banner476

Milli Eğitim Müdürlüğünden Yararlı Proje

İmamlara Yaşam Koçluğu

Eğitim 04.01.2015, 12:13 04.01.2015, 12:16
Milli Eğitim Müdürlüğünden Yararlı Proje
 İmamlar da ‘Yaşam Koçumla Başarıya Doğru' projesine dahil oldu.

 

Lise öğrencilerine, ‘değerlere saygı, ahlak ve sorumluluk duygusu'  kazandırmak  için eğitilecek imamlar, öğrencilerin yaşam koçu olacak.

 

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Manisa İl Müftülüğü işbirliğinde, imamlara öğrencilere rehberlik yapması amacıyla eğitim verilecek. Eğitim alan imamlar, “Yaşam Koçumla Başarıya Doğru” projesinde görevlendirilecek. Amaçlarından biri “Liselerde öğrenim görmekte olan öğrencilerin yaşamlarında toplum değerlerine saygı, ahlak ve sorumluluk duygusu geliştirmek” olan proje ile imamlar, öğrencilerin yaşamlarıyla ilgili vizyon oluşturmasına rehberlik edecek.

 

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Haziran 2015 tarihine kadar, Manisa'nın bazı liselerinde pilot olarak uygulanmak üzere “Yaşam Koçumla Başarıya Doğru” projesi başlattı. Proje ile öğrencilerde görülen disiplin problemlerinin azalması, okulun akademik başarısının artırılması ve “toplum değerlerine saygılı, ahlaklı ve sorumluluk duygusu gelişmiş bireyler yetiştirilmesi” amaçlandı. Manisa Valiliği,

Milli Eğitim Müdürlüğü, Kültür Müdürlüğü, İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile Celal Bayar Üniversitesi de proje paydaşı olarak belirlendi. Proje kapsamında okullarda yaşam koçu olarak görevlendirilecek.

 

öğretmenlerin, yaşam koçluğu, liderlik ve motivasyon konularında eğitilmesi hedeflendi.

 

Daha sonra Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü, pilot aşamada süren  projenin  kapsamını genişletti. Müftülük ile müdürlük arasında 30 Aralık 2014'te protokol imzalandı. Din hizmetleri ve eğitiminde kurumsal  kapasitenin artırılması, eğitimde verimliliğin ve kalitenin artırılması, insan kaynaklarının geliştirilmesi ve farkındalığın oluşturulması amaçlandı. Protokolle Manisa Müftülüğü'ne bağlı din görevlileri de “Yaşam Koçumla Başarıya Doğru” projesine dahil edildi. Buna göre müftülük, proje kapsamında görevlendirilecek imamları seçecek. İmamlar, ildeki diğer öğretmenlerle birlikte proje eğitimine  alınacak. Eğitimin ardından imamlar, yine diğer öğretmenlerle birlikte okullarda  en  az 20 öğrencinin  yaşam koçu olarak görevlendirilebilecek.

 

Kutlu Doğum seminerleri

 

Müftülük ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasındaki protokolünde sadece Yaşam Koçluğu Projesi yer almadı. Okullarda yaz Kuran kursları ile ilgili bilgilendirme  toplantıları  düzenlenecek, müftülük personeli Kutlu Doğum ve Camiler Haftası gibi  özel  gün ve haftalarda öğrencilere seminer verecek, okullara  en  yakın semt camilerine ve ilin tarihi camilerine geziler düzenlenecek, camiler öğrencilere tanıtılacak.

 

Yorumlar (1)
yav hehe 6 yıl önce
o okula müdür olmak ıcın müdür yardımcısı olmak ıcın onune gelenınkını yalayan ıdarecılerın oldugu bır okulda ne bır deger ne de degerler eğitimi olur.hıkaye.manısa ıl mem mudurune sorun bakalım mulakatlarda lısteler nasıl olmus mudurlukte.orda bır deger varmıydı kı okullarda olsun.bırakın bu ıslerı.balık bastan kokmus.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@