banner476

Sömestr Tatili Ne Zaman? 15 Tatil Ne Zaman Başlıyor? Ocak Ayının Kaçında Okullar Ara Tatile Girecek?

MEB PERSONEL - Sömestr Tatili Ne Zaman? 15 Tatil Ne Zaman Başlıyor? Ocak Ayının Kaçında Okullar Ara Tatile Girecek?

Eğitim 24.12.2016, 14:19
Sömestr Tatili Ne Zaman? 15 Tatil Ne Zaman Başlıyor? Ocak Ayının Kaçında Okullar Ara Tatile Girecek?
 MEB PERSONEL - Sömestr Tatili Ne Zaman? 15 Tatil Ne Zaman Başlıyor? Ocak Ayının Kaçında Okullar Ara Tatile Girecek? Milyonlarca öğrencinin merak ettiği '15 tatil ne zaman' sorusunun yanıtı belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı sömestir tatilinin başlangıç tarihini 20 Ocak olarak belirledi. Öğrenciler 6 Şubat'ta ders başı yapacak.

17 Haziran 2016 tarihinde öğrencilerin karnelerini almasının ardından ilk ve orta derecedeki okullar ve liseler üç ay süre ile yaz tatiline girmişti. Milyonlarca öğrenci bir yıl boyunca çalışıp çabalayıp kazandıkları yaz tatilini yorgunluklarını ve streslerini atarak değerlendirmişlerdi. Ülkemizde yaşanan bazı olaylar nedeni ile 2016/2017 eğitim öğretim yılının ne zaman başlayacağı ile ilgili hem öğrencilerin hem de velilerin akıllarında soru işaretleri vardı. Akıllarda kalan bu soru işaretlerini gidermek adına Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri açıklamada bulunmuştu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre okullar 19 Eylül 2016 tarihinde açıldı. Ayrıca okullar açılmadan önce E-Okul Sistemi de hem öğrencilere hem de velilere hazırlık yaparak kendisini hazırladı.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin açıklamasından önce okulların 3 Ekim 2016 tarihinde açılacağına dair yalan haberler çıkmıştı. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan açıklama sayesinde bu tür haberlerin asparagas olduğunu, inanmamaları gerektiğini ve aynı zamanda resmi bir açıklamada bulunulmadığı sürece bu tür haberlere itibar edilmemesi gerektiğini söylemişlerdi. Daha sonra ise yaptıkları açıklamalar sayesinde bu tür haberler önemi yitirmiş ve ortadan kalkmıştı. Şimdilerde ise 2016-2017 eğitim öğretim yılının 15 tatilinin ne zaman olacağına dair söylentiler yayılmaya başladı. Peki, milyonlarca öğrencinin merak edip dört göle beklediği 15 tatili (sömestr tatili) ne zaman başlayacak? 


15 TATİL NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan açıklamalara milyonlarca öğrencinin merakla beklediği 15 tatil (sömestr tatilinin) ne zaman başlayacağı belli oldu.  Bir dönem boyunca çalışıp çabalayıp, yorulan ve tatili hak eden milyonlarca öğrencinin merak ettiği bir konu olan 2016-2017 eğitim öğretim dönemi 15 tatilinin ne zaman başlayacağı konusundaki soru işaretlerini gidermek isteyen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan açıklamaya göre yarıyıl tatili 20 Ocak 2017 Cuma günü başlayacak.  Hem öğrenciler hem de velilerin merak ve heyecan ile beklediği tatil ise 2016-2017 eğitim öğretim yılında 16 gün olacak. 15 tatili bitişinin ardından tekrar başlayacak olan dersler ve okullar ise 6 Şubat 2017 Pazartesi tarihinde olacak.

Tüm bunların yanı sıra ise 15 tatilinin ardından açılacak olan okullar yani 2016-2017 eğitim öğretim dönemi ise 9 Haziran 2017 Cuma günü milyonlarca öğrencinin karne almasıyla bitecek. Daha sonra ise öğrenciler tüm yıl çalışıp yoruldukları zamanı yaz tatilini fırsat bilerek dinlenerek geçirecekler. Veliler ve milyonlarca öğrenci haricinde aynı zamanda öğretmenler de dinlenmek ve yorgunluklarını atmak için 15 tatilini dört gözle bekliyorlar. Ayrıca öğretmen atamaları konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) da yine bir açıklaması oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, daha önce yine 15 tatili zamanında yapılmış olan Özür Durumu atamaları yine aynı şekilde bu yıl da 15 tatilinde  yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Özür Durumu atamaları sistemi bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ikinci kez yapılacak. Ayrıca ilk kez 2016 yılının şubat ayında uygulanmış olan bu Özür Durumu atama sistemi göreve başlamış olan öğretmenlerin bir dönem boyunca staj görmelerini sağlamaktadır.

Ayrıca YGS olarak bilinen Yükseköğretime Geçiş Sınavı öğrencileri için de artık son dönemler. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na girecek olan milyonlarca öğrencinin 15 tatilini iyi değerlendirmesi gerekiyor. Bu tatilde öğrenciler hem öğretmenleri hem de danışman öğretmenleri ile beraber düzenli bir çalışma programı hazırlayıp, 16 gün tatil boyunca bu çalışma programını uyguladıkları taktirde ise sınav sonuç puanları bir hayli artacaktır.

UZMANLAR 15 TATİLİNDE NE YAPILMASINI ÖNERİYOR?

2016-2017 eğitim öğretim dönemi sömestr tatili döneminde hem öğrenciler hem veliler hem de öğretmenler dinlenmek ve tatil yapmak için hazırlıklara başladılar bile. Fakat uzmanlar bu tatil süresinin en iyi ve verimli bir biçimde değerlendirilmesi için ne yapılmasını öneriyor? Uzmanlar bu tatil süresi boyunca öğrencilerin yalnızca uyumasını, gezmesini ya da boş zaman geçirmelerini pek önermiyorlar diyebiliriz. İşte uzmanlara göre 15 tatilinde yapılması gerekenler:

?     Öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin kesinlikle bir tatil programı hazırlamaları gerekmektedir.

?     Tatil süresi boyunca öğrencilerin aileleriyle beraber vakit geçirip tatil yapmaları gerekir.

?     Sömestr tatilinde öğrencilerin ders çalışmayı ihmal etmeyip, kendilerine uygun bir ders çalışma programı ile ders çalışmaları gerekmektedir.

?     Diğer eğitim öğretim dönemi için ulaşılabilir ve yüksek olacak hedefler belirleyin.

?     Tüm bir dönem boyunca öğrenilen derslerin ve konuların tekrarının yapılması gerekmektedir.

?     Ayrıca dönem boyunca tam olarak anlayamadığınız, eksik kaldığınız konuları tekrar edip öğrenmeye, anlamaya ve tamamlamaya çalışın.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@