banner476

'Osmanlıca'ya dönülüyor diye bir şey yok'

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen, "Osmanlıca Osmanlı Türkçesi'inin kısaltılmışıdır. Zapturapt altına alınmıştır. Osmanlıca'ya dönülüyor diye bir şey yok" dedi.

Eğitim 03.01.2015, 22:40 03.01.2015, 22:43
'Osmanlıca'ya dönülüyor diye bir şey yok'
 Osmanlıca dersi tartışmalarına Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa İsen de katıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 'Yeni Türkiye Buluşmaları' kapsamında 'Osmanlı'yı Anlamak' konulu konferansta konuşan İsen, Osmanlıca'nın Osmanlı Türkçesi'nin kıslattılmış hali olduğunu belirterek, "Osmanlıca'ya dönülüyor diye bir durum söz konusu değil" açıklamasında bulundu.
"PANDORA'NIN KUTUSU YENİ AÇILIYOR"

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Antalya Kültür Merkezi (AKM) Perge Salon'da düzenlediği 'Yeni Türkiye Buluşmaları'nın konuğu olan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen moderatörlüğünü Siyaset Bilimci Dr. Murat Yılmaz'ın yaptığı konferansta son yıllarda tarihe yönelme ile ilgili olarak tarihi diziler örneğini verdi."Pandoranın kutusu yeni açılıyor" diyen Prof.Dr. İsen, "İleride çok başka şeylere tanık olacağız. Eskiden tarih deyince akıllara siyasi ve savaş akıllara gelirdi. Sanat tarihi, arkeoloji, kültür, bilim tarihi ön plana çıkmaya başladı" ifadelerini kullandı.

"OSMANLICA'YI EN İYİ BİLENLERDENİM"

Osmanlıca tartışmalarına da değinen İsen, "Osmanlı Türkçesi dediğimiz kısaltmış şeklidir. Arap alfabesi ile Türkçe ifade edilmesi 13'üncü yüzyıldan 1928'e kadar kullanılmıştır. Zapturapt altına alınmıştır. Ben Osmanlıca'yı iyi bilenlerden birisiyim. Yeniden Osmanlıca'ya mı dönüyoruz şeklinde konuşmalar var. Böyle bir şey yok. Osmanlıca öğrenmek bilgi birikimi, kültür olacak. Her insan için en kolayı öğrendiğini ilk alfabedir. Ben Osmanlıca'yı iyi biliyorum ama en kolayı Latin alfabesidir. Toplumların kültür değişiminde o gün de yapılan yanlış vardır. Bizim ülkenin şanslılığı halkın yumuşattığı bazı şeyleri aydınların sivrileştirmesi" diye konuştu.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@