banner476

Olumlu Öğretmen Modeli

Öğrencinin gelişmesine olanak tanıyan öğrenciyi anlamaya çalışarak ona yardım etmeye çalışan olumlu öğretmen tutumunda; öğrencilerle arasında karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı, öğrencilerin gelişim düzeyine uygun akılcı ve sağlıklı iletişim kurar.

Eğitim 05.06.2017, 11:29
Olumlu Öğretmen Modeli

Öğrenciyi anlamaktan uzak otorite kurmaya çalışan öğrenciyi olumsuz yönde etkileyen olumsuz öğretmen tutumunda; kendi kişiliğinin merkezinde, korkutma, baskı ve cezalandırmaya dayalı keyfi bir otorite kurar. 

Olumlu tutuma sahip öğretmen; sorunları her zaman sabır ve anlayışla çözmeye çalışır.

Olumsuz tutuma sahip öğretmen; baskı, şiddet ve ceza kullanmak yoluyla, sorun çözmeye, disiplin sağlamaya ve başarı elde etmeye çalışır.

Olumlu öğretmenin eleştirileri; hoşgörüye dayalı ve yapıcıdır. Bağışlamasını bilir, yanlışların düzeltilebileceğine inanır.

Olumsuz tutuma sahip öğretmenin; eleştirileri onur kırıcı ve yıkıcıdır. Asla affetmez ve öğrencinin hatasını ona bir damga gibi yapıştırır ve düşmanlık besler. 

Olumlu tutuma sahip öğretmen; öğrencilerine hep sevgi ve şevkatle yaklaşır, çocuk oldukları için onları sever, saygılı davranır, oldukları gibi kabul eder, değerli olduklarını hissettirir.

Olumlu tutuma sahip öğretmen; bilgisini sürekli geliştirir. Üretken-araştırıcı; yaratıcı işlevsel bir düşünme biçimine sahiptir. Eğitim-öğretim olgusunu, değişen koşullara göre yeniden gözden geçirir, bu doğrultuda kendini değerlendirir ve geliştirmeye çalışır.

Olumsuz tutuma sahip öğretmen; potansiyelini, gerektiği gibi ve yeterli ölçülerde öğrencilerine ve çevresine sunamaz. Mesleğini küçümser, anlamı ve işlevleri üzerinde düşünmez.

Olumlu tutuma sahip öğretmen; çocuklarda eleştirel düşünme biçiminin gelişmesine katkıda bulunur. Çocuklarda özgüven duygusunu geliştirmeye çalışır, bağımsız çalışabilmeleri için cesaretlendirir.

Olumsuz tutuma sahip öğretmen çocuklarda ezberciliğe dayalı sabit düşünme biçiminin yerleşmesine neden olur. Öğrencilerin kendi denetimleri dışında çalışmalarına izin vermez. İstek ve cesaretlerini kırar.

Olumlu tutuma sahip öğretmen; vicdan sahibidir. Mesleğini en güzel ve doğru biçimde uygulamaya çalışır. Mesleğini sever, benimser ve saygı duyar.

Olumsuz tutuma sahip öğretmen yaptığı işi doğru ve güzel bir şekilde yapabilme endişesi taşımaz, hata yaptığında bundan rahatsız olup düzeltmeye çalışmaz.

Olumlu tutuma sahip öğretmen insan olarak sorumluluğunun bilincindedir. İlgi ve becerilerini sonuna kadar ve uygun bir şekilde öğrencilerine ve çevresine sunar. Dili, doğru ve güzel kullanmaya özen gösterir, iyi bir örnek olmaya çalışır.

Olumsuz tutuma sahip öğretmen için, kendinden başka hiçbir şey onun sorunu değildir.

OLUMLU DERS ANLATMA MODELİ NASIL OLMALI?

( Öğretmen Nasıl Anlatmalı ki Öğrenci Dinlesin veya Öğretmenler Nasıl Dinlemeli ki Öğrenci Konuşsun? )

Bugün öğretmenlerin genel görüşü “ Günümüzde öğretmenlik yapmak çok zor ” yönündedir.

Öğretmenler öğrencilerle ilgili şu görüşlere sahipler;

- Çocuklar çok asi, çok kaba, çalışmayı bilmiyorlar.

- Çocuklar o kadar tedirgin ve güvensiz ki, dikkatlerini veremiyorlar. Bunların üstüne öğretmenlerin yüklü müfredat programlarının ağırlığı da eklenince dayanılmaz boyutlara ulaşıyor. Üstümüzde çok fazla baskı var. Çocuklar başarısız olunca bizde mutsuz oluyoruz.

Öğretmen ve öğrenci bunca baskı altındayken sınıf içinde, öğretmenin gerçekleştirebileceği bir duygusal ortam nasıl yaratılabilir? Bugün okullarımızda çocuklarımızı derse adapte etmek için kullanılan; nutuk çekmek, öğüt verme, emretme gibi yöntemlerin etkili olmadığı görülmüştür. Bu yöntemler çocuklarda tepki oluşturuyor. Onlara; kendileriyle alay edilmesiyle, aşağılanmakla eş anlamlı geliyor. Tehditler korku doğuruyor, cezalandırmak ise olumsuz duyguları pekiştiriyor.,

Yukarıdaki yöntemler kısa dönemde etkili gözükse de, uzun dönemde özdenetim ve bağımsızlık özellikleri ketleniyor. Sonuç olarak çocuklar daha tepkili ve kızgın oluyorlar. Adeta öğrenmeye direniyorlar.

