ÖSYM’den Valiliklere YKS Yazısı

ÖSYM’den Valiliklere YKS Yazısı

2517 sayılı Yükseköğretim Kanunu nun 45 inci maddesi kapsamında yükseköğretim kunımlanna öğrenci seçme ve yerleştirme esaslannı belirleyen “2018 Yükseköğretim Kurumlan Sınavı (YKS) Kılavuzunun yayımlanması ve uygulanması, Yükseköğreum Genel Kurulunun 08/02/2018 tarihli toplantısında kabul edilmiş, bu doğrultuda adayların sınava başvurulan ÖSYM tarafından alınmıştır.

Yükseköğretim Kurumlan Sınavı, ÖSYM tarafından üç oturum halinde gerçekleştirilecektir
•Temel Yeterlilik Testi (TYT) 30 Haziran 2018 Cumartesi günü saat J0 15’de başlavacak ve 135 dakika sürecektir
• Alan Yeterlilik Testlcn (AYT), 1 Temmuz 2018 Pazar günü saat 1015'de başlayacak ve 180 dakika sürecektir.
•Yabancı Dil Testi (YDT). 1 Temmuz 2018 Pazar günü saat 15 45'de başlayacak ve 120 dakika sürecektir Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10.00'dan sonra; öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerim:: zamanında yapılabilmesi için, adaylann sınava girecekleri binanın kapısında sınav saatinden en az ! saat oııee hazır bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca adayların sınava gireceği binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile sınav gününden önce gidip görmeleri önerilmekledir

Adaylar, sınav salonuna sınav ın ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgesi ve nûfiıs cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik sürt si dolmamış pasaportları kontrol edilerek alınacak olup adayların bu iki belgeyi mutlaka yanlarında bulundurması gerekmektedir Sınava Giriş Belgesinde ve Kimlik belgesinde adayın fotoğrafının olması zorunludur. Sınavın ilgili oturuma ait Sınava Giriş Belgesini yanlarında bulundurmayan adaylar ile Sınava Giriş Belgesinde ve kimlik belgesinde fotoğraf olmayan adaylar sınava alınmayacaklardır.

Üzerinde soğuk damga, adayın sınav görev tilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaportlar kabul edilmeyecektir Sınav binalarında emanet alınmayacak olup adaylann yanlarında herhangi bir eşya, araç gereç, yiyecek vb getirmeleri sınav kuralları gereğince yasaklanmıştır.

Sınav uygulaması esnasında elektrik kesintilerinin vc bakım çalışmalardan kaynaklanan giiç kesintilerinin oluşması, sınav binası çevresindeki yapım ve onarım işlerinden dolayı gürültü olması, sınavın huzur ve güvenliğini olumsuz etkilemektedir.

Açıklama çerçevesinde güvenlik, ulaşım konulan başta olmak üzere gerekli tedbirlerin alınmasını ve 2018-YKS için oluşturulmuş afişin uygun alanlara asılması hususunda gereği yapılmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.