banner476

Okul öncesi eğitimde sesli kitap faktörü!

Anne ve babalar dikkat! Televizyon, bilgisayar, oyun konsolları ve tabletler varken, bu çağda çocuklar nasıl kitap okur" diyorsanız, sesli kitapların onlar üzerindeki cazibesinden habersizsiniz demektir... Çocuklarınıza okuma alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız sesli kitaplardan faydalanabilirsiniz.

Eğitim 22.06.2015, 23:33 22.06.2015, 23:34
Okul öncesi eğitimde sesli kitap faktörü!
 Teknolojinin hayatımızdaki yeri gün geçtikçe artmaya başladı. Özellikle teknoloji çağı diye tabir edeceğimiz yakın dönemde doğan yeni nesil için vazgeçilmez bir araç haline geldi. Fakat bu durum anne babalarda çeşitli kaygılara sebep oluyor. Teknolojik cihazlar karşısında saatler harcayan çocukların sosyalleşme sorunları yaşadıkları ve kendilerini daha donanımlı bireyler haline getirecek Kitap okumak gibi kazanımlardan uzak kaldıkları bir gerçek. Zira anne ve babalar çocuklarının sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimleri için ellerinden geleni yapmak istiyorlar. Onlara çeşitli toplumsal değer yargılarını, eğitimin önemini ve kitap okuma alışkanlığını aşılamak istiyorlar.
Hatta öyle ki çocuğunun elinden tabletini almaya çalışan ebeveynlerin yaşadıkları parodilere konu oldu. Fakat işin komedi tarafından ziyade bu durumun anne babaların kendi içlerinde ciddi bir kaygı olarak yer aldığını görüyoruz.

İnsan hayatında 0-6 yaş aralığı zihinsel ve fiziksel gelişimin en had safhada yaşandığı dönem. Çocukların bu dönemde kazandıkları alışkanlıklar, hayatlarının daha sonrasına yön veriyor. 'Peki bu ortam içinde çocuğuma bütün bunları nasıl anlatacığım?' Kaygılarınızı dindirmenin yolu çok uzakta değil, her daim ulaşabileceğiniz Sesli kitaplarda... hem teknolojinin ses, müzik,ışık ve görsel imkanları yer alıyor hem de eğitici ve eğlendirici kitaplar.

Sesli kitaplar çocukların teknolojik geçiş sürecine zorlanmadan adapte olmalarına yardımcı oluyor

Sesli kitapların, ekranda yer alan çizgi filmlerden, tablet uygulamalarından farklı olarak görsel ve işitsel zekaya hitap şeklinin daha yoğun gerçekleştiği biliniyor.Çocuğun deneyimleme imkanına sahip olması bunlardan sadece biri. Sanal içerikler ve sesli kitaplar arasında, özünde bir materyale dokunmak, ona sahip olmak ve doğal olarak anılarının bir parçası haline getirmek gibi önemli farklar bulunuyor. Sesli kitaplarla empati imkanının daha olumlu biçimlerde gerçekleştiği; kitabın eğitimdeki yerinin algılanabilmesinin kolaylaşması ve okuma alışkanlığı kazanımının gerçekleştiği de dile getiriliyor.

Yediden yetmişe herkesin tanıdığı masallar ve kahramanları üzerine kurgulanmış sesli kitaplar, çocuklara kitap okumayı sevdirebilmek için iyi birer alternatif. Uzman görüşleri doğrultusunda oluşturulan konuşan kitapların, küçük yaştan itibaren çocuklara kitap sevgisi kazandırma, alet kullanma, kavramsallaştırma, bağlantı kurma gibi birçok beceriyi kazandırmanın yanı sıra, dil öğrenme ve linguistik zeka gelişimi; melodik zeka gelişimi, dolaylı yoldan öğrenme gibi kişilik gelişimine büyük katkılar sunduğuna değiniliyor.

Kitapçı raflarının yanı sıra, Oyuncak mağazalarında satışa sunulan konuşan kitaplar, özellikle küçük yaştaki çocuklarına eğitici oyuncak arayışındaki ebeveynler için ideal birer hediye.

Türkiye'de 0-6 yaş sesli ve eğitici kitaplar alanında öncü olan Smart-Teach, Boomerang Sesli ve Eğitici Çocuk Kitapaları yayınevi, çocukların hayatı kavrayabilmeleri için öğrenmeleri gereken kavramları ve evrensel değer yargılarını sesli kitaplarında konu konu ele alarak ebeveynlere bu anlamda yardım etmeyi amaçlıyor. Örneğin sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanma, doğayı tanımlama, renkler sayılar trafik kuralları gibi çocukların gündelik hayatlarında kullanabilecekleri kavramları kitaplarında seriler halinde eğlenceli bir üslubla işleniyor. Yanı sıra özgün ve evrensel çocuk hikayelerini çocukların rahatlıkla anlayacakları, profesyonel seslendirme sanatçıları tarafından seslendirilmiş metinler ile sesli kitaplarına aktarmakta.

Özgün çocuk şarkıları çocukların beğenisine sunuluyor

Smart-Teach, Boomerang Sesli ve Eğitici Çocuk Kitapaları yayınevinin tüm kitaplarında konusu ve müzikal altyapılarıları farklı olan özgün çocuk şarkıları yer alıyor. Smartteach çocuk korosu olarak adlandırdıkları ve minik solistlerden oluşan koroları şimdiye kadar 100'e yakın çocuk şarkısını ülkemizin çocuk şarkıları repertuarına katmış durumda.

