banner476

Özel okulda şok zamma son

Çocuğunu özel okulda okutanlara müjde. Yıllık artış sınırlandırıldı. Özel okullar, enflasyonun üzerine en fazla yüzde 5 ekleyerek zam yapabilecek...

Eğitim 26.01.2015, 08:53 26.01.2015, 08:56
Özel okulda şok zamma son
 Özel okulların keyfi zam uygulamalarına Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) el koydu. Kimi okulların yaptığı yüzde 30'a varan yıllık fiyat artışları artık tarih oluyor. 2015- 2016 eğitim ve öğretim döneminden başlamak üzere, özel okulların fiyat artışlarına sınırlama getirildi. Buna göre; okullar, ücretlerinde, enflasyonun üzerine en fazla yüzde 5 ekleyerek zam yapabilecek. Örneğin, enflasyonun yüzde 5 çıkması durumunda özel okulun yapabileceği en yüksek zam, yüzde 5+5 olmak üzere yüzde 10 olabilecek. 
YAZI GÖNDEDİLDİ 
MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci imzasıyla il müdürlüklerine gönderilen yazıda, Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında, 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında, özel okullarda okuyacak öğrenci ve kursiyer ücretlerinin, eğitim ve öğretim imkanlarına, gelişmelerine imkan verecek yatırım ve hizmetler ile diğer işletme giderlerine göre tespit edileceği anımsatıldı. Takvim'in haberine göre, yazıda, Temmuz 2014'te yönetmeliğe eklenen "Okulların ara sınıflarının eğitim ücreti, bir önceki eğitim öğretim yılında ilan edilen eğitim ücretine (Y.İ,ÜFE+TÜFE)/2 oranına, en fazla yüzde 5 oranında artış yapılarak belirlenir" hükmü vurgulandı. Enflasyonun yüzde 5 olması öngörülerek örnek bir hesaplama modeline de yer verilen yazıda, özel okulun ücreti 10 bin TL ise yüzde 5'lik enflasyon farkı ve en fazla yüzde 5 zam yapılması gerektiği, bu durumda ücretin en çok 11 bin TL olabileceği kaydedildi. 

HESAPLAR MERCEK ALTINDA
Özel okullar banka hesaplarını da valiliklere bildirecek. Bakanlık, özel okulların banka hesaplarını takibe alacak. Böylece özel okulların ücretlerini ne kadar artırdığı takip edilebilecek. Okullar, ücret artışlarını yılın Ocak ile Mayıs ayı arasında açıklamak zorunda olacak. Böylece veliler, Ocak-Mayıs döneminde, çocuğu için özel okula bir sonraki eğitim-öğretim dönemi için ne kadar ödeyeceğini öğrenebilecek. Son dakika sürprizi olmayacak.

KAYNAK: YENİŞAFAK
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@