banner476

Öğrenci istediği okula gidecek

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, liseye geçişte uygulanacak yeni modelin TEOG'dan daha iyi olacağını açıkladı.

Eğitim 21.09.2017, 09:05
Öğrenci istediği okula gidecek

BAHAR ERDOĞAN
Kendi çocuğunun da TEOG'a girdiğini belirten Bakan İsmet Yılmaz "Öğrenciler TEOG'dan çıkıyor, LYS'ye, YGS'ye giriyor. Ondan sonra KPSS'ye giriyor. Ondan sonra bir de kurumların özel sınavı var. Çocuk ilkokulu bitiriyor, ondan sonra da bir sınavdan bir sınava gidiyor. Öğrenciler spor yapamadığı için obezite denen bir sorun, kitap okuyamadığı için kendini ifade edemeyen bir nesil ortaya çıkıyor" diyerek bunun öğrenciler için sağlıklı olmadığını söyledi.

KISA SÜREDE AÇIKLANACAK

TEOG yerine nasıl bir sistem olacağına ilişkin çalışmaların sürdüğünü kaydeden Yılmaz, "Arkadaşlarımız çalışıyor, alternatifleri hazırlayacaklar. Bu alternatifler bize geldikten sonra da Bakanlar Kuruluna sunacağız. Bakanlar Kurulu'nun vereceği talimata göre de en kısa zamanda velilerimizin, milletimizin, öğrencilerimizin ve evlatlarımızın önüne bir sonuç çıkaracağız" dedi.

ALTERNATİFLER MASADA

Yılmaz, 8. sınıftan TEOG'a girecek öğrenci sayısının 1 milyon 300 bin olduğunu belirterek "TEOG'un yerine sunulan bazı alternatifler değerlendiriliyor. Eğitim uzmanları. 'Her okul kendi sınavını yapsın', 'Herkesi mahallesindeki okula alın', 'Bazı okullar ile tarihi birikimi okullara ortalaması 85'in üzerinde olanlar alınsın', 'Okullar Açık uçlu soru testleriyle öğrenci alsın' önerileri üzerinde duruyor. Vatandaşlarımız şundan çok emin olsunlar, hiçbir zaman MEB'in, ailesinin istemediği bir okula evladını gönderebilmek gibi bir durumu yoktur. Yani ailelerin istemediği hiçbir okula evlatlarını biz göndermeyiz. Eve en yakın hangisini istiyorsa o alanda... Bizim amacımız eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak" diye konuştu.

TEOG'DAN İYİ OLACAK

Yılmaz, "Eğitimde kural kimseyi geride bırakmama. İnşallah herkesin ulaşabileceği bir sistemi getireceğiz. Yerine gelecek sistem de şu anki TEOG'dan daha iyi olacak" açıklaması yaptı.

SIRA ÜNİVERSİTEDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üniversite sınavında da değişiklik yapılacağı ve üzerinde çalışıldığı ifadelerine ilişkin Bakan Yılmaz, AK Parti'nin seçim beyannamesinde üniversite sınavı değişikliğiyle ilgili madde olduğunu, YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın konunun üzerinde çalıştığını söyledi.

Bir yerde sınav varsa orada FETÖ var

Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Eraslan, TEOG'un kaldırılmasının bir sınav toplumu olan ülkemiz için sevindirici bir karar olduğunu söyledi. Eraslan, "Nerede sınav varsa orda FETÖ vardır. FETÖ'nün sınavlarla büyümesidir. Çalınan sorular, ezberletilen cevaplar ile birçok örgüt elemanı devlete yerleşti" uyarısında bulunarak sınav sayısının azaltılmasının olumlu olacağını belirtti.

STAR

Yorumlar (6)
Ali Er 3 yıl önce
Altı ay sonra bakanlıgının devam edip etmeyecegini bilmeyen bir bakanın millete kaygilanmamasını söylemesinden duydugum kaygı daha buyük.
Ayşe 3 yıl önce
O zaman bir zahmet kpss de kalksın tecrübelerine göre öğretmen yerleştirmesi yapılsın özel okul ve kolejlerde belirli bir yıl çalışan kişiler ataması yapılsın
1709 3 yıl önce
size oy veren elimi kırsam kessem daha iyi sülalemden oy verenlerinde
narinx 3 yıl önce
e nakille puan üstünlüğüne göre lise çocuklarının kontenjan bulunan okula geçmesine özellikle mahalle okuluna izin verilmesini istiyorum
Nurhan 3 yıl önce
Sınav olduktan sonra ne fark etti yani bütün liselerin kalitesini yükseltmek lazım öğrenciyle oynamayın liseleri düzeltin
TekVatanTekDevletTekMilletTekBayrak. 3 yıl önce
Nerde sınav var orada rant var(test kitapları, özel dersler vs vs.) kaldırın gitsin bencede

Gelişmelerden Haberdar Olun

@