Okul öncesi çocuk grubuna uygun içeriklerin hazırlanması

Hedef kitlesi 0-6 yaş olan sesli kitaplarda uzman pedagoglar, çocuk sağlığı uzmanları, anaokulu eğitici ve yöneticileri tarafından tavsiye edilen şekilde içerikler oluşturuluyor. Kitaplar içindeki hikayelerde şiddet, korku ve 0-6 yaş grubunun algı düzeyinin üstündeki kavramlara yer vermeyerek ebeveynlerin bu anlamda yaşadığı sıkıntıları göz önünde bulunduruyor.

Bu amaçlarla kolları sıvayan Smart-Teach Boomerang Sesli ve Eğitici Çocuk Gereçleri firması, yabancı dil eğitiminde sesli kitap desteği sunan 'Funny English' serisini çocukların ve ebeveynlerin beğenisine sundu.

Çocuklarınız, Ali ve kendisini İngiltere'den ziyarete gelen arkadaşı Laura'nın maceraları ile temel İngilizce dialogları öğrenecek.

Funny English serisinde çocuğunuzun dinleme, görme ve algılama yoluyla yabancı dile aşinalık kazanması, bu sayede Linguistik zekasının gelişmesi amaçlanıyor.Ayrıca kitabın bünyesindeki elektronik board üzerinde yer alan bir butonda, şirketin uzun yıllar içerisinde oluşturmuş olduğu Smart-Teach Boomerang Çocuk Korosu tarafından seslendirilen eğlenceli ve öğretici bir şarkı da sürpriz olarak çocukların melodik zekasını geliştirmenin yanında neşelendirmeyi amaçlıyor.

Özgün hikayelerden oluşturulan Funny English serisi ile, çocukların, 10 sayfada kelimeler ve bünyesinde barındırdığı 7 butonluk elektronik board içerisinde sunduğu diyaloglarla, sırasıyla 'Welcome to İstanbul'da, Ali ve yurtdışından kendisini ziyarete gelen arkadaşı Laura'nın İstanbul'un önemli merkezlerine yaptıkları gezilerde önemli bölge ve yapıları; 'Grandpa's Farm'da bir çiftliği oluşturan temel nesne ve hayvanları; 'Colours' ta renkleri; 'Fruits'de meyveleri; 'At the Park'ta doğayı, kitaplarda anlatılan küçük maceralarla öğrenebilmesi hedeflendi.

Bremen Mızıkacıları, Pinokyo ve Kırmızı Başlıklı Kız gibi Klasik Çocuk hikayeleri artık sesli kitap formatında huzurlarınızda

Sesli kitaplar, yalnız kavram ve nesnelerin öğrenilmesinde değil, ahlaki değerlerin ve toplumsal yaşamı oluşturan temel insani yargılarında çocuklara öğretilmesinde etkili. Grimm kardeşler, Andersen gibi evrensel yazarların ünlü eserleri 5 kitaptan oluşan Dünya Klasikleri serisi ile sesli kitap formatında yayınlandı. 'Bremen Mızıkacıları' , 'Çirkin Ördek Yavrusu' , 'Kırmızı Başlıklı Kız' , 'Pinokyo' , 'Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler' masalları 0-6 yaş grubu algısına uygun olarak hazırlandı.

Evrensel hikayeler yerel unsurlarla destekleniyor.

Serideki kitaplarda klasik masallar bittikten sonra aynı temaya sahip yerel bir hikaye ile çocuğun masalın özünü daha iyi kavrayabilmesi amaçlanıyor.

Karakterleri tanıyalım.

16 sayfa ve 10 butonlu bir elektronik boarddan oluşan Dünya Klasikleri sesli kitaplar serisinde çocuklarınıza masal kahramanlarının tanıtıldığı bir bölüm yer alıyor, böylece çocuğunuzun masalı tüm yönleriyle algılayabilmesine yardımcı olunması amaçlanıyor.

Masalın ana fikri özgün çocuk şarkılarıyla destekleniyor.

Masalın sonunda çocuğunuzun masaldan ne anladığı, masalın ana fikrinin ne olduğu konusunda çocuğunuza yardımcı olmak maksatlı, masalın kısa bir özeti şeklinde şarkılarla aktarılıyor.

'İlk sesli ve ışıklı kitabım' serisinde, rengarenk ışıklı, üç boyutlu yüzeyleriyle, sevimli karakterimiz Can'ın Güneş, Ay ve Yıldız'la ilgili maceraları anlatılıyor

Smart-Teach Boomerang Çocuk Korosu'nun en minik üyeleri tarafından seslendirilen özgün çocuk şarkıları sayesinde, bu kitaplar çocuklarınız tarafından daha büyük bir ilgiyle yakınsanacaktır. Kitapta kullanılan yaldız baskılı ve yumuşak dokulu sünger kapağıyla 'ilk sesli ve ışıklı kitabım' serisi, çocuklarınızın ilk oyuncak kitapları olmaya aday. Bu kitaplar ebeveynelerin çocuklarını rahatlıkla uyutabilmelerine yardımcı olacak.

Yayınevi ayrıca, Konuşan kitapalar, Can ve Gül ile Taşıt ve Hayvan Seslerini Tanıyorum, Arthur'un Maceraları, Yup ve Pi ile Kavramları Şarkılarla Öğreniyorum, Efe'nin Beslenme serisi gibi eğitici ve eğlendirici sesli kitabı mevcut.

Milliyet

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@