banner476

Okul Üniformasının Amacı Nedir?

14 yaşındaki Chole Spencer, bu konuya şu cümleleriyle yaklaşıyor: “Okul üniformandan nefret ediyor olabilirsin. Ancak bence, üniformanın olmasının iyi sebepleri var.”

Eğitim 20.03.2015, 00:07 20.03.2015, 00:08
Okul Üniformasının Amacı Nedir?
 Bu başıboş cümlelerin biraz daha derinine inmekte fayda var. Bir etek, kravat ve ceket favori kıyafetimin parçaları olmayabilir. Ancak seçme şansı verilseydi de okul için üniforma fikrini tamamen çöpe atmazdım. Okul üniforması giymek her şeyden önce bir gurur sembolüdür ve bir okul kimliği yaratır ki aslında bu da öğrenci olmanın önemli bir parçasıdır.
Konuyla ilgili Neale-Wade okulunun müdürü Jason Wing: “Üniformalar sizin bir kurumun parçası olduğunuzu gösterir. Ve üniforma giymek bu kurumun içinde hepimizin beraber olduğu anlamına gelir.” diye belirtiyor düşüncesini. “Ayrıca üniformanı gururla giyiyorsan bu, kurumla ilgili her şeye gönülden inanmış ve saygı gösterilen biri olma yolunda ilerlemektesin demektir.”

Bir ortaokul öğretmeni olan Claire Howlette, üniformaların öğrencilere belli bir okula ait olma hissi verdiğini ve toplumda okulun bir kimliğini oluşturduğunu düşünüyor.

Benim okulum, daha resmi bir üniformaya dönecek olan okullardan biri. Bu Eylül ayında eski süveter ve polo gömleğim yerine bir etek ve ceket giyiyor olacağım. Birçok öğrenci yapılan değişiklikten şikayetçi durumda. Ancak genel fikir süveter ve gömleğin daha “çocuksu” olduğu yönünde.

Bir okul üniforması öğrencilere düzgün bir şekilde giyinmeyi ve dış görünüşüyle gurur duymayı öğretir. Howlette, üniformaların öğrencileri okuldan mezun oldukları zaman düzgün bir şekilde giyinebilmesini kolaylaştırdığını ya da ileride bir üniforma giymek zorunda olmaları halinde buna alıştırdığını söyler.

Bazı uzmanlar, okul üniformasının ilgi dağıtıcı şeyleri azaltarak öğrenmeyi geliştirdiğine, okul işlerine odaklanmayı sağladığına ve öğrenme ortamını daha ciddi bir yere dönüştürdüğüne ve böylece öğrencilerin akademik alanda daha başarılı olacağını savunuyorlar.

Belki de bu konu özelinde en önemli nokta, bir üniformanın konu kıyafetlere geldiğinde öğrencilerin akran baskısı ile ilgili endişe duymamasını sağlamasıdır. Öyle ya, herkes aynı giyinirse sizin ne giydiğinizin bir önemi olmaz. Son moda giyinme rekabeti ortadan kalkar. Aksi halde öğrencilerin ve ailelerinin üzerinde maddi açıdan büyük bir baskı oluşur. Ayrıca okulda kabadayılık yapma potansiyeline sahip öğrenciler kimseyi hor görüp aşağılayamaz. Çünkü sizinle aynı giyinen biriyle alay etmek kolay değildir.

Amerika’da okulların çoğunda aynı üniformayı giyme zorunluluğu yoktur. Yaklaşık 160 bin çocuk diğer öğrencilerin tehdit ve saldırılarından korktuğu için okula gitmemeyi tercih ediyor. Elbette bu durumun doğrudan kıyafetle ilgisi olmayabilir ancak bir okulun üniforması olması bu konuda mağdur olan birçok öğrenci için önemli bir güvenlik ağı oluşturabilir.

Sert ve otoriter duran bir üniforma, o okulda kuralların da sert olduğu izlenimini verir ve bu belki de okuldaki düzeni sürdürmeye yardımcı olabilir.

 

Bir üniforma bir dolap dolusu kıyafet satın almaktan daha ucuza mal olsa da üniformalar da pahalı olabilir.132Bunun nedeni birçok okulun üniforma satan özel firmalarla anlaşmalar yapmalarıdır. Daha ucuza giyinebilmek için seçilen alternatifler, eğer giydiğiniz siyah etek tam olarak doğru tondaki siyah etek değilse kötü sonuçlanabilir. Özellikle sadece bir mağazayla sınırlıysanız size uygun olan üniformayı bulmak epeyce zorlu bir sürece dönüşebilir.

 

Yakın zamanlarda İngiltere’de okul üniformalarının maliyeti hakkında bir oturum düzenlendi. Bu oturumun sonucunda Eğitimden sorumlu bakan David Laws, okulların sadece tek bir tedarikçi firmaya sahip olması uygulamasına, tam da ailelerin ödedikleri yüksek maliyetleri gerekçe göstererek, yeni getirdi. Okullar üniformalarını değiştirmeye karar verirse örneğin yeni bir amblem ya da renk değişikliği gibi, bu değişiklikler bir ya da iki parça ile sınırlı olmalıdır ve tercihen logolar dikişli olmalıdır. Okulların sahip olduğu tek tedarikçi firmanın değiştirilmesi ailelere okul üniformalarının fiyatları konusunda yardımcı olacaktır.

 

Okulda istediğiniz gibi giyinme fikrinden mahrum kalmanız, size yanlış görünse de ben yeni yapılan düzenlemeden memnunum. Bu durum her sabah giyinmeyi hem daha kolay hale getiriyor hem de 6. sınıf öğrencilerini, kendilerinden daha alt sınıfların model olarak alması için hazırlıyor. Ki bu gerçekten önemlidir.

 

8.sınıf öğrencisi Macy Vallance: “Üniformaları seviyorum çünkü herkes aynı oluyor ve hiç kimse giyiniş şeklinden dolayı dışlanmıyor. Yeni üniformalarımız çok şık duruyor ve oldukça iyi.” diyerek kararı destekleyenlerden biri.

 

Benim üniformam kendi zamanımda giydiğim üniforma olmayabilir ancak bana aitlik hissi veriyor ve ‘ne giyeceğim’ baskısını yok ediyor ayrıca okuldaki kabadayıları da caydırmış oluyor. Okul üniforması modaya uygun olmayabilir ancak bu bile kesinlikle neden onun okullarda varlığını sürdürmesini istediğimi açıklıyor.

Alıntı: ikincidort.com
Kaynakhttp://www.theguardian.com/education/mortarboard/2013/oct/03/why-wear-school-uniform

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@