banner476

Öğrenciye Memur Maaşı Gibi Ödeme

Bilim, Sanayi ve Bakanı Fikri Işık, "Üniversite ilk 5 bine girip temel bilimleri tercih eden öğrencilerimize, aylık 2 bin lira burs vereceğiz. Temel bilimleri tercih eden ikinci 5 bine de ayda bin 500 lira burs sağlayacağız" dedi.

Eğitim 24.06.2015, 10:40 24.06.2015, 10:41
Öğrenciye Memur Maaşı Gibi Ödeme

 Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen hafta sonu gerçekleştirilen oturumla üniversiteye giriş sınavı maratonunun sona erdiğini belirterek, bu aşamadan sonra üniversite tercihlerinin gündeme geleceğini hatırlattı.

Matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimlerin yüzyıllardır devam eden uygarlığın temel taşları olduğunun çizen Işık, Bilimsel ve  Araştırma  Kurumu (TÜBİTAK), Ulusal Bilim ve 2003-2023 Strateji Belgesinde de bu konunun üzerinde hassasiyetle durulduğunu kaydetti.

Işık, üretilebilmesi, düzeyinin yükseltilebilmesi ve Türkiye'nin dışa bağımlılıktan kurtulması için uygulamalı bilimlere paralel olarak temel bilimlerin de gelişmesi gerektiğini vurguladı. Son yıllarda öğrencilerin önemli kısmının temel bilimleri tercih etmediğine değinen Işık, söz konusu tablonun gelecekte Türkiye'nin en önemli handikaplarından biri olacağına işaret etti. Bu durumu engellemek için ülkede temel bilimlerin güçlendirilmesi gerektiğini belirten Işık, üniversite sınavına giren  öğrencilere  "Temel bilimleri tercih edin, memur maaşı gibi burs bağlayalım" çağrısında bulundu.

"Çift anadal kontenjanını da yükselttik"

TÜBİTAK Bilim Kurulunda alınan kararla, temel bilimleri tercih edecek  öğrencilere verilecek burs kapsamının genişletildiğini dile getiren Işık, şunları kaydetti:

"Temel bilimlere teşvikin artırılması amacıyla, ilk 10 bin kişiye kadar verilen bursların, ilk 25 bine yükseltilmesine ve burs miktarlarının da yeniden düzenlenmesine karar verdik. Üniversite ilk 5 bine girip temel bilimleri tercih eden öğrencilerimize, aylık 2 bin  lira  burs vereceğiz. Temel bilimleri tercih eden ikinci 5 bine de ayda bin 500 liraburs sağlayacağız.

YÖK ve TÜBİTAK'ın yaptığı ortak çalışmayla, çift anadal kontenjanını da yükselttik. Böylece ilk 10 binde olup başka okuyan, ikinci anadal olarak temel bilimleri seçen öğrencilerimiz ise ayda 750 liraburs almaya hak ."

"TÜBİTAK 2205 Yurt İçi Burs Programı"

Bilim Olimpiyatları ve Yarışmasında, adına birincilik, ikincilik ya da üçüncülük  kazanan , sınavla veya  sınavsız yerleşme hakkını veya ÖSYM tarafından yapılan Yerleştirme (  LYS ) MF puan türünde ilk 5 bin kişi arasında yer alarak; matematik, fizik, kimya, biyoloji bölümlerine yerleşenler ile Yükseköğretime Geçiş (YGS) YGS-1 puan puan türünde ilk 5 bin kişi arasında yer alarak; felsefe,  tarih , coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, , arkeoloji ve , ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümlerine yerleşen örgün aylık 2 bin  lira  burs verilecek.

MF puan türünde sıralamada 5 bin 1 ile 10 bin kişi arasında yer alarak üniversitelerin matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerine yerleşenler ile YGS-1 puan türünde ilk 5 bin 1 ile 10 bin kişi arasında yer alarak; felsefe, tarih , coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, , arkeoloji ve , ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümlerine yerleşen örgün aylık bin 500  lira  burssağlanacak.

MF puan türünde sıralamada 10 bin 1 ile 20 bin kişi arasında yer alarak üniversitelerin matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerine yerleşen örgün  öğrencileri  de aylık bin  lira  burs almaya hak . MF puan türünde sıralamada 20 bin 1 ile 25 bin kişi arasında yer alarak üniversitelerin matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerine yerleşen örgün ise aylık 750 lira burs ödemesi yapılacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@