitmeye karar verdik. Uzaktan eğitimi birden bire yok saymak olmaz. Yüz yüze eğitimde uzaktan eğitim bu süreci destekleyecek.  Avrupa'da okulları açmayan ülke yok. Mecburiyet ve koşullar ne olursa olsun tedbirleri almak zorundayız.

OKULLARDA YENİ EĞİTİM SÜRECİ

"İSTEMEYEN VELİ ÇOCUĞUNU OKULA GÖNDERMEYECEK"

İsteyen velilerimiz çocuklarını okula gönderecek, istemeyenlere esneklik tanınacak. Bu durumda öğrencimiz devamsız sayılmayacak. İl hıfzıssıhha kurullarının koşullarını uygun görmediği köy okulları yüz yüze eğitime devam edemeyecek. Yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerimiz haftanın iki günü okulda olacaklar

OKULLARDA TENEFFÜS NASIL OLACAK?

12 Ekim itibarıyla yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerimiz için yüz yüze ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptık. Yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerimiz haftanın iki günü okulda olacaklar.  Yüz yüze eğitimdeki ilk aşamada süreci planladığımız şekilde yönettiğimiz, iyi sonuçlar aldığımız için ikinci aşamaya geçmeye hazırız.Çocuklardan bir kısmı teneffüse çıkmak istemiyor. Bir kısmı çıkıyor. 

Temassız oyunlar olarak kitap çıkardık. Öğretmenler uygun gördüklerinin birini seçerek kurallara ayak uyuldu.  Çocuklar son günlerde uyarıya gerek duymadı ve alıştılar. Temasla ilgili sıkıntımız hala var bunları zaten bekliyorduk. Ama büyük ölçüde kurallara uyuluyor.

ÖĞRETMEN, ÖĞRENCİ VE ŞOFÖR DE VAKA VARSA NE YAPILIYOR?

2 haftadır bize gelen vaka yok. Okulda bulaş daha az. Her bir okulda  Vaka olan ailelerde, çocuklarda olursa bize mesaj geliyor.  Evde ya da hastanede tedavisine geçiliyor. Eğer sınıfta ikinci vaka varsa uzaktan eğitime geçiliyor. 

"APLİKASYON GELİŞTİRİYORUZ"

Her şeyin kontrol edildiği bir aplikasyon geliştiriyoruz. 

SINAV SİSTEMİ DEĞİŞECEK Mİ?

"MÜFREDATIN TÜMÜNDEN SORUMLU OLACAKLAR"

Sınavlar yüz yüze olacak. EBA TV'deki içerikler sorulacak. Neden yüz yüze yapıyoruz? Eğer sınav şeklimizi değiştirirsek ölçme ve değerlendirme açısından büyük problem çıkıyor. Öğrenme kayıplarını en aza indirmek için yüz yüze yapıyoruz.Önceden lise son öğrencileri rapor alır okula gelmek istemezlerdi şimdi ise tam tersi okula gelmek istiyorlar. Bu sene sınavlarda müfredatın tümünden sorumlu olacaklar. 

EBA NEDEN ÇÖKTÜ?

4-5 saat bir duraklama oldu. Saldırı olduğunu düşünerek girişi engellendi. 2 yurt dışı ülkesinden siber saldırı vardı. Bu engellenmek için duraklatıldı. 

"1,5 MİLYON ÇOCUKTA BİLGİSAYAR YOK"

5-6 tane kriterlerimiz var ve il müdürlüklerine verip buna göre dağıtım yapılacağını bildiriyoruz.1,5 milyon çocukta tablet yok.  Bunun üzerine bir çok kurumda eksiklerimizi destekleyeceker. 

"AÇIĞI ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERLE KAPATIYORUZ"

Kronik rahatsızlığı olan ve 60 yaş üstü öğretmenler (62 bin öğretmen) biz gelmeyin dedik. Bu kadar öğretmenin açığını şimdilik ücretli öğretmenlerle kapatıyoruz. 

MESLEK LİSELERİN EKONOMİYE KATKISI

Benim meslek liselerine şahsi bir ilgim var. Üretim yapmakta sıkıntıları vardı. 2018-2019'da üretimde bir artış oldu ve giderek yükselecek. Atolye dersleri meslek liselerine başladı. Tokat ve Konya'da çok önemli tarım liseleri açıyoruz

Haber Global

banner482
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@