banner476

Okullar mescit açacak yer arıyor

Yeni eğitim dönemine yaklaşırken ibadethane zorunluluğu getirilen okullar, harıl harıl mescite çevirilecek oda ya da mekan arayışına girdi.

Eğitim 19.08.2014, 17:03 19.08.2014, 17:03
Okullar mescit açacak yer arıyor
 Özel okullar, okullara ibadethane zorunluluğu getirilmesinin ardından mescit açma telaşında. Bazı okullarda yöneticiler, geçen öğretim yılı sona ermeden okuldaki bir odayı “ibadethane” haline getirirken bazı okullar hâlâ mescit yapacak mekân bulamadı. Müfettişlerin, mescidi olan okullardaki ufak tefek eksikliklere daha toleranslı bakacağı da okul koridorlarında dolaşan söylentiler arasında. İbadethaneyi geçen öğretim yılında açan devlet liselerinden birinde öğrenciler, “Resim odamız, müzik odamız yokken neden mescit açıldı?” diye tepki gösterip imza toplamaya kalkışınca okul yönetiminden çok sert tepki görmüştü. Hattaİzmir Bornova’da Suphi Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi’nin yemekhanesi mescit olmuş; veliler ve öğrenciler eylem yaparak tepki göstermişlerdi. Ayrıca kimi okullarda da cuma namazına gidecek erkek öğrencilere tenefüs zili çalmadan sınıftan erken çıkış izni veriliyor.
Gayri müslime ve Aleviye yok

Eğitim Sen İstanbul 7 No’lu Şube Özlük ve Hukuk Sekreteri Zeynel Özgün, “Özellikle büyük kentlerde eğitim ortamlarının yetersizliği biliniyorken derslik başına düşen öğrenci sayısı bazı ilçelerde 60 kişiye kadar çıkıyorken birçok okulda ikili eğitim nedeniyle dersler sabah saat 07.00’de başlayıp akşam 19.00’a kadar devam ediyorken okulların tamamına yakınında revir bulunmazken, rehberlik servislerinin, idari birimlerin sayısı yetersizken, laboratuvarlar bozulup derslik haline getiriliyorken, bu eksikliklerin giderilmesine yönelik önceliklerin belirlenmesi yerine ‘ibadet odası’ açılmasının istenmesi önceliklerin doğru belirlenmediği sonucuna işaret ediyor” dedi. Özgün, gayri müslim ya da Alevi öğrencilerin de dikkate alınmadığını söyledi.

Cumhuriyet
Yorumlar (7)
fb 6 yıl önce
her okula mescit şart bence güzel bir uygulama çükü i̇slam dini günde 5 kere ibadet edilmesi gereken bir din dinini yaşamak isteyen biri için resim odası müzik odası yemekhane kadarda önemli okullarda eksikler var diyerek mescit açılmasına karşı çıkmanın amacı bence farklı........
selim 6 yıl önce
evettt doğru bi uygulama eğitimin sorunu bu zaten czmusler qferin. hp riya ohhh
hakan 6 yıl önce
çok isabetli tebrikler.
hakan 6 yıl önce
sonrada ayrımcılık falan der bu eğitim sen. yönetim sizin elinize geçse bütün namaz kılqanları öğretmenlikten atarsınız siz. size sopa şart aslında bırakın bu demokrat ayaklarını. resim odası müzük odasıymış bari dürüst olun
SOSYAL BİLGİLER ATAMA BEKLİYOR 6 yıl önce
sosyal bilgiler atama bekliyor
SOSYALCİLERİN SESİ 6 yıl önce
sosyalcilerin sesini duyun artık. 5000 atama bekliyoruz
SOSYAL BİLGİLER HAKKINI ARIYOR 6 yıl önce
hakkımız olan 5000 atamayı istiyoruz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@