banner476

Şişli’de öğretmen ve veliler eylemdeydi

Şişli’de öğretmen ve veliler eylemdeydi: ‘Okulumuzu cemaat ve vakıflara vermekten vazgeçin’

Eğitim 27.06.2015, 22:53 27.06.2015, 22:54
Şişli’de öğretmen ve veliler eylemdeydi
 Şişli’de bulunan Kuvayı Milliye İlkokulu’nun dini bir derneğe tahsis edilmesine tepki gösteren eğitim emekçileri ve veliler bugün (26 Haziran) Şişli Mili Eğitim Müdürlüğü önünde eylemdeydi

İstanbul Şişli’de bulunan Kuvayı Milliye İlkokulu’nun “Okullar Hayat Bulsun” projesi kapsamında “İnsan ve Medeniyet Hareketi Günışığı” adlı dini derneğe tahsis edilmesine öğretmen ve veliler tepki gösterdi. Okullarının Kuran kursu olarak cemaatler tarafından işletilmesine tepki gösteren veliler, Eğitim Sen ile birlikte bugün Şişli Mili Eğitim Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması düzenledi.


HDP Şişli İlçe Örgütü, BHH ve CHP Şişli İlçe Örgütü’nün de katılarak destek verdiği eylemde açıklamayı Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Tosu okudu. Açıklamada “Okullar hayat bulsun” adlı proje kapsamında okulların derneklere peşkeş çekildiğini belirten Tosu, eğitim emekçilerinin ve velilerin protestosundan rahatsız olan derneğin 22 Haziran’da Kuvayı Milliye İlkokulu’nun önünde bir açıklama yaptığına dikkat çekti. Tosu, Eğitim Sen’i ‘darbecilerle bir olmakla’ suçlayan derneğe şu soruları yöneltti:

-Okullarımızı öz malınızmış gibi, hiçbir bedel ödemeden kullanma hakkını nerden alıyorsunuz?

-Çocuklardan para almıyor musunuz?

-”Yaz okullarınızda” eğitimi kim vermektedir? Yaş grubu nedir? Eğitim düzeyi nedir? Eğitimci ehliyeti var mıdır?

-Kaydettiğiniz öğrencilere ve velilerinize gerçek cemaatçi kimliğinizi açıklıyor musunuz?

-Afişiniz de veremediğiniz yüzme dersi yer alıyor da, neden asıl işiniz olan “beyin yıkama yapılır” ibaresi yer almamaktadır?


Okulların, dini cemaat ve vakıfların örgütlenme alanı olmadığını; bilim, sanat ve beden eğitiminin esas alındığı yerler olduğunu belirten Tosu açıklamayı şu sözlerle sonlandırdı:

Şişli Milli Eğitim Müdürlüğü’ne çağrıda bulunuyoruz: oku. Derhal yapılan tahsisleri iptal edin. Aksi halde tahsis edilen okullarda öğrencilerimizin başına olumsuz bir şey geldiğinde hem hukuken hem de vicdanen sorumlu olacaksınız. Okullarda bilimsel, laik, demokratik anadilinde eğitim verilmelidir. Gerici, ırkçı eğitime hayır diyoruz.

Açıklamanın ardından Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü ile görüşmek üzere Hüseyin Tosu ve velilerden oluşan heyet binaya girdiler ve görüşmenin ardından eylem sonlandırıldı.

Sendika.Org
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@