banner476

Öğrenciler fabrikada mesleki eğitim alacak

SİVAS Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sivas Eksantrik Sanayi ve Ticaret AŞ (ESTAŞ) arasında Dr. Sadık Ahmet Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerine yönelik eğitim iş birliği protokolü imzalandı.

Eğitim 24.10.2017, 20:10
Öğrenciler fabrikada mesleki eğitim alacak

Firmanın Ar-Ge binasında düzenlenen imza törenine Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin katıldı.

Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ise işbirliği protokolü ile hem sanayi kuruluşlarının nitelikli eleman ihtiyacının karşılanacağını hem de öğrencilerin mesleki becerilerini en iyi şekilde edinmelerinin sağlanacağını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın son yıllarda mesleki eğitim konusunda devrim niteliğinde kararlar aldığını ve kapsamlı çalışmalara imza attığını belirten Altınsoy, bu adımlar sayesinde Sivas'ta önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini kaydetti.

Altınsoy, "Mesleki ve teknik eğitim de bakanlığımız son yıllarda devrim niteliğinde kararlar almış bulunuyor. Bunlardan birisi de çıraklık eğitimi ile ilgili düzenlemelerdir. Sanayinin genç yaşta çalıştırılabilecek eleman bulma zorluğu vardı. Bu yapılan düzenlemelerle hem sanayimiz çırak ihtiyacını karşılamış olacak hem de çocuklarımız uygulamalı eğitimi almış olacaklar. Bu vesile ile çıraklık eğitim merkezindeki eğitimlerini bitiren çocuklarımız ustalık ve işyeri açma belgesini de almış olacaktır. Bu önemli bir gelişme. Öğrencilerimiz ayrıca, gerekirse fark derslerini vererek meslek lisesi diploması alabileceklerdir. Bu diploma ile birlikte üniversite sınavını da kazanarak inşallah güzel bölümlere gidebileceklerdir. 'Meslek lisesi memleket meselesi' sözünü sadece slogan olarak kullanmıyoruz. Tüm Türkiye'de Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüz önemli çalışmalara imza atıyor. Buna paralel olarak ilimizde bizler de gerekli uygulamaları yapıyoruz. Bu kapsamda şehrimizin önemli sanayi kuruluşlarından ESTAŞ ile eğitim işbirliği protokolü imzalıyoruz. ESTAŞ bünyesinde bir sınıf oluşturduk. Öğrencilerimiz sınıfımızda mesleki eğitimlerini uygulamalı olarak görecekler. Bu sınıfları diğer işletmelerde de açarak çocuklarımızın eğitimlerini buralarda almalarını sağlayacağız" dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@