Peki, seçenekler neler; çocukları olumsuz duygulara itmek yerine, onlarla işbirliği yapamaz mıyız? Baskıyı azaltan öğrencileri rahatlatan, çalışmalarında sağlıklı biçimde kendilerini beğenmelerini sağlayacak yöntemler yok mu? 

Sınıfta öğretmenle öğrenciler arasında iletişimi, anlayışı ve işbirliğini geliştirmek, zorlukların üstesinden gelmek için eğitimcilerin deneyimleri ve yapılan araştırma sonuçları olumlu ders anlatma modelinin şu şekilde olduğunu göstermiştir.

1-) Çocukların Duygularını Kabul Edin
Çocukların duygularını yadsıdığımız yada görmezden geldiğimizde, onlar bizi ya hiç duymazlar yada duymak için çok zorlanırlar. Dolaysıyla ilk ve en önemli adımı, onların iç dünyalarını dinleyerek atmalıyız. Kolay gibi görünmesine rağmen özellikle çocuk bizi tedirgin eden yada öfkelendiren duygularını ifade ediyorsa bu hiç kolay değildir. Örneğin;

- Neden beni Ayşe’nin yanından kaldırdınız?

- Matematiği hiç yapamıyorum, aptalın tekiyim.

Böyle durumlarda, aynen kendi çocukluğumuzda karşılaştığımız 

tavrı takınırız.

- Öğretmenin gösterdiği yere oturmak zorundasın!

- Tabi ki aptal değilsin, sadece yeterince çalışmıyorsun.

1. Oysa çocukların olumsuz duygularını saygıyla da karşılayabiliriz.

- Ayşe’nin yanında kalmak istiyordun.

- Bu uzun problem seni tedirgin etti.

Bu tür anlayışa yönelik empatik ( kendini karşısındakinin yerine koyarak onun duygu ve düşüncelerini anlama ve bunu ona anlatma ) tepkiler gösterdiğimizde bir tartışma ortamı yaratmış oluruz ve sorun kendiliğinden çözülür.

2-) Sorunu Açıklayın
Çocuklar beklentilerimize uygun davranmadıklarında ilk tepkimiz onların istediğimiz gibi davranmalarını sağlamak olur. Biz üstünde durdukça onlarda olumsuz davranışlarını sürdürürler. Oysa yargılamayan bir ses tonuyla, sorunu sözlere dökerek açıklarsak, çocuklar yanıt vermeye başlarlar. Örneğin aşağıdaki yorumların doğurabileceği farklı tepkileri düşünelim. 

Suçlayıcı / Emir veren;

- Çok sorumsuzsun. Hemen bul ödevini,

- Kendini kontrol etmeyi öğrenmelisin. Kırk kere söyledim, parmak 

kaldırmadan konuşmak yok.

Sorunu Açıklayan;

- Ödevini kaybetmişsin

- Yanıtını duyuyorum, ama parmak kaldıran birini göremiyorum. 

Suçlamalar ve emir vermek direnci artırırken sorunun açıklanması sonucu , öğrenci çözümü kendisi üretir ve uygular.

3-) Aşağılamadan Bilgilendiren
Öğrencilerin olumsuz davranışta bulunduğu an, ona bilmediklerini öğretmek açısından eşsiz bir andır. Önemli olan kısa öz ve aşağılamayan bir tepki vermektir. Öğretmen bir arkadaşımız, bu yöntemin etkilerini uygulamalarında şu şekilde gözlenmiş, “ çocuklara kitaplarını büktükleri için kızmak yerine, onlara kitaplarınızı bu şekilde bükerseniz sayfaları kopar dedim. Diğer uygulamalarımda da bu tutumu sürdürdüm. Her seferinde, önceki ifadesiz yüzler yerine “haa, peki” gibi onların katılımını gösteren tepkiler aldım.

4-) Seçenek Sunun
Müfredat programı kapsamında öğrencilere sunulabilecek seçenekler oldukça kısıtlıdır. Ancak onlara yinede değişik öğrenme yöntemleri sunabiliriz. Böylece hem daha iyi anlarlar, hem de kendi öğrenme süreçlerini denetleyebilirler.

5-) Tek Sözcükle Söyleyin
Zaman, enerji ve soluk kazanabilmek için öğrencilere anlatmak istediklerimizi cümleler yerine daha etkili olabilecek tek kelimelerle anlatalım.

Çocuğa tek kelimeyle anlatılacak sorunu çocuk, kendisi düşünecek ve kendi kararlarıyla doğru davranışta bulunacaktır.

6-) Çocuğun Doğru Davranışlarını Görün

Yorumlar (3)
Öğretmen 3 yıl önce
Çalıştığım okulda sınıfların mevcudu 40 ile 45 arası değişiyor her öğrenciye 1 dakika bile zaman ayiramiyoruz yukardan saydiklarinizi hangi zaman aralığında yapabiliriz ki. Sınıf mevcudu 20 olduğunda o zaman kaliteli eğitim verebilir öğretmenler.
furkan 3 yıl önce
yer değiştirmelerde yapılan haksızlıklardan sonra yılarca zh yap ondan sonra olumlu olmayı başar.traji komik
Selin Can 3 yıl önce
öğretmen şöyle olsun böyle olsun. temcit pilavı gibi hep aynı şeyleri söylüyorsunuz. biraz da öğrenci şöyle olsun, veli böyle olsun diyin. sistemde zaten dünya kadar açık var ve öğretmen tüm bu açıkları kapatacak bir şamar oğlanı değil.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@